Odvolaný šéf věznic Dohnal si stěžuje na průtahy Válkové

ČTK ČTK
15. 7. 2014 10:19
Dohnal hrozí žalobou. Válková v pátek přerušila řízení o rozkladu, který exšéf proti odvolání podal.
Petr Dohnal
Petr Dohnal | Foto: Vězeňská služba

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v pátek přerušila řízení o rozkladu, který podal exšéf Vězeňské služby ČR Petr Dohnal proti odvolání z funkce. Uvedl to server Lidovky.cz.

Řízení bylo přerušeno týden před koncem termínu, během kterého měla Válková o rozkladu rozhodnout. Ministerstvo zdůvodnilo přerušení tím, že byl minulý týden podán podnět k trestnímu řízení kvůli údajně předražené zakázce z Dohnalovy éry. Dohnal ale serveru řekl, že Válková jen účelově oddaluje rozhodnutí o rozkladu.

Ministryně odvolala Dohnala v dubnu, protože prý ztratila důvěru v jeho schopnost vykonávat funkci. Dohnal podal proti odvolání rozklad, řízení o rozkladu mělo skončit tento pátek.

Začátkem července ale Vězeňská služba podala Generální inspekci bezpečnostních sborů podnět k vyšetřování zakázky na kuchyňské vybavení, a ministerstvo proto rozhodnutí o rozkladu odložilo.

"Trestní řízení může souviset s výkonem funkce bývalého generálního ředitele Vězeňské služby," řekl serveru Jiří Hovorka z tiskového oddělení úřadu.

Kdy, a zda vůbec bude řízení o rozkladu pokračovat, bude záviset na výsledcích vyšetřování podezřelých zakázek, oznámila mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

Dohnal: Podám žalobu

"Paní ministryně se snaží oddálit verdikt soudu. Moc dobře ví, že její postup byl zcela v rozporu se zákonem. My na ni ale podáme žalobu na průtahy," řekl Dohnal. Údajně předražené vězeňské zakázky s ním prý nijak nesouvisí. "Nejsem ani podezřelý, ani stíhaný, je to jen zástupný důvod," uvedl.

Vězeňská služba na svém webu sdělila, že zakázka na dodávku kuchyňských technologií za 22 milionů korun, které se týká podnět k vyšetřování, byla podle nezávislého posudku předražena o desítky procent.

"Jde ovšem pouze o jednu ze zakázek, které chceme nechat prověřit," uvedl generální ředitel služby Pavel Ondrášek. Podnět k trestnímu řízení chce Vězeňská služba podat i v případě také údajně předražené zakázky na dodávku eskortních autobusů za více než 100 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy