Odstátněný tkáňový výzkum: Víc tajností než úspěchů

Iva Bezděková, Insider
5. 5. 2013 17:20
Firmy slibovaly převratné novinky, pomoc vážně nemocným. Jaká je situace dnes?
Foto: Repro: Koordinační středisko transplantací

Praha - V březnu to byly právě čtyři roky, co Topolánkova vláda těsně před svým pádem rozhodla o osudu Tkáňové banky při Fakultní nemocnici Brno.

Rozhodla se, že už do ní nebude investovat, ale místo toho podpoří výstavbu supermoderních prostor soukromého investora v její těsné blízkosti. Stát nakoupil minoritní balíky akcií firem Národní tkáňové centrum, Prime Cell a.s. a Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s. pouhé čtyři dny před koncem svého mandátu.

Soukromý kapitál měl přinést do výzkumu peníze a know-how. "Obě firmy byly založeny chvíli před vládním rozhodnutím," kritizoval to tehdy lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Firmy od začátku slibovaly převratné novinky, které by pomohly při léčbě závažných onemocnění. Jaká je situace dnes?

Firmy navzdory opakovaným dotazům neumějí doložit konkrétní výsledky svého dosavadního výzkumu, publikaci ve významných odborných časopisech, ani jména kapacit, které pro ně pracují. Stát přitom tyto soukromé společnosti podpořil už stovkami milionů.

Přečtěte si obsáhlou rekonstrukci v placeném deníku Insider:
Jaká je přidaná hodnota soukromého kapitálu v tkáňové bance? A proč bylo prý nutné fungující státní instituci předávat do soukromých rukou místo toho, aby stát modernizoval vlastní zařízení?

 

Právě se děje

Další zprávy