Dienstbier: Pokud se ČSSD přikloní k Zemanovi, bude to její konec. Stát jako firmu řídit nelze

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 11. 2016 13:36
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, kterého se premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat, odpovídal odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Napsal jim, že příklon sociálních demokratů k prezidentu Miloši Zemanovi by znamenal konec strany. Dienstbier kritizoval vedení ČSSD i "pražskou mafii" nebo to, jak si vicepremiér Andrej Babiš představuje vedení státu.
Ptejte se Jiřího Dienstbiera
Dotazovaný právě odpovídá
Jiří Dienstbier odpovídá čtenářům v pátek od 11 hodin
Přejít k dotazům

Praha – Končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Odmítl příklon ČSSD k prezidentu Miloši Zemanovi, vyzval vedení strany k většímu zapojení členské základny do rozhodování a kritizoval i recepty Babišova hnutí na řízení státu.

Dienstbier stále věří, že z ČSSD se může stát moderní levicová strana, i když je k této myšlence skeptický. "Staly se věci, které této ambici příliš nenahrávají – čínské prohlášení, návrhy na osekávání listiny základních práv a svobod nebo návrhy na trestní postih za vyjádření názoru na hlavu státu," napsal. Rovněž zdůraznil, že pro sociální demokracii by byl konec, kdyby se přiklonila k prezidentu Miloši Zemanovi. "Pokud by se přiklonila ČSSD jako celek k Zemanovu krajně pravicovému populismu, tak by to byl její konec," varoval.

Sociálním demokratům podle něj také výrazně uškodila netransparentní policejní reorganizace. "Ta umožnila Babišovi odskočit od věcné politické debaty k antisystémovému střetu – kritice zavedených politických stran," poznamenal Dientsbier s tím, že desetiprocentní ztrátu na ANO se ČSSD nedaří dohnat.

Kritizoval i vedení sociální demokracie. Zdůraznil, že je důležité, aby strana dala svým členům prostor rozhodovat. "Zákulisně se bude ČSSD řídit ze strany všech možných lidí, pokud nedá možnost členům přímo rozhodovat o klíčových věcech," odpověděl diplomaticky na dotaz, zda ČSSD vlastně skrytě nevede ministr vnitra Milan Chovanec. Kritiku si neodpustil ani na adresu pražských funkcionářů z řad ČSSD. Kvůli nim může být podle Dienstbiera strana pro řadu lidí nevolitelná.

Odmítl myšlenku, kterou prosazuje hnutí ANO Andreje Babiše, aby byl stát řízen jako firma."V logice firmy je nevynakládat prostředky na věci, které nejsou ekonomicky ziskové, např. na důchody pro seniory nebo životní prostředí," napsal.

Nevyhnul se ani dotazům přímo na resort, který tři roky vedl. "Jsou u nás porušovaná lidská práva?" zněla otázka čtenáře. Podle končícího ministra v "řadě případů dochází k porušování lidských práv, a je tak co zlepšovat při jejich ochraně". Tvrdí, že jsou ohroženi například senioři, kteří mají omezený přístupem například k bankovním službám.

Dienstbier hodnotil i své úspěchy a neúspěchy ve funkci. Vyzdvihl především protikorupční návrhy a rozhýbání jednání o odkupu vepřína v Letech. O svých neúspěších se však nezmínil.

Ptejte se Jiřího Dienstbiera

Dotazovaný právě odpovídá
Jiří Dienstbier odpovídá čtenářům v pátek od 11 hodin
Aktualizovat reportáž
18. 11. 2016
Ptá se: Stanislav

Dobry den.

Dekuji za Vasi praci v prubehu let. Planujete pokracovat v politice v jine polit. strane? Jak vidite budoucnost CSSD? Vitezi pro-zemanovska parta a bude se hrat na strach z uprchliku a pro-rusky smer?

Dekuji, Stanislav

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Pokud by se přiklonila ČSSD jako celek k Zemanovu krajně pravicovému populismu, tak by to byl její konec. Rozdělování společnosti, šíření strachu a nenávisti k různým skupinám lidí, asociální postoje nemohou být tím, co by charakterově čistá sociální demokracie mohla přijmout za své. V souladu se svými tradicemi musí sociální demokracie usilovat o sociálně spravedlivou společnost, kde má každý své důstojné místo na slunci. Společnost je potřeba integrovat a ne rozdělovat. V souladu s těmito principy je i jasná evropská orientace, pokud nechceme opakovat válečnou minulost nebo ztrátu naší svobody.

18. 11. 2016
Ptá se: Pavel

dobrý den, neplánujete se trhnout od ČSSD a založit vlastní moderní levicovou stranu západního stylu, která v ČR zoufale chybí? podle mě už nemá cenu věřit, že se může ČSSD takovou stranou stát a je vás škoda.

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Chci věřit, že se takovouto stranou stane ČSSD, byť v posledních týdnech se staly věci, které této ambici příliš nenahrávají - čínské prohlášení, návrhy na osekávání listiny základních práv a svobod nebo návrhy na trestní postih za vyjádření názoru na hlavu státu.

18. 11. 2016
Ptá se: Pavel

Jaký máte názor na to, aby se stát řídil jako firma ?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Stát se dá řídit a spravovat odpovědně a účelně vynakládat prostředky na veřejné služby nezbytné pro kvalitní život všech lidí. Nejde však řídit jako firma. Ta zpravidla nepoužívá demokratické principy, nehlasují v ní všichni o jejím řízení. V logice firmy také je nevynakládat prostředky na věci, které nejsou ekonomicky ziskové, např. na důchody pro seniory nebo životní prostředí.

18. 11. 2016
Ptá se: Dočkal

Nemáte pocit že tím, kdo zákulisně řídí sociální demokracii je Chovanec?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Zákulisně se bude ČSSD řídit ze strany všech možných lidí, pokud nedá možnost členům přímo rozhodovat o klíčových věcech. Už jsem zmiňoval primárky. Členové si ve vnitrostranickém referendu odhlasovali více než 80 procenty, že chtějí rozhodovat o kandidátních listinách přímo, doposud jim to nebylo skutečně umožněno, tedy tak, aby skutečně určovali pořadí a neschvalovali by jen zákulisně učiněnou dohodu, aniž by měli prakticky jakoukoliv šanci pořadí na listině ovlivnit.

18. 11. 2016
Ptá se: Gustav Galík

Zdravím,
co považujete za svůj nejvĕtší úspĕch a neúspĕch ve funkci?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Těžko bych vybral jedinou věc. Nepochybně tam patří některé protikorupční návrhy. Podílel jsem se na předložení zákonů, které vnášejí pravidla do financování politických stran a volebních kampaní. Před posledním hlasováním ve sněmovně je novela zákona o střetu zájmů, která má zajistit úřední i veřejnou kontrolu nad transparentním jednáním především politiků a omezovat tak střet zájmů. Za zásadní považuji skutečnost, že se mi podařilo po letech nečinnosti státu rozhýbat jednání o odkupu vepřína v Letech, protože považuji za mravně nepřijatelné, aby byl provozování vepřín na místě romského holokaustu asi podobně, jako by něco takového nepřicházelo v úvahu v Terezíně nebo Osvětimi. Podařilo se také schválit strategické vládní dokumenty v řadě oblastí ochrany lidských práv.

18. 11. 2016
Ptá se: NOVÁK Jiří

Před problémem exekucí, sociálního a ekonomického vyloučení zavírají politici oči i uvnitř vaší strany. Co jste udělal jako senátor a Ministr pro lidská práva pro zlepšení této situace? Přijde mi, že nic moc.. Jak můžete souběh funkcí ministra a senátora pracovně vůbec zvládnout?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Sociální vyloučení je součást mé ministerské agendy. Mám pod sebou Agenturu pro sociální začleňování, která je součástí sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Jednou ze zásadních překážek úspěšného začlenění řady lidí je i otázka dluhů. Exekuce jsou jen částí problému, byť zásadní. V prosazování právní úpravy exekucí jsem činný dlouhodobě. Dlouhodobě prosazuje tzv. teritorialitu, bez níž nejde vnést pořádek do exekučního řízení, včetně sloučení všech exekucí proti jednomu člověku, což by značně snížilo náklady a tedy i zátěž dlužníka, v důsledku by i věřitelé dostali více. Podílel jsem se i na senátním návrhu zákona v tomto směru, který leží neprojednán v Poslanecké sněmovně. Chybí politická vůle. Pan Faltýnek tuto věc nechal vyhodit z návrhu koaliční smlouvy. Na můj dotaz proč mi řekl, že jim to takto v Agrofertu vyhovuje, že si chtějí exekutory vybírat. Není to však jen nevůle ANO ale i dalších.
Souběh člena vlády a parlamentní komory je zvladatelný, členové vlády se účastní jednání komor tak jako tak.

18. 11. 2016
Ptá se: Olga Maříkováí

Vážený pane Dientsbiere,
píšu vám jenom pro to, že jsem si přečetla několik hloupých, nemožných a ubohých názorů a hrubostí, které mají jen jediný účel a to urazit a ponížit Vás. Věřte ale, že je daleko více lidí, kteří si vás váží a věří vám. Jenom jsou to lidé, kteří nemají ve zvyku zviditelňovat se na internetu ani v podobných debatách - ostatně mezi takové patřím i já. Asi je to velká chyba, ale takoví lidé spíš pracují než mluví. Nemají prostě potřebu se zviditelňovat, protože si myslí, že za ně hovoří jejich poctivě odvedená práce a pevný charakter. Považuji i vás za takového člověka. Vůbec nechápu, jak mohl pan Sobotka udělat takovou hloupast. Vždy jsem volila ČSSD i když se mi leccos nelíbilo a především to tzv. zemanovské křídlo. Ale po tomhle Sobotkově kroku už určitě ČSSD volit nebudu. Prostě: obdivuji vás, že jste vůbec vydržel v tak příšerném prostředí udělat tolik práce. Možná je pro vás dobré, že neponesete spoluzodpovědnost za další, bůhví jaké odpuzující kroky této vlády. Přeji vám hodně zdraví, úspěchů a dobrou mysl.

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Děkuji a přeji Vám rovněž hodně zdraví a štěstí.

18. 11. 2016
Ptá se: Tomáš

Kromě agendy lidských práv jste měl na starosti legislativní radu vlády, mohl byste přiblížit, co ta funkce znamená, co přesně jste měl v popisu práce a uvést nějaký příklad, kdy jste z této pozice něco udělal pro obyčejného občana? Děkuji

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Každý návrh zákona (nejen zákona), který je jednotlivými ministerstvy předkládán vládě, je před projednání na vládě posuzován vládní legislativou, legislativní radou vlády a jejími pracovními komisemi z hlediska dodržení určitých principů legislativní čistoty včetně ústavnosti, souladu s mezinárodním právem, přehlednosti a srozumitelnosti, posouzení dopadů navrhované regulace atd. Při tomto posuzování se nezasahuje do věcné stránky návrhů, ta přísluší předkladateli. Obecně se dá říci, že činnost Legislativní rady vlády a vládní legislativy má pro obyčejného občana zajistit co nejkvalitnější zákony. Jako předseda legislativní rady jsem jedním z mnoha členů, kterými jsou vysoce respektovaní právní experti. Radu jsem řídil tak, že jsem dal maximální prostor pro uplatnění jejich odborných doporučení v zájmu co největší kvality výsledných návrhů.

18. 11. 2016
Ptá se: Jiří

Vážený pane Dienstbiere, chtěl bych se zeptat, nemyslíte, že je čas založit jiný politický subjekt než je ČSSD s liberálně sociálním programem, protože strana je již, alespoň dle pozorování zvenčí skrze média, blízko pádu do zapomenutí skrze svou nízkou důvěryhodnost? Vždyť velká většina, kdo si brousí zuby na moc ve straně, jsou již v područí Hradu nebo jsou pouzí kariéristi... Myslíte, že se Fénix zase zrodí?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Doufám, že se Fénix zrodí. Bylo by škoda přijít o tradiční politickou stranu jako je ČSSD s jejími historickými principy a hodnotami. Budu usilovat, aby jim zůstala věrná a neproměnila se v populistickou nacionalistickou stranu. Nebude to jednoduchý střet.

Děkuji všem za dotazy. Zodpověděl jsem, co se dalo. Na vše čas bohužel nezbyl. Snad bude brzy zase příležitost. Přeji hezký den.

18. 11. 2016
Ptá se: Martin K.

Dobry den, zajímalo by me neco více o "pražské mafii" jak se píše. Pokud opravdu členové Vaši strany mají mafiánské praktiky - a ja tomu věřím, jakto ze s tím nikdo nic nedělá? Co takový Miroslav Poche?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Mám dlouhodobě kritický postoj k části pražských funkcionářů ČSSD, díky kterým je tato strana pro řadu lidí nevolitelná. Jde o střet o přístup k politice. Pokud se např. M. Poche přiznal v roce 2010, že propíral peníze do strany přes fiktivní členské příspěvky, tak jsem tehdy jako volební lídr řekl, že díky tomuto morálnímu selhání má zmizet z kandidátky do pražského zastupitelstva (a nejen z ní). Pokud jsme tehdy slíbili, že po volbám nepůjdeme do koalice s tehdejší bémovskou zkorumpovanou ODS, tak jsem trval na postoji, že sliby voličům se mají dodržovat. Stejně tak, když byl později Karel Březina pravomocně odsouzen pro podvod, nepochopil jsem, že nebyl okamžitě donucen k odchodu ze všech funkcí, naopak do některých dalších nastoupil. Jde i o střet o demokratičnost poměrů nejen v pražské socdem, např. aby členové měli vůbec nějaký vliv na rozhodování o zásadních věcech jako je třeba sestavení kandidátních listin a aby tyto listiny nebyly nadále sestavovány na základě handlů, které dojednávají lidé jako pan Poche a jemu podobní. Nebo aby sociální demokracie byla otevřená novým členům. Jsou případy zájemců o členství, kdy jejich přihlášky nejsou vyřízeny ani po letech.

18. 11. 2016
Ptá se: Lubomír

Jsou u nás porušovaná lidská práva?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

V právním řádu České republiky je nastaven vysoký standard ochrany lidských práv. Máme dobrou listinu základních práv a svobod, přistoupili jsem prakticky ke všem základním mezinárodním a evropským smlouvám v oblasti ochrany lidských práv. Přesto i u nás v řadě případů dochází k porušování lidských práv a je tak co zlepšovat při jejich ochraně. Mohl bych zmínit diskriminační jednání, kterému čelí řada lidí, kteří mají nedostatečný přístup k právní ochraně. Také proto na můj návrh vláda parlamentu předložila novelu zákona o veřejném ochránci práv, podle níž by ochránce mohl podávat antidiskriminační žaloby ve veřejném zájmu. Právní ochrany by se tak mohlo dostat celým skupinám diskriminovaných lidí. Chcete-li nějaký z mnoha možných případů, tak např. senioři pro omezování přístupu ke službám, např. bankovním, což je příklad z praxe.

18. 11. 2016
Ptá se: Pavel

Česká republika je jedna z mála zemí na světě, kde je ministr pro lidská práva veřejností kritizován právě proto, že má na starosti lidská práva. Co byste poradil svému nástupci Janu Chvojkovi, aby se také nestal pro jistou nemalou část české veřejnosti veřejným nepřítelem číslo jedna? Souhlasíte s tvrzením, že vzít post ministra pro lidská práva je v Česku politická sebevražda nebo přinejmenším velká odvaha?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Přijmete-li v našich podmínkách post ministra pro lidská práva, musíte se rozhodnout, buď se pokusíte pro zlepšení ochrany lidských práv všech lidí u nás něco opravdu dělat, nebo si jen držet popularitu a pro jistotu nic nedělat. Tuto volbu bude muset učinit i můj nástupce. Doufám, že naše společnost bude do budoucna tolerantní, bude všem nabízet důstojné místo a bude chránit práva každého jednotlivce bez ohledu na to, k jaké většině či menšině patří.

18. 11. 2016
Ptá se: Mard

Oddychnete si, že s těma blbcema ve vládě už nebudete muset spolupracovat?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

V politických pozicích nikdy nejste proto, abyste byl mezi samými sobě milými lidmi (jsou tam jako všude dobří i špatní), ale proto, abyste prosazoval určité představy o fungování společnosti. Odchodem samozřejmě ztrácím možnost některé rozpracované věci dokončit. Snad ani po mém odchodu nezapadnou návrhy v protikorupční oblasti, např. umožnění kontroly veškerých veřejných financí ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, tedy i financí spravovaných kraji a obcemi, nebo dokončení výkupu a odstranění vepřína v Letech, který je na místě spojeném s romským holokaustem, a řada dalších věcí. V politice v žádném případě nekončím, budu další čtyři roky pokračovat jako senátor a budu prosazovat ty samé principy, jakými jsem se řídil doposud. Jen tak se mě ještě nezbaví. :-)

18. 11. 2016
Ptá se: Libuše

Jak je vůbec možné, aby americký státní příslušník byl ministrem v České vládě? Co to máme za zákony?

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Jsem především český státní příslušník. Americké občanství vedle českého jsem podle tamních zákonů získal díky tomu, že jsem se na půdě Spojených států narodil. Moji rodiče tam pobývali, protože můj otec byl od roku 1968 do roku 1969 korespondentem Československého rozhlasu ve Washingtonu, než ho jako „kontrarevolucionáře“ na začátku normalizace odvolali. S rodiči jsem odjel, když mi bylo šest měsíců. Nicméně k Vaší otázce musím uvést, že česká ústava nepožaduje u členů vlády české občanství. Po roce 1989 už minimálně v jednom případě byl členem vlády – ministrem kultury někdo, kdo v té době neměl české ale jen německé občanství.

18. 11. 2016
Ptá se: Pavel Šaláta

Dobrý den pane Dienstbiere,

chtěl bych Vám poblahopřát k odvolání z této vlády. Myslím, že je to jasný signál, že jste svou práci dělal dobře!

Dle mého názoru uškodila ČSSD nejvíce policejní reorganizace a pan Chovanec.
Jaký je Váš názor na pokles preferencí Vaši strany?DěkujiŠaláta

Odpovídá: Jiří Dienstbier

Souhlasím s Vámi, že zlomem v podpoře ČSSD byla přinejmenším diletantsky vysvětlená policejní reorganizace. Sociální demokracie je zpravidla úspěšná, pokud se svými soupeři vede spor o sociální a ekonomická témata. Tak se také dělo právě do policejní reorganizace. Ta umožnila Babišovi odskočit od věcné politické debaty k antisystémovému střetu – kritice zavedených politických stran. Těsně předtím měla ČSSD podle průzkumů praktický stejnou podporu jako ANO, poté okamžitě nabrala desetiprocentní ztrátu a do letošních voleb už ji nedohnala.

 

Právě se děje

Další zprávy