Jako ministr Fiala za inkluzi bojoval, teď coby šéf ODS otáčí a brojí proti rušení praktických škol

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 7. 4. 2016 15:24
Bývalý ministr školství a předseda občanských demokratů Petr Fiala zahájil turné po krajích, kde chce s občany diskutovat o vzdělávání. Chtějí zabránit uzákonění povinného posledního roku v mateřské škole i jednotným přijímacím zkouškám. Odmítli inkluzivní novelu, která má od září podpořit začleňování dětí s postižením do běžných škol. Přitom sám Petr Fiala rozsáhlejší inkluzi podporoval a stál u zrodu příprav nynější novely. Nyní tvrdí, že inkluze zničí školství.
ODS zahájila kampaň proti inkluzi
ODS zahájila kampaň proti inkluzi | Foto: ČTK

Praha - Občanští demokraté odmítají inkluzi. Bývalý ministr školství a nynější předseda občanských demokratů Petr Fiala chce s předsedy parlamentních stran jednat o možném odložení nebo zmírnění změn připravených na 1. září.

Děti by nově měly mít nárok na podporu v každé škole, kam se přihlásí, nejen ve škole praktické či speciální. Lehce mentálně postižené děti se mají postupně přestat učit podle zvláštního vzdělávacího plánu a přejít na individuální, který se má více podobat tomu, co se učí běžné děti.

Odklad startu inkluzivní novely už Sněmovna odmítla při hlasování o poslední novele školského zákona. Petr Fiala opakuje, že je proti rušení praktických škol, kde se lehce mentálně postižené děti vzdělávají. Ty podle něj fakticky zruší konec platnosti přílohy vzdělávacího plánu pro lehce mentálně postižené.

Ministerstvo školství opakovaně upozorňuje, že v září žádná zásadní změna nenastane, zlepší se pouze financování. Dle údajů ze zápisů do prvních tříd je zájem o praktické školy stejný jako loni.

Expert na školství ODS Václav Klaus mladší varoval před možným zánikem speciálních škol. "Pokud zničíme speciální školy, tak náprava bude trvat 15 let," prohlásil. Ministerstvo ale vytrvale opakuje, že s rušením speciálních škol pro děti s těžším handicapem se nepočítá.

Chtěl jsem jen lepší diagnostiku, tvrdí Fiala

Sám předseda Fiala byl u příprav novely, která vychází z akčního plánu, který se za dobu svého působení na ministerstvu snažil plnit.

"Snažíme se integrovat co nejvíce žáků do normální výuky. Není možné, aby ti, u nichž není skutečný důvod pro zařazení do praktické školy, nezískávali vzdělání mezi ostatními dětmi. Tady je potřeba dospět rychle ke změně," uvedl v červenci 2012. 

I tehdy se rozjela kampaň proti rušení praktických škol a ministerstvo pod vedením Fialy ji odmítalo s tím, že se praktické školy neruší, maximálně dojde k jejich přirozené redukci, když o ně nebude zájem. V listopadu 2012 vyšel na Aktuálně.cz článek "Praktické školy se rušit nebudou. Neexistují". Zprávu se stejným názvem vydalo ministerstvo školství i loni na podzim pod vedením Kateřiny Valachové (ČSSD). To také trvale odmítá, že by rušilo praktické školy a usilovalo o stoprocentní inkluzi, což Fiala tvrdí, že dělají.

"My jsme prosazovali změnu diagnostiky. Chtěli jsme zabránit tomu, aby byly zdravé děti, které nemají mentální handicap, zařazovány do praktických škol z kulturních či sociálních důvodů. Ze zahraničí nám říkali, že máme o třicet procent více dětí s lehkým mentálním postižením, než má být, a my jsme říkali dobře, my zlepšíme diagnostiku a zjistíme, jak to je. Pokud to tak bude, tak se základní školy praktické budou redukovat přirozeně," řekl dnes Fiala.

Odmítá, že by změnil názor. "Já říkám pořád to samé," stojí si za svým.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) kritiku inkluze s úst Petra Fialy odmítá. "Ráda bych připomněla, že předseda ODS opakovaně popírá sám sebe. On sám stál u zrodu inkluze a našich závazků s tím spjatých. Chápu, že s blížícími se volbami budou někteří politici přitvrzovat a půjdou populistickou cestou, já to však odmítám. Nebudu se podílet na zbytečné hysterii a panice," reagovala na tiskovou konferenci ODS. 

Povinný rok školky ani jednotné přijímací zkoušky ODS nechce

ODS také nesouhlasí se zavedením povinného posledního ročníku mateřské školy a jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol. Předseda Fiala během následujících dvou měsíců vyjede do regionů, kde bude s občany debatovat právě o vzdělávání.

Chce posílit nenárokovou složku platu učitelů a zvýšit pravomoce ředitelů škol.

"Pokud odbouráme výdaje na parazity školského systému a ve školství bude trocha racionality, mohou mzdy snadno přesáhnout 35 tisíc korun měsíčně. I na nyní decimované učňovské školství existuje lék. Zapojení i drobných živnostníků," míní Václav Klaus mladší.

Podivoval se nad tím, proč si nemůže například řezník vyučit učně a dostat na ně průměrný státní příspěvek 50 tisíc korun. "Ale hlavně: Ve školách se má učit, ne se snažit pomocí nich ovládat společnost a živit spřátelené vlivové skupiny," uvedl Klaus.

Je to jednoduchý způsob, jak vytlouct politický kapitál, který se hodí politikům, kteří nedokážou řešit větší problémy ve školství, říká Tomáš Hečko. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy