Ostravský policista porazil elitní odstřelovače ze 14 zemí. Musel trefit párátko z dvaceti metrů

Pro vítězství musí umět předpovídat rozmary počasí, zasáhnout cíl na 728 metrů a z dvaceti metrů trefit třeba párátko, střed CD nebo čísla kalkulačky. Elitní odstřelovači napříč armádou a policií ze 14 zemí se utkali v policejním mistrovství světa v České republice. Mezi jednotlivci vyhrál ostravský odstřelovač z cizinecké policie, který chrání především letiště.
Nabít, zamířit a pálit. Podívejte se na policejní mistrovství odstřelovačů 2017 | Video: Policie ČR

Praha - Míří tiše a bez hnutí. Musí odhadnout vítr a zvládnout přesnou střelbu i vkleče či vsedě. Nejlepší z odstřelovačů letos vzešel z české cizinecké policie, která má za úkol chránit VIP a lety státní důležitosti. Na mezinárodním policejním mistrovství pořádaném Českou republikou ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku policista uspěl proti kandidátům ze 14 zemí, jako je třeba Německo, Izrael či USA, i kolegům z české armády.

Nejlepším odstřelovačem je muž z cizinecké policie.
Nejlepším odstřelovačem je muž z cizinecké policie. | Foto: policie.cz

"Letos bylo 35 stupňů ve stínu. Máte uniformu, tak se dost potíte. Není to jednoduché," popsal pro Aktuálně.cz tři dny trvající měření sil odstřelovacích špiček policista. Jelikož je často nasazen na citlivé případy, lze zveřejnit pouze jeho křestní jméno - Michal.

Denně museli soutěžící absolvovat 12 stanovišť od 20 do 728 metrů. "Vystřílel jsem přes 150 nábojů," prozradil Michal. K nejobtížnějším úkolům během mistrovství patří simulace reálných situací. Odstřelovači musí zasáhnout útočníka a přitom se vyhnout zranění rukojmího.

Nejlepším odstřelovačem je muž z cizinecké policie.
Nejlepším odstřelovačem je muž z cizinecké policie. | Foto: policie.cz

V této věci mají právě policejní odstřelovači výhodu. "Policejní odstřelovači se trénují na přesnou střelbu, musíme se s přesností zásahu vejít do obvodu padesátikoruny. Pokud by hrozilo, že se netrefíme, v reálných případech nezasáhneme," tvrdí Michal. Vojáci oproti tomu střílí jinak. Také musí být přesní, ale tolerance je větší. Navíc mají často horší podmínky kvůli terénu.

Michal střílí už patnáct let a nyní vede tým jako instruktor. "Střílet se člověk naučí během jednoho dne, ale ne za každých podmínek," říká. Jedním z největších nepřátel odstřelovače je podle něj vítr. Na Libavé, kde soutěž probíhala, je jedno specifikum. "Je tam hodně prudkých nárazů větru. Navíc tam mají takové nerovnosti v terénu, které ten vítr otáčí, a může na nás foukat i z obou stran," popsal Michal nesnadnou situaci.

Nejlepším odstřelovačem je muž z cizinecké policie.
Nejlepším odstřelovačem je muž z cizinecké policie. | Foto: policie.cz

Zkušený odstřelovač podle něj ale dokáže vítr vnímat a přizpůsobit se. Ve vybavení mají větroměr a tabulky, jak správně nastavit při určitém větru puškohled. "Ti nejlepší mají ale ty tabulky v hlavě. Podle toho se pozná dobrý odstřelovač. Také dokáže fungovat bez větroměru. Napoví ohýbání trávy i korun stromů," dodal.

Odstřelovači z cizinecké policie patří k elitním jednotkám, které působí především na letištích. Jeden z posledních významných zásahů, které jednotka zažila, byl letos v lednu. Tehdy zneškodnila Poláka, který vyhrožoval atrapou bomby v boeingu na ruzyňském letišti. Na palubě bylo 168 lidí.

Závodilo se i ve dvoučlenných týmech (odstřelovač a tzv. spotter, tedy pozorovatel, který střelce navádí, pozn. red.), kde se především kladl důraz na synchronizaci a komunikaci mezi oběma soutěžícími. V této kategorii dominovali především odstřelovači z Ukrajiny. V jednotlivcích to bylo Česko a v rámci tuzemského mistrovství mezi útvary zvítězila cizinecká policie, která překonala i elitní Útvar rychlého nasazení (URNA) a zásahovou jednotku z Královéhradeckého kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy