ODS pozvala Klause na kongres, prozradil Vodrážka

Kateřina Eliášová
3. 6. 2010 11:00
Hostem online rozhovoru Aktuálně.cz by druhý muž a vyjednavač ODS David Vodrážka
Bude David Vodrážka ministrem životního prostředí nebo vnitra? Posty prý zatím rozděleny nejsou
Bude David Vodrážka ministrem životního prostředí nebo vnitra? Posty prý zatím rozděleny nejsou | Foto: ODS

Praha - Zároveň s tím, jak se vyjednávání o nové vládě se dostalo do další fáze, začala také příprava volebního kongresu ODS, která je hlavní stranou chystané vládní koalice s  TOP 09 a Věcí veřejných.

První místopředseda ODS David Vodrážka dnes v on line rozhovoru se čtenáři prozradil, že ODS na kongeres zve i prezidenta Václava Klause, který na tomto stranickém fóru v roce 2008 veřejně deklaroval, že se jako otec-zakladatel se stranou rozchází. 

Vodrážka také řekl, že na kongres byl pozván také Mirek Topolánek, bývalý stranický předseda, který byl donucen k rezigrnaci krátce před volbami.

"Mirek Topolánek, stejně jako Václav Klaus, pozvánky dostanou," uvedl Vodrážka v rozhovoru, kde jste se ptali nejen na povolební vyjednávání, ale také na to, kdo bude vést občanské demokraty právě po zmíněném kongresu. 

To, že byl prezident pozván, pak po setkání na Hradě potvrdil také i lídr ODS Petr Nečas.

Toho zatím Václav Klaus ani nepověřil vyjednáváním o nové vládě. Podle spekulací počítá rovnou se jmenováním Petra Nečase premiérem vlády. V ní by podle předběžných informací mohla ODS mít sedm, TOP 09 pět a VV tři křesla.

Jeho odpovědi čtěte zde:

Odpovězeno: 03. 06. | 10:03Autor: Kája Bedna

Otázka: Nakolik oslabena je ve vyjednavanich pozice ODS v situaci, kdy strana nema po nevysvetlenem odstraneni Topolanka radne vedeni, vychazejici z programu schvaleneho kongresem, i vase osobní pozice po prohranych volbach ? Priznavate moznou zmenu kurzu po kongresu svým partnerům ?

David Vodrážka:: Dobrý den, na vyjednávání to nemá žádný vliv. Nové vedení ODS bude za 14 dní a v rámci vyjednávání necítím žádné problémy. ODS je konzervativní strana, která nemění názory podle osob a obsazení.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:05Autor: Rejpal

Otázka: Dobrý den,
proč ODS společně s koal.partnery prosazuje důchodovou reformu v podobě, která
naprosto reformní není a jen zvýhodňuje pojistné ústavy?
Na soukromé penzijní připojištění si přece již nyní můžeme všichni dobrovolně!!! spořit a kdykoliv
jej zrušit, jak mi taková reforma pomůže?!
Děkuji

David Vodrážka:: Vzhledem k tomu, že se ještě nesešel vyjednávací tým odborníků pro důchodovu reformu, nelze ani předem říci, co bude výsledkem. Myslím nicméně, že důchodová reforma bude skutečnou reformou.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:06Autor: Jiri Tomek

Otázka: Dobry den, nezda se Vam, ze pripadne spojeni ministerstev zemedelstvi a zivotniho prostredi by u uredniku vedlo ke stretu zajmu? Dekuji.

David Vodrážka:: Je to čistě technický problém, který lze legislativně vyřešit.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:07Autor: Jiří Menšík

Otázka: Pane Vodrážko, já nemám žádnou otázku, jen přeji aby se ochladili horké hlavy (ukazující svoje velké ego) a budete všechny 3 strany pracovat na jednu hromádku pro dobro této země, potřebujeme to všeci jako sůl! Jsem rád za výsledek voleb = nezklamejte NÁS!!!!! Děkuji!

David Vodrážka:: Všichni vyjednavači jsou státotvorní a vše děláme pro dobro naší země.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:08Autor: Nick

Otázka: Chtěl bych se prosím zeptat,zda jste pro to, aby strany byly sponzorovány. Sponzorské dary se obvykle rovnají úplatku, očekávání protislužby či nějakého revanžování strany vůči přispěvovateli. Přece Vám nikdo nedá několik milionů jen tak pro nic za nic z politické sympatie. :-) Sponzorství = vliv

David Vodrážka:: Sponzoring je naprosto v pořádku, ale musí být průhledný a každý musí mít možnost vidět, kdo a kolik přispěl.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:10Autor: La Hire

Otázka: Nebojíte se neprůhlednosti Věcí veřejných. Přece je to velmi nečitelný partner... nebyla by lepší přece jen menšinová vláda s TOP 09?

David Vodrážka:: VV byly řádně zvoleny a v průběhu vyjednávání se jeví jako solidní partner. Neznám definici nečitelnosti. Prosazuji možnost většinové koalice, tedy ODS, TOP 09 a VV.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:15Autor: dr.johánek

Otázka: Dobrý den, rád bych se zeptal, co vedlo ODS k nahrazení dr.Šťastného ve vyjednávacím týmu dr.Julínkem a zda je o dr.Julínkovi uvažováno jako o budoucím ministrovi zdravotnictví. Děkuji

David Vodrážka:: Na dnešním grémiu byl MUDr. Šťastný ustanoven členem vyjednávacího týmu. Ministerstva ani jejich obsazení opravdu neřešíme. Řešíme program.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:18Autor: Volič

Otázka: Hezký den,
jaké ponaučení si vezme ODS z volebního výsledku, přece jen není zrovna lichotivý. Projdete pořádnou očistou?

David Vodrážka:: Musí to rozhodnout kongres, ale jsem přesvědčen, že změny budou razantní. ODS musí získat zpět důvěru svých voličů. Například MIlan Jančík (smíchovský starosta) by měl odejít z funkce starosty.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:20Autor: Maty

Otázka: Pozvete Topolánka na kongres? Nebo jste ho už definitivně odepsali? 8 let Vám vyhrával volby a kdybyste ho poslechli a stáhli Béma a Langera z kandidátek, vyhráli jste volby.

David Vodrážka:: Mirek Topolánek, stejně jako Václav Klaus, pozvánky dostanou. Je dobře, že voliči rozhodovali preferenčními hlasy.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:25Autor: Pierre

Otázka: Jsou ve vyjednáváních meze, které nepřekročíte? Zisk některého ministerstva apodobně? Před volbami jste například avizovali, že finance jsou klíčové a posledně se vám jejich svěření koaličnímu partnerovi neosvědčilo

David Vodrážka:: Hranice mám nastaveny, ale není možné je z taktických důvodů sdělovat dopředu, to jistě chápete. Finance jsou jistě klíčové, stejně jako ostatní ministerstva.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:25Autor: abigail

Otázka: dobry den, je pravda, ze budete ministrem vnitra?

David Vodrážka:: Za poslední čtyři dny jsem již na sedmém ministerstvu :). Všechno jsou to spekulace.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:26Autor: Kuba

Otázka: Dobrý den,gratuluji ke skvělému druhému místu.Očekávám kvalitní práci v rámci koalice,kterou si lid zvolil.Doufám,že studená válka skončila a důležité reformy budou prosazeny a to v dokonalé podobě ku prospěchu obyvatel země,kteří vám dali své hlasy.Žádná polovičatá,nedokonalá řešení nejsou na místě

David Vodrážka:: Lépe bych to neřekl :) Děkuji za gratulaci.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:27Autor: Simon

Otázka: Jak dlouho vám bude trvat sestavit vládu, podle analýzy avizované panem Nečasem víáte přesně kde sporné body jsou

David Vodrážka:: V tuto chvíli to nelze odhadnout. V zájmu České republiky je, aby byla vláda sestavena co nejdříve, zejména z důvodu schvalování nového rozpočtu.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:29Autor: Karel

Otázka: Bude paní Černochová mistopředsedkní, jak vidíte její šance?

David Vodrážka:: To rozhodne kongres.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:31Autor: Hlídač

Otázka: Zatím avizujete, že budete škrtat poslanecké náhrady, a omezíte další prebendy politiků... Kdy na svůj slib zapomenete?

David Vodrážka:: Již při prvních vyjednáváních jsme se shodli, že omezíme počet místopředsedů sněmovny, počet místopředsedů ve výborech a snížíme si platy. Tato dohoda platí a budu prosazovat její realizaci v nejkratším možném termínu.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:33Autor: Robos

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se stavíte k zavádění prvků přímé demokracie, které po Vaší straně (ODS) požaduje strana VV.

David Vodrážka:: I toto bude předmětem jednání vyjednavačů.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:43Autor: Wenda

Otázka: Jaké bude rozložení ve vládě?Dohodli jste se na počtu místopředsedů vlády?Budete st.rozpočet připravovat podle Janotova návrhu nebo bude celý návrh nový?Jak vidíte průsečík dohod ohledně závěrů Bezděkovy komise?

David Vodrážka:: O rozložení ve vládě nepadlo ani slovo. Odpověď na druhou otázku nelze říct, protože to bude záviset na tom, kdo bude ministrem financí. Závěry Bezděkovy komise stanovovali odborníci a věřím, že se s nimi ztotožní i ostatní politické strany.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:44Autor: tečka

Otázka: Není vám trapné hrát divadýlko s ustanovováním vlády, když už to za vás dávno rozhodli "kmotři" na setkání ve Žlutých lázních?

David Vodrážka:: Moc čtete bulvární tisk.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:45Autor: Jiří Novotný

Otázka: Pane Vodrážka, dle mého jsou programy
TOP09+ODS nekompatibilní s VV v mnoha věcech. Například pohledu na zdravotnictví, přímou demokracii (referenda) , protikorupční balíček atd...
Pokud se nedohodnete na koalici, budete ochotní sestavit menšinovou vládu s podporou VV a případně i ČSSD

David Vodrážka:: Právě proto byly ustanoveny odborné vyjednávací týmy, abychom hledali programovou shodu. Deklarovali jsme, že s ČSSD v žádném případě.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:47Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den, zruší nová vláda uvažované vyvlastnění podnikatelky Havránkové nebo se vracíme do 20. století? V opačném případě bych tady asi déle nechtěl žít!

David Vodrážka:: Co udělá vláda, nevím, když ještě není ustanovena. Pro mě je soukromé vlastnictví nedotknutelné.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:49Autor: Filozof

Otázka: Budete se rozhodovat o své osobní vládní odpovědnosti spíše z hlediska kompetence nebo stavu sebevědomí ?

David Vodrážka:: Zejména z hlediska kompetence a svědomí.

Odpovězeno: 03. 06. | 10:51Autor: xawat

Otázka: Zastupitelé ODS jsou velmi zostuzeni korupcemi na všech stupních, i těch obecních, byl jsem doposud stoupenec ODS, nyní váhám, jak hodláte reputaci vašich členů napravit?

David Vodrážka:: Korupce je problémem celé společnosti a ne pouze jedné politické strany. Při předběžných jednáních s partnery je prioritou nás všech důsledná prevence a boj proti korupci.

Všem vám děkuji za dotazy, omlouvám se těm, kterým jsem nestačil odpovědět. Někdy příště nashledanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy