Jako ministr Fiala za inkluzi bojoval, teď coby šéf ODS otáčí a brojí proti rušení praktických škol

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 7. 4. 2016 15:24
Bývalý ministr školství a předseda občanských demokratů Petr Fiala zahájil turné po krajích, kde chce s občany diskutovat o vzdělávání. Chtějí zabránit uzákonění povinného posledního roku v mateřské škole i jednotným přijímacím zkouškám. Odmítli inkluzivní novelu, která má od září podpořit začleňování dětí s postižením do běžných škol. Přitom sám Petr Fiala rozsáhlejší inkluzi podporoval a stál u zrodu příprav nynější novely. Nyní tvrdí, že inkluze zničí školství.
ODS zahájila kampaň proti inkluzi
ODS zahájila kampaň proti inkluzi | Foto: ČTK

Praha - Občanští demokraté odmítají inkluzi. Bývalý ministr školství a nynější předseda občanských demokratů Petr Fiala chce s předsedy parlamentních stran jednat o možném odložení nebo zmírnění změn připravených na 1. září.

Děti by nově měly mít nárok na podporu v každé škole, kam se přihlásí, nejen ve škole praktické či speciální. Lehce mentálně postižené děti se mají postupně přestat učit podle zvláštního vzdělávacího plánu a přejít na individuální, který se má více podobat tomu, co se učí běžné děti.

Odklad startu inkluzivní novely už Sněmovna odmítla při hlasování o poslední novele školského zákona. Petr Fiala opakuje, že je proti rušení praktických škol, kde se lehce mentálně postižené děti vzdělávají. Ty podle něj fakticky zruší konec platnosti přílohy vzdělávacího plánu pro lehce mentálně postižené.

Ministerstvo školství opakovaně upozorňuje, že v září žádná zásadní změna nenastane, zlepší se pouze financování. Dle údajů ze zápisů do prvních tříd je zájem o praktické školy stejný jako loni.

Expert na školství ODS Václav Klaus mladší varoval před možným zánikem speciálních škol. "Pokud zničíme speciální školy, tak náprava bude trvat 15 let," prohlásil. Ministerstvo ale vytrvale opakuje, že s rušením speciálních škol pro děti s těžším handicapem se nepočítá.

Chtěl jsem jen lepší diagnostiku, tvrdí Fiala

Sám předseda Fiala byl u příprav novely, která vychází z akčního plánu, který se za dobu svého působení na ministerstvu snažil plnit.

"Snažíme se integrovat co nejvíce žáků do normální výuky. Není možné, aby ti, u nichž není skutečný důvod pro zařazení do praktické školy, nezískávali vzdělání mezi ostatními dětmi. Tady je potřeba dospět rychle ke změně," uvedl v červenci 2012. 

I tehdy se rozjela kampaň proti rušení praktických škol a ministerstvo pod vedením Fialy ji odmítalo s tím, že se praktické školy neruší, maximálně dojde k jejich přirozené redukci, když o ně nebude zájem. V listopadu 2012 vyšel na Aktuálně.cz článek "Praktické školy se rušit nebudou. Neexistují". Zprávu se stejným názvem vydalo ministerstvo školství i loni na podzim pod vedením Kateřiny Valachové (ČSSD). To také trvale odmítá, že by rušilo praktické školy a usilovalo o stoprocentní inkluzi, což Fiala tvrdí, že dělají.

"My jsme prosazovali změnu diagnostiky. Chtěli jsme zabránit tomu, aby byly zdravé děti, které nemají mentální handicap, zařazovány do praktických škol z kulturních či sociálních důvodů. Ze zahraničí nám říkali, že máme o třicet procent více dětí s lehkým mentálním postižením, než má být, a my jsme říkali dobře, my zlepšíme diagnostiku a zjistíme, jak to je. Pokud to tak bude, tak se základní školy praktické budou redukovat přirozeně," řekl dnes Fiala.

Odmítá, že by změnil názor. "Já říkám pořád to samé," stojí si za svým.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) kritiku inkluze s úst Petra Fialy odmítá. "Ráda bych připomněla, že předseda ODS opakovaně popírá sám sebe. On sám stál u zrodu inkluze a našich závazků s tím spjatých. Chápu, že s blížícími se volbami budou někteří politici přitvrzovat a půjdou populistickou cestou, já to však odmítám. Nebudu se podílet na zbytečné hysterii a panice," reagovala na tiskovou konferenci ODS. 

Povinný rok školky ani jednotné přijímací zkoušky ODS nechce

ODS také nesouhlasí se zavedením povinného posledního ročníku mateřské školy a jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol. Předseda Fiala během následujících dvou měsíců vyjede do regionů, kde bude s občany debatovat právě o vzdělávání.

Chce posílit nenárokovou složku platu učitelů a zvýšit pravomoce ředitelů škol.

"Pokud odbouráme výdaje na parazity školského systému a ve školství bude trocha racionality, mohou mzdy snadno přesáhnout 35 tisíc korun měsíčně. I na nyní decimované učňovské školství existuje lék. Zapojení i drobných živnostníků," míní Václav Klaus mladší.

Podivoval se nad tím, proč si nemůže například řezník vyučit učně a dostat na ně průměrný státní příspěvek 50 tisíc korun. "Ale hlavně: Ve školách se má učit, ne se snažit pomocí nich ovládat společnost a živit spřátelené vlivové skupiny," uvedl Klaus.

Je to jednoduchý způsob, jak vytlouct politický kapitál, který se hodí politikům, kteří nedokážou řešit větší problémy ve školství, říká Tomáš Hečko. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4000 dolarů (96 713 korun) za 1000 metrů krychlových. Vývoz a produkce samotného Gazpromu přitom klesá vinou západních sankcí uvalených na Rusko za vojenskou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentury Reuters.

Hlavním dodavatelem plynu do Evropy je právě Rusko. Dodávky z Ruska jsou letos ale slabší, protože po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu nastal spor o turbíny, které jsou součástí plynovodu Nord Stream 1, a další plynovod Nord Stream 2 nebyl kvůli invazi ani spuštěn. Ceny plynu proto v reakci raketově vzrostly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si v úterý odpoledne připisovala více než šest procent a vyšplhala se až na 508 eur za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy