ODS začala kampaň. Řekla, jak zajistí v Česku práci

Domácí Domácí
17. 3. 2010 13:28
ODS chce částečné pracovní úvazky, slevy pro zaměstnavatele
Petr Nečas
Petr Nečas | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyři dny po předvolební show sociálních demokratů odstartovala oficiálně předvolební kampaň také ODS.

Na začátek představila plán, jak by jako vládní strana zajistila vznik 170 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru (bez práce je v Česku podle posledních statistických čísel 583 tisíc lidí).

Na startu kampaně je z pohledu předvolebních preferencí ODS na druhém místě, na sociální demokraty, největšího soupeře, má ztrátu několika procent (podle agentury STEM by v únoru získala ve sněmovně o 19 mandátů méně než ČSSD).

Sleva za místo

ODS hodlá motivovat zaměstnavatele, aby přibírali nové síly.

Zaměstnavatel, který vytvoří nové pracovní místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po skončení rodičovské, dostane na jeden rok slevu 3 600 Kč na sociálním pojištění. Stát za něj na dva roky převezme garanci výplaty 75 % případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou.

Chce také podporovat ty lidi bez práce, kteří začnou podnikat, a uleví firmám, které budou vytvářet částečné pracovní úvazky. Na sociálním pojištění slibuje slevu 7 200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 12 let, pro lidi starší 55 let, absolventy, studenty, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované.

Hlavně pružněji

Občanští demokraté přidávají několik způsobů, jak zjednodušit zaměstnávání lidi.

Navrhují prodloužit na dvojnásobek maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce (ze 150 na 300 hodin) a úplně by uvolnila řetězení a délku smluv na dobu určitou pro nově vzniklá pracovní místa.

"Zavedeme pružnější konta pracovní doby a umožníme její flexibilnější nerovnoměrné rozložení," slibují také občanští demokraté.

Pracujte a dostanete

Mezi opatření, jimž ODS věří, patří také ta, která budou motivovat k práci.

Například: Pokud zaměstnanec dá výpověď sám z vlastní vůle, nebude mít nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti.

Výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek hmotné nouze podmíní ODS účastí ve veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech.

 

Právě se děje

Další zprávy