Soud znovu osvobodil exprimátora Českých Budějovic Thomu. Obžalovaný byl za zneužití pravomoci

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2018 13:09
Podle obžaloby Thoma v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis nevýhodný dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení.
Juraj Thoma.
Juraj Thoma. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odvolací pražský vrchní soud dnes znovu osvobodil bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu, který čelil obžalobě ze zneužití pravomoci. Vyhověl mužovu odvolání a změnil rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích, jenž mu uložil pětiletý trest. Rozsudek je pravomocný.

Vrchní soud rozhodl stejně jako v prosinci 2016, kdy bývalého primátora také osvobodil. Tehdejší rozhodnutí však loni v říjnu na základě dovolání státního zástupce zrušil Nejvyšší soud.

Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014. Podle obžaloby v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis nevýhodný dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení za přibližně 37 milionů korun. Při tom si podle žalobce musel být vědom toho, že dodatek představuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada města.

Podle odvolacího senátu sice bylo prokázáno, že Thoma dodatek podepsal, skutek však podle soudu není trestným činem. Senát odkázal například na to, že bývalý primátor vycházel z odborných stanovisek zaměstnanců magistrátu. "Před podpisem vyjádřili souhlas s jeho obsahem a správností," řekl soudce. Thoma podle něho jednal v dobré víře, a proto není možné věc posoudit jako trestný čin.

České Budějovice odkázal soud s požadavkem na náhradu údajně způsobené škody do občanskoprávního řízení.

Vedení města počká s rozhodnutím, až dostane rozsudek, řekl primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO). "Primátor nerozhoduje za město, za město rozhodují rada a zastupitelstvo. Až budeme mít oficiálně rozsudek, který nabude právní moci, tak příslušný orgán zaujme nějaké stanovisko. Nečetl jsem rozsudek, neznám zdůvodnění, byla by to čirá spekulace. Bez znalosti těch věcí a bez právního posouzení se nebudu vyjadřovat," řekl Svoboda.

Žalobkyně, jejíž odvolání soud zamítl, navrhovala, aby senát buď původní rozsudek zrušil a věc vrátil krajskému soudu, nebo Thomu potrestal za maření úkolu úřední osoby. Toho se podle trestního řádu dopustí ten, kdo "při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmaří nebo podstatně ztíží splnění důležitého úkolu". Protože podle obžaloby Thoma způsobil škodu velkého rozsahu, hrozilo by mu až pětileté vězení, žalobkyně pro něj však navrhla podmínku.

S tím nesouhlasil Thomův obhájce, který po soudu chtěl, aby bývalého primátora viny zprostil. "Podstata zmaření nebo ztížení důležitého úkolu spočívá v kladení překážek. O nic takového tu nejde, podpis dodatku nevytvářel žádné překážky," řekl dnes soudu. Svým jednání podle něj Thoma naopak směřoval k dokončení takového úkolu.

"Zvažovali jsme, zda jednání naplnilo skutkovou podstatu jiného trestného činu, a dospěli jsme k závěru, že tomu tak není," řekl předseda odvolacího senátu.

Thoma dnes řekl, že trvá na své nevině. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že jsem při výkonu funkce postupoval vždy s důvěrou v odborné zaměstnance, dbal jsem na to, aby ke všem rozhodnutím byly opatřeny relevantní podklady a odborná stanoviska. Nejinak tomu bylo i v roce 2010," uvedl ve svém závěrečném prohlášení. Zopakoval, že ho odborníci z úřadu ujistili o tom, že postupuje správně a v souladu s právními předpisy. Neměl prý důvod pochybovat, že jedná v intencích staré smlouvy a novou neuzavírá.

Českobudějovický krajský soud potrestal Thomu v lednu 2016 nepodmíněným pětiletým trestem za zneužití pravomoci úřední osoby. Rozsudek ale v prosinci téhož roku zrušil odvolací Vrchní soud v Praze, podle kterého sice bylo prokázáno, že Thoma dodatek podepsal, neprokázal se však mužův úmysl ani jiná pohnutka, která by byla z hlediska trestního zákona relevantní.

S rozhodnutím vrchního soudu nesouhlasil státní zástupce, jenž proti němu podal dovolání. Tomu loni v říjnu vyhověl Nejvyšší soud. Ten sice vyloučil, že by se Thoma činu dopustil úmyslně, nařídil však, aby se odvolací senát případem zabýval znovu.

Rozhovor s Jurajem Thomovou pro DVTV:

Celá kauza byla deprimující, demotivující, vezme vám to energii a sílu přemýšlet o čemkoliv, říká exprimátor Českých Budějovic Thoma o svém obvinění. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy