ODS rozesílá straníkům SMS proti Tlustému a Moravovi

8. 9. 2008 14:48
Vedení strany chce sjednotit názor na kauzu svých lidí

Praha - Viděli jste to sami. Poslanci Tlustý a Morava by opravdu měli odejít. Asi takový je obsah SMS zpráv, které rozesílá vedení strany členům.

Grémium se tak ujišťuje o podpoře pro své rozhodnutí, kterým včera vyzvalo oba poslance, aby odstoupili a odevzdali své mandáty. A slibuje další informace e-mailem.

Aktuálně.cz má k dispozici text SMS zpráv i obsah e-mailu, který dnes ráno dostali členové ODS. Jejich existenci potvrdil i mluvčí ODS Milan Bouška.

Foto: Aktuálně.cz
Vše o kauze přehledně:
Aféra Vyděrač: Tlustý si hru užil, Morava uvízl v síti

Chtěli poškodit ODS

"Je vidět, že novináři se dostanou i k věcem, které jsou interní. Nebudu to víc komentovat," řekl Aktuálně.cz Bouška. Nepřímo však připustil, že e-maily i SMS mají sloužit k možnému sjednocení názoru na kauzu.

Někteří členové strany totiž vidí jinak podíl viny poslance Jana Moravy, který si od televizních reportérů chtěl kupovat diskreditující fotografie politiků, a Vlastimila Tlustého, který takové fotografie v hlavní roli vyrobil.

Čtěte také: Má Tlustý odejít? ODS je po skandálu rozdělena

"Byl na něj vyvíjen takový nátlak, že se tomu, co udělal, nedivím," řekli Aktuálně.cz někteří členové ODS i opoziční politici.

"Někdo, zvlášť pokud jsou příznivci Vlastimila Tlustého, mohou situaci vidět jinak," míní mluvčí Bouška.

Proto také grémium strany členům píše: "Reportáž TV Nova zároveň jednoznačně dokázala, že podíl poslance Vlastimila Tlustého na celé kauze je daleko větší, než on sám ve svých mediálních vystoupeních doposud připouštěl. Především se prokázalo, že chtěl skrytě nahrávat předsedu své strany Mirka Topolánka a nahrávky použít k jeho diskreditaci. Odhalila také ochotu Vlastimila Tlustého donášet na své kolegy a poškodit tak celou ODS."

Jednání Topolánka a Tlustého se ale ani nyní neuskuteční. Premiér dnes totiž odjíždí na návštěvu Chorvatska. "Setkání není v plánu," potvrdil mluvčí. S Tlustým se pravděpodobně oficiálně dnes nesetká ani žádný z místopředsedů strany, aby si situaci vysvětlili.

Není to selhání strany

V e-mailu, který grémium rozeslalo členské základně, také znovu opakuje, že se jednání poslanců dotýká cti všech členů, a odmítá, že by Morava jednal na něčí stranický příkaz. Podle vedení nejde o selhání strany, ale jen jednotlivců.

Foto: Ludvík Hradilek

"Potvrdila se tak nedávná slova předsedy ODS Mirka Topolánka o aktivním podílu Vlastimila Tlustého na těchto provokacích, směřujících proti jeho osobě a celé ODS. ODS považuje za jediné možné řešení vzniklé situace jejich okamžitou rezignaci," končí interní e-mail vedení, které jej podpořilo i zasláním SMS s textem:

"Vážení, věříme, že po shlédnutí TV Nova vyhodnotíte jako oprávněnou výzvu Gremia k odstoupení poslanců Moravy a Tlustého. Více brzy ve Vašem emailu. Gremium ODS"

To je ale vše, co může vedení udělat. Vyloučit Tlustého a Moravu ze strany mohou pouze jejich místní organizace. "Nemůžeme je podle stanov vyzvat nebo na ně tlačit, aby je vyloučily. Musí to udělat ony samy, strana je v tomto demokratická," dodal Bouška.

Čtěte také: ČSSD chce hlasování o důvěře vládě. Po volbách

Opoziční ČSSD už kvůli kauze vyzvala premiéra a předsedu poslanců ODS, aby odešli z politiky, a chystá se vyvolat další hlasování o důvěře vládě.

Další výzva k rezignaci

Vedení ODS zároveň v tiskové zprávě pro novináře zopakovalo výzvu oběma členům ODS - Tlustému a Moravovi - aby rezignovali na poslanecký mandát.

"Nedělní reportáž TV Nova bohužel potvrdila skutečnosti o nepřípustném jednání obou výše zmíněných poslanců, které se už několik dnů objevovaly v médiích. Jednání obou poslanců, které ukázala reportáž TV Nova, se neslučuje s principy, na nichž ODS vznikla a jež dlouhodobě prosazuje. Jejich jednání se dotýká cti všech členů ODS. Proto se ODS se vší vážností od jednání obou poslanců znovu razantně distancuje, a odsuzuje je jako naprosto nepřijatelné nejen politicky, ale i lidsky," stojí v prohlášení ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy