Odvolaný náměstek Pros přechází na ministerstvo zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2015 23:34
V budoucnu by měl jako náměstek řídit ekonomicko-provozní záležitosti ministerstva. Prose koncem května odvolal ministr financí Andrej Babiš.
Martin Pros
Martin Pros | Foto: ČTK

Praha - Bývalý náměstek ministra financí Martin Pros (ČSSD) se stane náměstkem na ministerstvu zahraničí, kde převezme vedení sekce informačních technologií.

Řekla to mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. V budoucnu by měl jako náměstek řídit ekonomicko-provozní záležitosti ministerstva.

Prose koncem května odvolal ministr financí Andrej Babiš (ANO) poté, co náměstek jménem úřadu požádal Českou národní banku (ČNB) o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR.

Pros nahradí diplomata

Pros podle Lagronové nahradí v čele sekce informačních technologií kariérního diplomata Vladimíra Zavázala, který na ministerstvu zůstane jako ředitel odboru administrativy a zpracování informací.

V rámci plánované reorganizace na ministerstvu zahraničí by se Pros měl v řádu týdnů stát náměstkem pro ekonomiku, do jehož agendy budou spadat informační technologie, správa majetku, rozpočty či účetnictví.

Pros bude už několikátým náměstkem na ministerstvu zahraničí s vazbami na vládní ČSSD. Už dříve na tuto pozici přišli Jakub Kulhánek a Lukáš Kaucký. Státním tajemníkem, který je na úrovni náměstka, se v Černínském paláci stal také bývalý sociální demokrat Petr Gajdušek.

Zavázal neúspěšně usiloval o post státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví. Podle informací by měl v budoucnu vyjet do zahraničí jako velvyslanec podobně jako jiný dosluhující náměstek na ministerstvu zahraničí Rudolf Jindrák.

Kariérní diplomat a bývalý dlouholetý ambasador v Německu se přesune jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na úřad vlády a na konci roku by měl vystřídat velvyslankyni na Slovensku Livii Klausovou.

Nechal prověřit možnou manipulaci s mezibankovní sazbou

Na ministerstvu financí měl Pros na starosti oblast mezinárodních vztahů. Babiš odůvodnil jeho odvolání ztrátou důvěry. Prosovi vytkl, že ho o svých krocích předem neinformoval.

Za žádost k ČNB o prověření podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR předtím Babiš Prose kritizoval, podle ministra tím poškodil pověst bankovního trhu. Sazba PRIBOR má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou.

Centrální banka už dříve uvedla, že nemohla zahájit dohledové šetření, protože od Prose nedostala žádné relevantní informace. Podle Babiše pak guvernér ČNB Miroslav Singer v oficiálním dopise zaslaném na ministerstvo financí podezření ohledně machinací s PRIBOR vyvrátil.

Pros o prošetření mezibankovní sazby požádal písemně v dubnu. V dopise adresovaném Singerovi psal o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou přitom podle Prose mohla způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték.

ČSSD za něj jako kandidátku na uvolnění post náměstka ministra financí navrhla finanční právničku Lenku Juroškovou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy