Odstraňovat svodidla na D1 začnou v pátek. Rychlé padání hlav není můj styl, řekl Ťok

ČTK ČTK
3. 1. 2019 15:23
Odstraňování svodidel v zúženém úseku dálnice D1 u Humpolce začne v pátek ve 21:00. Umožní-li to počasí, začnou i práce na opravě vodou vymletých částí dálnice. Smlouvu s dodavatelem ve čtvrtek podepíše Ředitelství silnic a dálnic, řekl jeho generální ředitel Jan Kroupa. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) konsorcium, které původně mělo dálnici mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem modernizovat, už dostalo několik pokut. Nový zhotovitel začne na čtrnáctikilometrovém úseku pracovat v létě.
Dan Ťok na D1 (3. 1. 2019)
Dan Ťok na D1 (3. 1. 2019) | Foto: ČTK

V pátek začne odstraňování svodidel mezi 90. a 94. kilometrem, kde oprava dálnice vůbec nezačala. Po jejich odstranění zůstane dálnice zúžena na deseti kilometrech. Práce jsou naplánované do 8. ledna.

Při špatném počasí se budou svodidla odstraňovat od 11. do 14. ledna, řekl už dřív mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Povrch pod dálnicí je vymletý asi na šesti stech metrech.

"Bude záležet na klimatických podmínkách, jestli se práce začnou provádět ve vazbě na to, abychom nezhoršili situaci při spadu sněhu řidičům ještě víc," řekl Kroupa.

Dálnice je zúžená mezi 90. kilometrem u Humpolce a 104. kilometrem u Větrného Jeníkova kvůli modernizaci, kterou se ale nepodařilo dokončit před zimou. V polovině prosince doprava na dálnici ve zúženém úseku několikrát zkolabovala. Blokoval ji nesjízdný povrch i kamiony. Od konce prosince platí pro celý úsek na Vysočině zákaz předjíždění nákladních aut.

Ministr dopravy Dan Ťok (vlevo) navštívil 3. ledna 2019 opravovaný úsek dálnice D1 u Humpolce.
Ministr dopravy Dan Ťok (vlevo) navštívil 3. ledna 2019 opravovaný úsek dálnice D1 u Humpolce. | Foto: ČTK

Do kolon dlouhých desítky kilometrů se při kolapsu těžko dostávala auta silničářů. Nepřipravenost úseku na zimu kritizoval i Kraj Vysočina. ŘSD pak nechalo posunout svodidla a rozšířit jízdní pruhy v opravovaném úseku, kde se dál bude jezdit dvěma pruhy v obou směrech. Silničáři mají na dálnici nově k dispozici speciální techniku s užší radlicí a sypače bez radlic vhodné do zúžených úseků.

Firmy dostaly už šest pokut

Opravy mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Po prohlášení ŘSD ze 17. prosince o ukončení smlouvy se stavebními firmami oznámila o den později odstoupení od smlouvy za sdružení firma Geosan.

Konsorciu bylo doposud vyměřeno šest pokut v celkové výši asi 60 milionů korun. Celé konsorcium přestalo podle Kroupy úplně fungovat na konci minulého roku. "Pokud firma sankce nezaplatí, tak si je vezmeme z bankovních záruk a bankovních garancí, které od té firmy máme," řekl Kroupa.

Podle ministra bylo možné ukončit spolupráci s konsorciem až v prosinci, kdy bylo zřejmé, že nejsou dodrženy termíny a společnost na dálnici nepracuje.

"To, že jsme firmu ze stavby vyhodili a snažíme se věci řešit, jsou razantní kroky. Pokud někdo čeká, že začnou hned první den padat hlavy, to není můj styl," řekl Ťok, jemuž premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno vytkl, že vůči podřízeným není dost důsledný.

"Má svoje podřízené. Musí být na ně tvrdší a důslednější, popohánět je," uvedl doslova Babiš právě v souvislosti s prosincovým kolapsem na D1.

Teď už mělo být hotových šest kilometrů krásné nové dálnice, do toho jsme ty firmy nepustili, protože by to nezvládly, říká mluvčí ŘSD Jan Rýdl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy