ODS utekl ve Kbelích starosta a vzal s sebou 25 členů

Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková, Jan Němec (redaktor)
4. 2. 2014 17:10
Kdysi nejsilnější strana zažívá stavy, které lze přežít jen se zálibou v černém humoru.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Občanská demokratická strana zažívá už v počátcích zahájené resuscitace stavy, které lze přežít jen se zálibou v černém humoru.

Například: Máme dvě zprávy, tak napřed tu špatnou.

V Praze-Kbelích odešel na sklonku loňského roku tamní dlouholetý starosta Pavel Žďárský, který před čtyřmi lety, kdy ODS utrpěla celkově historickou porážku, získal ve své městské části hlasy 51 procent voličů. Navíc s ním opustili stranu masově další lidé. Jak to lakonicky vyjádřil jeden z pražských členů ODS: "Utekl i s celým místním sdružením."

A teď tu dobrou: Citovaný straník přehání, protože sdružení neodešlo celé, naráz ztracených duší je jenom kolem pětadvaceti.

Když poodstoupíme ze světa humoru, má kbelský příběh spíše podobu všedních dnů ODS.

Pavel Žďárský odchod pro deník Insider zdůvodnil tradiční větou odpadlíků, totiž že mu vadí, že ODS směřuje jinam než v éře otce zakladatele Václava Klause. "ODS už není to, co jsme kdysi zakládali," říká.

Zdroje Insideru z ODS za Prahu 9 sice tvrdí, že ve skutečnosti jde o starostovy nenaplněné osobní ambice, ale problém může být jinde.

"Myslím, že jeho rozhodnutí uzrávalo delší dobu, ale poslední kapka byl oblastní sněm. Chtěl mít nominaci na kongres, tu nedostal a zřejmě usoudil, že jeho budoucí nominace - například na kandidátku do pražského zastupitelstva - nebudou jisté," říká senátor Tomáš Kladívko, předseda ODS Prahy 9, kam Kbely patří.

V roce komunálních voleb má ODS problém v tom, že případ ze Kbel není ojedinělý. V ODS už dlouhé měsíce před volbami kolují příběhy, jak o ní smýšlí voliči oblíbená elita v jednotlivých městech.

"Znám případy, kdy za starostou přijdou místní učitelé nebo lékaři a bez obalu mu řeknou, že jestli chce být starostou, nesmí to být pod značkou ODS. Tu prý už volit nebudou a nebudou za ni ani kandidovat," říká člověk dobře obeznámený s komunální politikou.


Čtěte více v placeném deníku Insider: Kde utíkají ODS starostové. A jak se to stane?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy