Sobotka lhal, že jsem všechno dělal špatně, říká odvolaný šéf inspekce. Nemohl pak sehnat práci

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 12. 2017 18:11
Jiří Pěkný jako šéf východočeské obchodní inspekce objevil trik splátkových firem, které šidily zákazníky špatnými výpočty úvěrů. Dostal se ale do konfliktu se svými nadřízenými i premiérem Bohuslavem Sobotkou, kterého teď pohnal k soudu
Jiří Pěkný, bývalý šéf východočeské ČOI
Jiří Pěkný, bývalý šéf východočeské ČOI | Foto: Marek Pokorný

Praha - Jiří Pěkný jako ředitel východočeské pobočky České obchodní inspekce (ČOI) počátkem roku 2014 upozornil na to, že splátkové firmy špatně počítají úroky a nezapočítávaly poplatky za uzavření smlouvy do sazby RPSN, která ukazuje, jak je úvěr drahý. A jedné z nich - společnosti Essox - udělil dvoumilionovou pokutu. Celý případ rozjel kontroly smluv splátkových společností, které se poté začaly měnit.

Nyní se Pěkný pustil do dalšího boje. Kvůli této kauze žaluje odcházejícího premiéra Bohuslava Sobotku, po němž chce veřejnou omluvu. Pěkný totiž po několika týdnech nedobrovolně opustil svůj post - ředitel ČOI jej odvolal a celá kauza se poté dostala i na jednání Poslanecké sněmovny, kde Sobotku kvůli ní v červnu 2014 interpelovala poslankyně Miroslava Němcová. Končící premiér  Pěkného prý svým vyjádřením poškodil.

Soud případ začal projednávat tuto středu, ovšem bez hlavního aktéra Sobotky, který se omluvil kvůli poslednímu zasedání svého kabinetu a poslal za sebe pouze advokáta.

Opravdu sjednocená praxe?

 "Lhal, že jsem já špatně vykonával kontrolu a že jsem spotřebitele uvedl v omyl," uvedl Pěkný. Nelíbí se mu dva Sobotkovy výroky, které se ho podle jeho slov dotkly. V jednom Sobotka uvedl, že důvodem odvolání Pěkného byla nespokojenost s jeho "vystupováním, jednáním a pracovní komunikací" s ústředním ředitelem ČOI i jeho kolegy. (Uvedená interpelace a premiérova odpověď je ZDE a ZDE.)

Jako druhé napadl Sobotkovo vyjádření, že v případech kontrol správného vypočítávání sazby RPSN se již praxe České obchodní inspekce sjednotila. Sobotka tak prý nepřímo dal najevo, že Pěkný postupoval špatně.

Podle Pěkného to ale není pravda. Dokládal to stohem dokumentů, které si vyžádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím - například dopisy, ve kterých se jednotlivé inspektoráty ptaly, jak mají v případě uvedených kontrol postupovat.

"Jsou to důkazy toho, že nebyl jednotný postup. Pokud se inspekce ptá, jaký má provádět postup, a premiér už předtím uvede, že je vše sjednoceno, tak to asi sjednoceno není," konstatoval Pěkný, který je přitom přesvědčen, že jeho postup ve sporu se splátkovými firmami byl správný.

Jaký ty jsi odborník?

Podle Pěkného jej prý Sobotkovo vyjádření znemožnilo a kvůli němu pak nemohl najít tři roky práci - nyní pouze zaskakuje za ženu na mateřské jako kontrolor veřejného stravování u hygienické služby. "Hledal jsem pak zaměstnání a říkali mi: Jaký ty jsi odborník? Podívej se, co řekl předseda vlády, že jsi všechno dělal špatně," vysvětluje Pěkný.

Sobotkovo vyjádření a zmatek kolem toho, jestli byl tehdy Pěkného postup správný, navíc prý způsobil nejistotu spotřebitelů, jestli mají klamavé smlouvy zažalovat. "Protože nebyla jednotná metodika, spotřebitelé nevěděli, co je pravda, a bylo jim ústy tiskového mluvčího ČOI sděleno, že by mohli vše prohrát a museli by vše zpět zaplatit. Z toho důvodu se nebránili," uvedl s tím, že je přesvědčen, že by všichni spotřebitelé žaloby vyhráli a splátkové firmy by jim musely vracet obrovské sumy. A na své by si v podobě pokut přišel i státní rozpočet.

Podle Sobotkova právníka ale toto vůbec s předmětem žaloby, kterou podal, nesouvisí. "Žaloba je na poškození osobnostních práv," poukázal.

Jste tady za premiéra?

Hned na začátku přitom Pěkný jednání soudu zkomplikoval. Žádal totiž potvrzení, že Sobotkův advokát Martin Šíp jej výslovně zastupuje jako předsedu vlády, a ne pouze jako poslance. "Já ho žaluji jako předsedu vlády, protože žádám omluvu předsedy vlády," upozornil s tím, že proto také uvedl v žalobě jako Sobotkovo bydliště budovu Úřadu vlády.

"Pan Sobotka je osoba svéprávná, dal mi plnou moc a nic nebrání tomu, aby se případ projednal," reagoval Šíp a žalobu označil za nesmyslnou, protože se Pěkného premiérova slova neměla čím dotknout.

"V té odpovědi na interpelaci je (pan Pěkný) zmíněn dvakrát. Jednou je to pochvalně, když ho premiér oceňuje a říká, že byl zařazen do kontrolní skupiny věnující se problematice spotřebitelských úvěrů. Podruhé pouze odkázal na vyjádření ústředního ředitele ČOI," uvedl Sobotkův advokát.

Soudkyně Jaroslava Novotná nakonec asi zhruba po hodině a půl jednání odročila na únor s tím, že žaloba je neurčitá a je potřeba ji upravit, jinak ji bude muset odmítnout. A Pěkného vyzvala, ať upřesní, jaké informace od Sobotky považuje za nepravdivé, a doplní žalobní petit i důkazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy