Odstřelovačské týmy české armády si pořídí nové zbraně

ČTK ČTK
2. 9. 2015 10:05
Zakázka na 30 pušek by měla být vypsána v následujících týdnech, její předpokládaná hodnota je 45 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odstřelovačské týmy české armády si pořídí nové zbraně. Armáda jim koupí speciální velkorážní odstřelovací pušky, které lze použít na zásahy na velké vzdálenosti i proti technice nebo opevněným bodům.

Zakázka na 30 pušek by měla být vypsána v následujících týdnech, její předpokládaná hodnota je 45 milionů korun.

Tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek řekl, že zakázka nezahrnuje pouze pořízení samotných pušek.

"Na nově pořizované zbraně je nutno pohlížet jako na zbraňový systém, jehož cena zahrnuje také pořízení denních a nočních optických přístrojů, speciální zobrazovací a výpočetní techniky, softwaru a čidel pro týmy odstřelovačů a v neposlední řadě také pořízení prvotních zásob nové specializované munice pro tyto zbraně," uvedl.

Musí projít kontrolou

Současné pořízení munice se zbraněmi je podle něj důležité proto, aby celý zbraňový systém mohl projít kontrolními a vojskovými zkouškami a mohl být co nejdříve předán jednotkám.

Nové zbraně jsou podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce určeny pro odstřelovačské týmy praporů 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Nahradí doposud používané odstřelovačské pušky Sako a Falcon, kterým končí technická životnost.

Střelba na dlouhou vzdálenost

Armáda chce koupit pušky Stealth Recon Scout od amerického výrobce Desert Tactical Arms. Mají být schopné využívat dvojí munici v rážích .375 Chay Tac (ráže 9,55 milimetru) a .50 BMG (ráže 12,7 milimetru).

"Dojde tak k navýšení schopností odstřelovačských týmů při použití jedné zbraně, u které bude použita jedna nebo druhá ráže v závislosti na charakteru plněných úkolů odstřelovačského týmu," poznamenal Šulc.

Dodal, že zbraně ráže 12,7 milimetru patří do takzvané kategorie velkorážních odstřelovacích pušek, které jsou používány pro přesnou střelbu na dlouhé vzdálenosti, nebo pušek využívaných proti technice a opevněným bodům.

Odstřelovači patří mezi elitní vojáky. Armáda má několik týmů, kromě 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády jimi disponují speciální jednotky z 601. skupina speciálních sil generála Moravce, Vojenská policie a Hradní stráž.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy