ODS opět mobilizuje. Ať na nás neklekne Babiš s Okamurou a komunisty, varuje Fiala v závěru kampaně

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2017 13:17
Předseda ODS Petr Fiala v úterý po poledni představil zřejmě poslední stranický "trumf" před parlamentními volbami, které jsou už příští týden. Fiala vystoupil s prohlášením, ve kterém varuje před možností, že vládu vytvoří předseda ANO Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a komunisty. "Jediným řešením je, že voliči budou volit ODS," tvrdí Fiala.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - S trochou nadsázky by šlo říci, že ODS opět před volbami mobilizuje stejně jako před volbami v roce 1998. Tentokrát předseda občanských demokratů Petr Fiala vystoupil v úterý s varováním, že hrozí vláda populistů, konkrétně hnutí ANO, Tomia Okamury a komunistů.

"Poprvé od roku 1989 vážně hrozí, že strana jednoho muže získá většinu v parlamentu a klekne na Českou republiku. A pokud volby dopadnou tak, jak ukazují některé průzkumy, tak k tomu můžou Andreji Babišovi pomáhat komunisté a strana Okamury. To vnímáme jako pád na politické dno, to vnímáme jako největší ohrožení české demokracie od roku 1989," prohlásil Fiala. 

Podle něj je ODS připravena tomuto scénáři zabránit. "Záchrana" prý spočívá v tom, že voliči musí dát hlas ODS. "Žádám voliče, aby přišli k volbám a zvážili podporu ODS," uvedl Fiala s tím, že Česko potřebuje silnou pravici. "Jde o hodně, pojďme do toho společně," dodal.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by ODS slevila ze svých požadavků na příští koalici, aby zabránila takové vládě, Fiala odpověděl, že se uvidí až po volbách. "My jsme před volbami. My teď nesestavujeme vlády, protože není po volbách. My teď přesvědčujeme lidi, aby dali hlas ODS. Až uvidíme, jak dopadnou volby, tak můžeme přemýšlet, s kým nejlépe naplníme náš program. Ale neuděláme to s nikým, pokud nebudou splněny body z Vyšehradské deklarace," tvrdil v úterý po poledni Fiala.

Dvanáct nepřekročitelných bodů  

ODS už dříve představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. Předseda Fiala při představení takzvané Vyšehradské deklarace upozornil, že pokud případní koaliční partneři na podmínky strany nepřistoupí, nemohou počítat s účastí ODS v kabinetu.

Strana údajně chtěla tímto dokumentem demonstrovat svůj nesouhlas s vedením současné politické diskuse. Uvědomuje si zároveň svou rostoucí podporu po vládní krizi. Pro občanské demokraty bude ale obtížné najít vládního partnera, který by bez výhrad akceptoval všechny body deklarace. Nemožné to ale podle předsedy není. 

"Nechceme hrát ve vládě roli, jakou hraje v současnosti KDU-ČSL, která se tváří, jako by tam nikdy nebyla, ani ČSSD, která si nechá od koaličního partnera šlapat po hlavě, ani jako ANO, které nedodržuje to, co říká," řekl Fiala.

Občanští demokraté také trvají na omezení byrokratické zátěže a zjednodušení kontaktu občanů se státní správou. Vláda by podle nich měla snížit národní dotace firmám a zrušit investiční pobídky, finanční prioritou by se mělo stát školství. 

V zahraniční politice požaduje ODS odmítnutí závazku přijmout společnou evropskou měnu, který Česko přijalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Vláda by také měla do šesti let zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak se Česko zavázalo v Severoatlantické alianci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy