ODS v Praze rozhodla. Nechce Kaplického na Letné

brp, rg
11. 10. 2007 14:55
Architekt Kaplický: Z kultury je politika
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Future Systems

Praha - O osudu jedné z největších staveb v republice nerozhodnou nejspíš odborné argumenty, ale síla a postoj politiků.

Poslanci ODS v pražském zastupitelstvu jsou ve většině proti tomu, aby nová budova Národní knihovny, která se má stavět podle návrhu britského architekta českého původu Jana Kaplického, stála v Praze na Letné. Prostě se jim tam nelíbí.

Předseda klubu Pavel Žďárský řekl Lidovým novinám, že osobně udělá vše, aby "chobotnice" na Letné nestála: "Podobný názor mají tři čtvrtiny klubu," uvedl.

Třeba zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka. Ten by si dokázal knihovnu představit například u výstupu z metra Stodůlky - lokalitu už neúspěšně nabízel pro Národní fotbalový stadion: "Bylo by to velmi vhodné, protože v dostupné vzdálenosti je letiště, metro a nejsou tam takové dopravní zácpy, jako dnes jsou v centru i na Letné," řekl dnes Rádiu Impuls.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek dnes řekl, že tento postoj je pro osud nové stavby určující, protože bez podpory města nemůže být knihovna na Letné postavena.  

Architekt Kaplický ovšem naprosto odmítá, že by mohl svůj návrh přizpůsobit třeba pro Modřany: "Taková představa, že se to jednoduše posadí jinam - to je naivní školácký nápad."

Bürgermeister řekl ano

S tím, aby knihovna stála na Letné, přitom podle Ježka jako první souhlasil někdejší náměstek primátora a dnes poslanec ODS Jan Bürgermeister.

"Hledali jsme místo pro knihovnu, aby splňovalo tři kritéria," popisuje Vlastimil Ježek dobu, kdy se místo pro novou knihovnu hledalo. "Šlo o to, aby to bylo vysoko nad Vltavou, bylo to místo dosažitelné z centra města a místo poblíž stanice metra," řekl ředitel knihovny. 

Když se pak jako toto místo objevila západní část Letné, konzultoval jej Ježek právě s Bürgemeistrem a ten souhlasil. "Bylo to před tím, než byla vyhlášena soutěž na návrh knihovny," upřesnil Vlastimil Ježek.

Projekt je pozastaven

Lidové noviny napsaly, že Ježek už kvůli odporu zastupitelů pozastavil přípravy na zahájení projektu. Prozatím s architektem Kaplickým nepodepsal smlouvu a od města nekoupil letenské pozemky.

"Peníze na pozemek máme, ale beze smlouvy nelze nakupovat," potvrdil Ježek tuto informaci.

Pro stavbu začal podle Lidových novin dokonce hledat nové lokality. 

Úpravy knihovny mohou přijít

Samotný Kaplický, autor návrhu, který vyhrál v anonymní mezinárodní soutěži, se pro deník vyjádřil ve smyslu, že se z kultury stala politika. K možnosti jiného umístění stavby se nevyjádřil.

Představitelé Národní knihovny uvedli, že návrh knihovny vypracoval světově uznávaný architekt právě s ohledem na místo, kde měla budova stát. Vlastimil Ježek proto naznačil, že přesunutí stavby může mít právní důsledky.

Ředitelka oddělení Novodobé fondy a služby Národní knihovny Bohdana Stoklasová pak upozornila, že se debata nad novou budovou knihovny dosud stále vede pouze nad jedním z modelů, který Kaplický vypracoval.

Například zelená barva, která na knihovně mnohé kritiky popuzuje, byla podle ní použita pro účely architektonické soutěže.

Tu kritizuje Mezinárodní unie architektů, podle níž Jan Kaplický nedodržel zadání, které bylo pro soutěž stanoveno. 

 

Právě se děje

Další zprávy