Sněmovna odvolala Klause ze školského výboru. Budu řídit parlamentní multikáru, řekl

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Iva Studená
17. 4. 2019 13:20
Václav Klaus sice před několika dny uhájil post předsedy školského výboru, ale ve středu odpoledne o něj nakonec přece jen přišel. Většina poslanců na návrh ODS odsouhlasila, že Klaus už nebude členem tohoto výboru - tím přišel také o jeho vedení. Na místo šéfa výboru má totiž nárok od voleb ODS, která původně nominovala právě Klause. Poté co ho však minulý měsíc zbavila členství ve straně, rozhodla se změnit i obsazení školského výboru.
Foto: Economia

"Sledujeme třetí díl mého odvolání ze školského výboru," komentoval diskuzi před samotným hlasováním Václav Klaus s tím, že doufá, že tato snaha jej odvolat bude slyšet ve sborovnách škol.

Ohradil se proti tomu, že je odvolávaný nejen z vedení výboru, ale přišel i o samotné členství. "Je potřeba mě veřejně odvolat, když v tajné volbě nebyl před několika dny zvolený jiný předseda místo mě," uvedl Klaus. Připomněl tak poslední jednání školského výboru, na němž neuspěl coby Klausův nástupce Martin Baxa z ODS.

Pro odvolání Klause mladšího z výboru nakonec hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců. Nahradil ho nový nominant občanských demokratů Karel Krejza.

"Já s klidem budu řídit parlamentní multikáru. Ale už nikdy nemluvte o odbornosti, ale o handlech, korytech a moralizování," stěžoval si Klaus a obvinil ODS, že se snaží podporu pro jeho odvolání vyměnit za jiné věci. Z poslanců podpořila Klause jeho kolegyně Zuzana Majerová Zahradníková. "Pro mě je nejdůležitější odbornost," řekla.

Na Klausovu obhajobu reagoval předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Já ty emoce převedu do řeči zákona. Zákon o jednacím řádu říká, že místa ve výborech se rozdělují mezi kluby podle výsledku voleb," vysvětloval Stanjura a dodal, že postup ODS je zcela v souladu s tímto zákonem. Podle dohody patří místo v čele školského výboru právě ODS, ve které už Klaus není. "Poslanec Klaus získal své místo právě díky těmto dohodám," dodal Stanjura.

I poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík poukázal na to, že na začátku sestavování orgánů sněmovny stály dohody, jejíž součástí byla i ta, které strany obsadí vedení výborů. "Že má někdo odbornost, neznamená, že má lidskost a charakter," řekl lidovecký poslanec Marian Jurečka a připomněl, jak nedávno Klaus přirovnal sněmovnu k práci židovského výboru, který rozhodoval o transportu Židů do koncentračních táborů. 

Ani ODS nectí dohody, připomněl Hájek z ANO

Poslanec Josef Hájek z ANO však ODS připomněl, že ačkoli se nyní odvolává na politické dohody, ne vždy je tato strana v minulosti ctila. A uvedl i příklad. Poslankyně Kristýna Zelienková zvolená ve Středočeském kraji za hnutí ANO vstoupila v roce 2017 do klubu opoziční TOP 09. Když ji chtělo ANO vyměnit v rozpočtovém výboru sněmovny, neuspělo. "Reakce byla taková, že nás dvakrát většina nepodpořila a potřetí jsme se nechtěli dehonestovat, ponižovat. Pokud se mi ODS neomluví, já budu korektní a vypnu se," avizoval Hájek, že o Klausovi hlasovat nebude.

Poslanci na návrh klubů provedli i další změny ve výborech a ve stálých komisích. Hnutí SPD z nich nechalo odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z SPD v polovině března. Ve výborech a komisích je zastoupí jiní členové dolní komory za SPD.

 

Právě se děje

Další zprávy