ODS vyloučila Václava Klause mladšího. Není loajální ke straně, řekl předseda Fiala

ČTK Michal Polák ČTK, Tomáš Pergler, Michal Polák
Aktualizováno 16. 3. 2019 20:15
Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího. Novinářům to po sobotním zasedání výkonné rady oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala. Klaus se s ODS podle některých občanských demokratů už déle názorově rozchází. Na sobotní zasedání výkonné rady ho špičky ODS nepozvaly. Podle informací Aktuálně.cz od jednoho z členů výkonné rady bylo její rozhodnutí jednomyslné. "Že není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům, nadále přecházet nelze," napsal na Twitter Fiala. Klaus nechtěl komentovat, zda se chystá založit nový politický subjekt
Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší. | Foto: Jakub Plíhal

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná "příliš drakonický".

Václav Klaus ml. se k vyloučení vyjádřil na Facebooku. "Politiku vnímám jako hájení názorů, zastupování občanů. Někdy i odvahu být sám," řekl Klaus a dodal, že se k ODS už nebude vyjadřovat s tím, že se spoustou členů bude v budoucnosti spolupracovat.

V rozhovoru pro Českou televizi nechtěl komentovat, zda se chystá založit nový politický subjekt nebo zda uvažuje o prezidentském úřadu, který zastával jeho otec. "Tak to bych se musel nejdřív oženit. Takže až se ožením, tak se mě pak zeptejte," reagoval na úvahy o prezidentské kandidatuře dvakrát rozvedený politik. Své další politické záměry podle svých slov sdělí při vhodné příležitosti. Řekl také, že nevidí důvod, proč by se měl proti rozhodnutí výkonné rady o svém vyloučení odvolávat, jak mu umožňují stanovy.

Klub v usnesení ale také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Podle informací Aktuálně.cz od jednoho z členů výkonné rady bylo její rozhodnutí jednomyslné. Jednání výkonné rady se však nezúčastnil šéf středočeské ODS Jan Skopeček. "Na VR ODS jsem byl připraven v souladu se svým hlasováním na poslaneckém klubu a svými vyjádřeními hlasovat proti vyloučení VK ml. z ODS. Nemohl jsem hlasovat, neboť mám teď trochu jiné starosti a ideovou konferenci a VR jsem musel předčasně opustit," napsal na twitteru Skopeček.

Verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS. Členem klubu může být pouze člen ODS, uvedl předseda frakce Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté budou chtít také Klausův konec v čele sněmovního školského výboru.

Občanští demokraté na jednání připomínali jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskými senátními volbami. Už loni dostal Klaus mladší při jednání sněmovní frakce ODS od Fialy symbolickou "žlutou kartu".

Hovořilo se také o Klausově podpoře Českému svazu bojovníků za svobodu vedenému Jaroslavem Vodičkou a o jeho údajně proklamované neúčasti v evropských volbách. Podle zdrojů ČTK padla desítka případů Klausových počínání proti ODS.

Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem a o rok později byl za ODS zvolen do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22 600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48 600.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 25 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy