Ženskou posádku v Brdech postihla divná psychóza. Celou noc zuřivě bojovala s "duchy"

Jaroslav Mareš Jaroslav Mareš
12. 6. 2024 9:12
Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat už navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by kvůli jejich zveřejnění měl někdo pořádnou ostudu. Tato epizoda podcastu Odtajněno má název Verdun v Brdech.
Odtajněno - Verdun v Brdech | Video: Jaroslav Mareš

Podcast Odtajněno: Největší průšvihy našich dějin poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Je to ta nejtajemnější bitva československé lidové armády, co se kdy odehrála. Posádka radaru v Brdech se jedné letní noci roku 1951 o něj utkala - s Američany. Anebo ne? Jak to vlastně bylo?

V Brdech řádili vojáci s různými přestávkami 90 let. Slovo řádili není zvoleno náhodně. To proto, že nejvíc tu vyváděli při potyčce s domnělými americkými výsadkáři. Podivná noc, při které nespal nikdo v okolí, se mezi místními dodnes připomíná. 

Na jižním konci výcvikového prostoru Brdy je vrch Praha. Němci na něm v roce 1941 postavili první radarovou stanici. Na konci války ji zase zničili. Po válce se radar rozhodla československá armáda obnovit. K podivné příhodě tu došlo rok po uzavření prostoru. Jedna z mála písemných zmínek o noční bitvě je popsána v publikaci Stanislava Vystavěla Bez nich by nevzlétli.

Major Jakubec při prohlídce stanoviště v roce 1961 autorovi knihy vyprávěl hrůzostrašnou historku z nočního poplachu celé roty, kdy proti údajnému narušiteli vystřílela jednotka žen vojákyň přes 16 tisíc nábojů.

Hlášení krajského velitele StB v Plzni určené pro velitelství StB líčí:

"Dne 30. července 1951 v půl druhé ráno byl jsem telefonicky vyrozuměn, abych provedl potřebná opatření na dopadení teroristů, kteří napadli vojenskou posádku na vrchu Praha u Rožmitálu. Hlášeno bylo, že posádka byla napadena před půlnocí a že do prostoru bylo odesláno 50 příslušníků Veřejné bezpečnosti z Prahy a vojenská jednotka s tankem ze Kbel a že boj stále trvá."

Zatímco v okolí vrchu Praha se střílí ostošest, vyděšení velitelé panikaří. Nakonec na místo zásahu míří 12. pluk, tedy víc než tři stovky vojáků z posádky Jince, spolu s nimi padesátka vojáků z příbramské posádky, dále dvě stovky vojáků z Rokycan. Čtyři sta vojáků jednotky z Písku zůstává v záloze.

K dispozici jsou tanky i dva letouny. Jenže jednotku nepřítele, ať už je jakýkoliv, nikdo nemůže nalézt. Stáhl se, schoval se? Nakonec má případ naprosto bizarní rozuzlení.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Odtajněno přibližuje okolnosti bizarních skandálů, afér a průšvihů, které se odehrály zejména v minulém století, ale zabrousí i do starší historie. Série novináře a badatele Jaroslava Mareše poutavě popisuje skandály tuzemských osobností, neznámá pozadí událostí či neuvěřitelné přešlapy tajných služeb. Autor rovněž provozuje web Badatelé.net.

 

Právě se děje

Další zprávy