ODS v Liberci mohla vzít socialistům vítězství

Martina Machová Martina Machová
19. 10. 2008 0:50
Stačilo málo a město pod Ještědem mohlo být modrým ostrůvkem v oranžovém moři
Liberecká porážka ODS
Liberecká porážka ODS | Foto: Martina Machová

Liberec - Pouhých šedesát hlasů chybělo liberecké ODS, aby se mohla aktivně zapojit do tvorby nové krajské vlády. Polepšila by si tak o jeden mandát a společně s regionálními politickými sdruženími by mohla poslat vítěznou sociální demokracii do opozice.

Při současné situaci by ale mohla vládnout hejtmanství pouze po boku ČSSD. Jinak jejich dvanáct kandidátů usedne na další volební období do křesel opozice.

Velká koalice by přitom nebyla v Liberci novinkou.

Občanští demokraté s ní mají čtyřletou zkušenost na krajské úrovni a se sociální demokracií dva roky vládnou na radnici v Liberci. Pokračování osvědčeného modelu ale v současnosti odmítají.

Distancují se od ní i sami sociální demokraté.

"Pro mne je velká koalice ODS a ČSSD absolutně nepřijatelnou. Uvažovali bychom o ní jen v případě, že by ji doplnila některá z menších stran. I tak si ale myslím, že není průchozí. Sociální demokraté jako vítězi ji nemají zapotřebí," uvedl lídr občanských demokratů Radim Zika.

První porážka ODS v historii Česka

Při hodnocení výsledků neskrývá zklamání. "Že prohrajeme se sociální demokracií, jsem si skutečně nepřipouštěl. Beru to jako svou osobní prohru," konstatoval Zika.

Kittner a Zika na bilboardech
Kittner a Zika na bilboardech | Foto: Martina Machová

ODS v na Liberecku utrpěla porážku poprvé od Sametové revoluce. Po boku Prahy se liberecký kraj společně s městem pod Ještědem řadil k baštám pravice.

Důvody neočekávaného propadu vidí Zika v předvolebním zpravodajství místních medií i ve skutečnosti, že je obecně těžké ucházet se o znovuzvolení. "Chyba medií byla, že nás stavěla s Martinem Půtou ze Starostů pro Liberecký kraj do konfliktu," míní.

Šéf libereckých občanských demokratů a předseda Senátu Přemysla Sobotka dále odůvodňuje historickou prohru v násilném vmíšení celostátních témat do krajské politiky ze strany Jiřího Paroubka.

"Značný podíl ale měly kauzy, které se objevily několik týdnů před volbami. Selhání jedinců, myslím tím pana Moravu a Tlustého, neudělala straně nejlépe. Problémy v ODS signalizovaly, že nejsme jednotní," komentoval výsledky Sobotka. 

Přemysl Sobotka, ODS
Přemysl Sobotka, ODS | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

ČSSD? Vyjednává se starosty 

Sociální demokraté nyní vyjednávají se Starosty pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou a Stranou pro otevřenou společnost. Pokud obě regionální hnutí na jejich nabídky kývnou, skončí v opozici i komunisté.

Naopak - odmítnutí jednoho z nich znamená menšinovou vládu s tichou podporou komunistů, či dokonce levicovou koalici.

"Hranici, za kterou jsme schopni jít, zatím diskutujeme uvnitř strany. Nejlepší by se nám zdálo spojení ČSSD, Starostové a Strana pro otevřenou společnost. Jestli jsme ochotni jít do koalice s podporou komunistů v současnosti nedokážu říci," uvedla jednička Strany pro Otevřenou společnost Lydia Vajnerová.

S komunisty nechce vládnout ani sama liberecká ČSSD. "Takovou koalici zcela vylučuji," zdůraznil její předák Stanislav Eichler.

Dost bylo hegemonie?

Za svým vítězství vidí kromě špatného obrazu Topolánkovy vlády - podtrženého nepopulárními reformami - také důsledky dlouholetého vládnutí ODS v kraji a regionu.

"Lidem už přetekla trpělivost. Vadí jim hegemonie jedné strany a s ní spřátelených firem. Před několika dny například někdo přelepil cedule označující začátek města na Synerov. Myslím že to hovoří za vše," uvedl Eichler.

I ČSSD v regionu je ale často spojována se stavební lobby.

 

Právě se děje

Další zprávy