ODS zrušila buňku Brno-sever. Vedl ji obžalovaný z korupční kauzy Stoka

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
Aktualizováno 11. 2. 2021 18:39
Vedení ODS ve středu zrušilo buňku v druhé největší brněnské městské části Brno-sever. Týden poté, co Aktuálně.cz a HN napsaly, že organizaci vede politik společně s členy ANO obžalovaný v kauze Stoka z manipulací zakázek. Jiřího Hose pak výkonná rada ODS vyloučila pro poškozování dobrého jména strany. Kroky inicioval šéf jihomoravské ODS Pavel Blažek, sám policií prověřovaný kvůli možné korupci.
Politik ODS Jiří Hos se u brněnského soudu hájí, že společně s členy ANO žádné zakázky nemanipuloval. Dle obžaloby na úplatcích získal milion.
Politik ODS Jiří Hos se u brněnského soudu hájí, že společně s členy ANO žádné zakázky nemanipuloval. Dle obžaloby na úplatcích získal milion. | Foto: Tomáš Škoda

Potom, co premiér Andrej Babiš (ANO) nechal loni zrušit celou brněnskou buňku hnutí kvůli korupční kauze Stoka, k podobnému kroku nyní v Brně přistupují i občanští demokraté. Po středečním večerním jednání výkonná rada strany dle zjištění Aktuálně.cz a HN odhlasovala okamžitou likvidaci své organizace Brno-sever. Ta měla zhruba devadesát členů, kteří plnili kandidátku v druhé největší městské části. 

Jak už redakce před týdnem informovaly, do vedení ODS Brno-sever se v lednu vrátil podnikatel a někdejší vlivný člen ODS Jiří Hos. Ten se zároveň u soudu brání obžalobě z manipulace zakázek společně s někdejším místostarostou Brna-střed za ANO Jiřím Švachulou. ODS o Hosovi ještě loni na podzim reportérům tvrdila, že už členem strany není. Opak posléze odůvodňovala "administrativní chybou" a tím, že Hos měl členství pouze přerušené a obnovil si ho.

Nyní vedení občanských demokratů Hose definitivně vyloučilo pro poškozování dobrého jména strany, což stranické stanovy umožňují. Následně ale rozeslalo všem devíti desítkám členů této buňky další usnesení, v němž odjímá licenci rovnou celé organizaci. Redakce ho mají k dispozici.

Usnesení výkonné rady ODS o zrušení buňky Brno-sever.
Usnesení výkonné rady ODS o zrušení buňky Brno-sever. | Foto: Aktuálně.cz

Sám obžalovaný Hos svoje vyloučení potvrdil. Stejně jako zrušení buňky. "Autoritářský zásah z Prahy, bez jediného důvodu, bez jediného argumentu zrušil sdružení bezmála devadesáti lidem, kteří byli členy tohoto sdružení," řekl Hos s tím, že to nikomu ze členů nebylo vedením zdůvodněno. A zároveň zaútočil na předsedu strany Petra Fialu, který sám pochází z brněnské buňky.

"Pan profesor, který se tolik ohání demokracií, právním státem a bojuje proti autoritářství, se sám autoritářem stává. Podle informací od člena výkonné rady Libora Šťástky, na návrh Pavla Blažka sám Fiala podpořil zrušení licence ODS Brno-sever," dodal Hos.

Redakce oslovily mluvčího strany Václava Smolku, aby se k důvodům zrušení buňky i ke slovům Hose vyjádřil. "Sdružení Brno-sever bylo zrušeno z toho důvodu, že nemělo příslušné orgány, které by umožňovaly jeho normální funkčnost. Průběh jednání výkonné rady ODS je ze své podstaty interní a nebudeme tedy poskytovat další informace," uvedl pouze Smolka.

Milion na úplatcích pro Hose, navržených devět let vězení

Hosovi žalobce Radek Mezlík v kauze Stoka navrhl devět let vězení. Ve věci jde o stamilionové manipulace zakázek na radnici Brno-střed v éře vlády hnutí ANO. "Je usvědčován jedním spolupracujícím obviněným, který uvedl, že na ovlivňování několika zakázek se podílel také Hos. Jeho postavení ve skupině nemělo být zásadní," dodal Mezlík.

Proti Hosovi vypovídal podnikatel Pavel Ovčarčin, podle kterého Hos na systému manipulace zakázek v Brně také vydělával. Podle obžaloby měl z úplatků získat téměř milion korun. Hos na rozdíl od některých spoluobviněných u soudu popřel, že by se čehokoliv nezákonného účastnil. "V žádné organizované skupině jsem nikdy nebyl, žádné veřejné zakázky jsem nemanipuloval," prohlásil u soudu Hos.

V posledních dvou letech vysoce postaveného politika ODS a zároveň podnikatele, který nashromáždil majetek v hodnotě stovek milionů korun, provázejí finanční potíže. V době konání soudu ho také na žádost blízkých téměř týden pohřešovala policie. Hos se ale následně sám přihlásil.

Někdejší vlivný člen ODS zbankrotoval

  • Někdejší dráhový cyklista Hos působil dlouhé roky ve vedení jedné z nejbohatších městských částí Brno-sever. Část doby jako místostarosta za ODS. Občanské demokraty dodnes v zastupitelstvu městské části reprezentuje.
  • Byl jedním ze dvou zástupců brněnské buňky v celostátní výkonné radě ODS.
  • Postupně nashromáždil majetek ve výši stovek milionů korun. V roce 2008 firma Brno New Station Development (BNSD), kterou spoluvlastnil, za neprůhledných okolností získala od Českých drah nájem budovy hlavního nádraží v Brně a všech přilehlých pozemků - na 40 let a za značně výhodných podmínek. 
  • V posledních dvou letech ale Hose provázejí viditelné finanční potíže. Nakonec se dostal až do konkurzu. Věřitelé, jeho někdejší obchodní partneři, přihlásili pohledávky ve výši desítek milionů korun.
  • Hos ovšem tvrdí, že ho o cenné akcie jeho firem připravila právnička Hana Továrková, se kterou dlouhé roky předtím spolupracoval. Ta to ovšem odmítá. Továrková je dnes také předsedkyní rady Českého telekomunikačního úřadu, který chystá miliardovou aukci frekvencí pro mobilní sítě 5G. Hos na ni kvůli sporu o majetek podal trestní oznámení.

Zbytek buňky si může podat žádost o vstup do jiné organizace

Zbylí členové Hosovy buňky si mohou podat žádost o přeregistraci do jiných brněnských organizací. K tomu je vyzval šéf brněnské ODS a náměstek primátorky Robert Kerndl. Samotné kroky dle zdrojů redakcí inicioval šéf jihomoravské ODS a poslanec Pavel Blažek. Ve výkonné radě pak za jižní Moravu sedí někdejší starosta Brno-střed Libor Šťástka. Redakce je oslovila s prosbou o vyjádření, proč buňku nechali zrušit.

Šťástka ale nezvedal telefon. Na SMS zatím nereagovali ani Kerndl a Blažek.

Právě z brněnské ODS pochází i předseda strany Petr Fiala. Policie nyní prověřuje i šéfa krajské ODS, poslance a exministra Blažka, který někdejšího nestraníka a politologa Fialu do čela strany prosazoval po pádu Nečasovy vlády. Aktuálně.cz a HN už popsaly, že z korupce policie podezřívá i Kerndla, Šťástku i nynější primátorkou Markétou Vaňkovou. 

Loni v srpnu na radnici Brno-střed, kterou znovu vede ODS, zasahovala NCOZ. A dle protokolu, který mají Aktuálně.cz a HN k dispozici, si odnesla materiály k pronájmům a privatizacím městského majetku významnými členy zdejší ODS. Pozvání na podání vysvětlení dostala primátorka Vaňková i její náměstek Kerndl. Policisty zajímaly i materiály týkající se šéfa jihomoravské ODS Blažka.

Akci odstartovala výpověď dnes stíhaného podnikatele a bývalého politika Pavla Hubálka, který tvrdí, že právě Blažek vedl skupinu, která manipulovala přidělování lukrativních městských domů a bytů. Blažek i jeho další spolustraníci v opakovaných prohlášeních cokoliv takového důrazně odmítli. Dle nich je Hubálek podvodník a jejich obviňováním se snaží vyvinit z vlastního stíhání.

Policie prověřuje, zda ANO nepřevzalo korupční systém ODS

Aktuálně.cz a HN už popsaly, že Hubálek, od něhož se členové ODS distancují, zajišťoval i opravy dvou městských bytů pro nynější primátorku Markétu Vaňkovou (ODS). Potvrdili to na nahrávce architekt projektu i Hubálek. A nyní to rovněž prověřuje policie.

Také korupční kauza Stoka, která odstartovala zadržením někdejšího vlivného místostarosty Brna-střed za ANO Jiřího Švachuly, začíná být citlivá i pro ODS. A to nejen kvůli obžalobě Hose. Jak už Aktuálně.cz a HN napsaly, detektivové NCOZ totiž prověřují, zda obžalovaní členové Babišova hnutí jen nepřevzali systém, který na brněnských radnicích fungoval za předchozí vlády ODS a ČSSD.

Stejné strany vládnou na brněnském magistrátu v koalici nyní. Někteří obžalovaní u soudu se Švachulou a jeho spolupracovníky v minulých měsících popsali, že se po komunálních volbách v roce 2014 hnutí ANO jen ujalo zavedeného vybírání "desátků" z veřejných zakázek. Občanští demokraté jakékoliv nepravosti odmítají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Tržby obchodníků dál klesají. V srpnu se snížily o 8,8 procenta

Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v Česku se v srpnu dál prohloubil. Snížily se o 8,8 procenta po červencovém revidovaném poklesu o 7,9 procenta. Tržby obchodníků klesly čtvrtý měsíc v řadě a opět si pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě nižší o 0,7 procenta.

"K meziročnímu poklesu tržeb v maloobchodě přispěl vývoj prodeje potravin i nepotravinářského zboží. Na snížení maloobchodních tržeb se podílel i nižší prodej pohonných hmot, avšak oproti předchozímu měsíci pokles zmírnil," uvedla k srpnovým výsledkům maloobchodu vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Téměř 83 procent kontrolovaných e-shopů porušilo zákon, uvedla inspekce

Téměř 83 procent internetových obchodů, které ve druhém čtvrtletí kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušilo zákon. Počet porušení ve srovnání s prvním kvartálem vzrostl o 5,7 procenta, uvedla inspekce v tiskové zprávě. ČOI se při kontrolách zaměřuje na weby, u kterých eviduje více podání od spotřebitelů, a také na e-shopy, kde už v minulosti zjistila pochybení.

Od začátku letošního dubna do konce června inspektoři udělali 245 kontrol a porušení právních předpisů zjistili ve 203 případech. Uložili 233 pokut za celkem 2,99 milionu korun.

"Nedostatky přetrvávají v poskytování kompletních a komplexních informací o prodávaných výrobcích. Prodávající u této formy prodeje výrobků uchylují i k nekalým obchodním praktikám, což se potvrdilo ve více než 170 případech. Dále provozovatelé e-shopů neinformují spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, neposkytují informace související s uplatněním práva zboží reklamovat," uvedla inspekce.

Nejvyšší pokutu, 320 000 korun, uložila inspekce v tomto období společnosti Somavedic Technologies s.r.o. mimo jiné za uvedení nesprávné a nepravdivé informace u prodávaného výrobku, který sliboval eliminaci vlivů 3G, 4G a 5G sítí.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Jindrák potvrdil, že katarský emír neplánovaně odletěl z Česka už ve středu

Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák potvrdil, že katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka. Původně tu měl přitom pobývat i ve čtvrtek. Brusel ale podle Jindráka neodsouhlasil, aby se stal katarský emír účastníkem pražského summitu Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve středu přibylo přes 3200 nakažených koronavirem

V Česku ve středu přibylo 3286 nově potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání vzrostl denní počet nově nakažených víc než čtyřnásobně, minulou středu byl ale svátek, méně se testovalo. Vedle toho hygienici za uplynulý den zaznamenali 1363 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou ve středu ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1782, před týdnem jich bylo asi o 380 méně. Pacientů v těžkém stavu je v posledních dnech kolem 50. Přibývá také úmrtí s potvrzeným koronavirem, v druhé polovině září začaly denní počty zemřelých růst dvouciferným tempem. Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo 89 zemřelých, v předchozím týdnu jich bylo 83.

Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání v posledním měsíci převážně rostou. V nemocnicích je v posledních dnech nejvíc pacientů s koronavirem od začátku dubna. Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo k čtvrtku na 188, před týdnem bylo 149. Nejvyšší incidence je v Královéhradeckém kraji se 224 případy a nejnižší v Karlovarském kraji se 127 případy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy