Československý Černobyl: Utajovanou havárii jaderné elektrárny provázel chaos a smrt

Jaroslav Mareš Jaroslav Mareš
19. 6. 2024 9:07
Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat už navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by kvůli jejich zveřejnění měl někdo pořádnou ostudu. Tato epizoda podcastu Odtajněno má název Československý Černobyl.
Odtajněno - Československý Černobyl | Video: Jaroslav Mareš

Podcast Odtajněno: Největší průšvihy našich dějin poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Důležité události se poznají podle toho, že si každý vybaví, co dělal, když se o nich dozvěděl. Starší mezi námi přesně vědí, co dělali, když zastřelili Kennedyho. Moje generace si pamatuje, co dělala 11. září 2001. Další takovou událostí je výbuch v Černobylské jaderné elektrárně. Ale Československo mělo také svůj Černobyl. Jen se o něm dosud moc nemluví.

Jaderné havárie v Jaslovských Bohunicích zůstaly zcela ve stínu Černobylu. Označení za jaderné havárie ale není nadnesené. A není nadnesené ani přirovnání k Černobylu. V některých parametrech se totiž slovenské události s černobylským neštěstím dají více než srovnat. Jenže jsou z větší části tajné.

Samotného mě překvapila hradba mlčení a neochoty zodpovědných míst cokoliv sdělit, ukázat, domluvit. Po objevu několika dokumentů jsem pochopil i proč. Vyřazování havarované elektrárny totiž provázel a prý už neprovází neskutečný chlív.

K první závažné havárii došlo 5. ledna 1976 příslovečně za pět minut dvanáct. Úrovně radiace v některých částech elektrárny překročily normu přibližně stonásobně.

"Když se nehoda stala, nebylo ani dobře slyšet hlášení závodního rozhlasu. Dívali jsme se z okna a viděli, jak lidé utíkají z areálu A1. Nevěděli jsme, co máme dělat, jestli máme také utíkat, nebo máme čekat na místě. Nefungovaly bleskové evakuační spoje a ani jiné věci. Lidé utíkali přes pole. Nakonec to i přes dva mrtvé pro celou lokalitu i pro celé Československo dopadlo velmi šťastně," vzpomínal jeden ze zaměstnanců.

Druhá nehoda z 22. února 1977 vypadala méně dramaticky, nicméně byla ještě vážnější…

Toto je poslední epizoda jarní části podcastu Odtajněno. Na další díly se můžete těšit po prázdninové přestávce v září.

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Odtajněno přibližuje okolnosti bizarních skandálů, afér a průšvihů, které se odehrály zejména v minulém století, ale zabrousí i do starší historie. Série novináře a badatele Jaroslava Mareše poutavě popisuje skandály tuzemských osobností, neznámá pozadí událostí či neuvěřitelné přešlapy tajných služeb. Autor rovněž provozuje web Badatelé.net.

 

Právě se děje

Další zprávy