ODS opět mobilizuje. Ať na nás neklekne Babiš s Okamurou a komunisty, varuje Fiala v závěru kampaně

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2017 13:17
Předseda ODS Petr Fiala v úterý po poledni představil zřejmě poslední stranický "trumf" před parlamentními volbami, které jsou už příští týden. Fiala vystoupil s prohlášením, ve kterém varuje před možností, že vládu vytvoří předseda ANO Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a komunisty. "Jediným řešením je, že voliči budou volit ODS," tvrdí Fiala.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou.
Vedení ODS varovalo v úterý po poledni před možnou vládní většinou hnutí ANO s komunisty a Tomio Okamurou. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - S trochou nadsázky by šlo říci, že ODS opět před volbami mobilizuje stejně jako před volbami v roce 1998. Tentokrát předseda občanských demokratů Petr Fiala vystoupil v úterý s varováním, že hrozí vláda populistů, konkrétně hnutí ANO, Tomia Okamury a komunistů.

"Poprvé od roku 1989 vážně hrozí, že strana jednoho muže získá většinu v parlamentu a klekne na Českou republiku. A pokud volby dopadnou tak, jak ukazují některé průzkumy, tak k tomu můžou Andreji Babišovi pomáhat komunisté a strana Okamury. To vnímáme jako pád na politické dno, to vnímáme jako největší ohrožení české demokracie od roku 1989," prohlásil Fiala. 

Podle něj je ODS připravena tomuto scénáři zabránit. "Záchrana" prý spočívá v tom, že voliči musí dát hlas ODS. "Žádám voliče, aby přišli k volbám a zvážili podporu ODS," uvedl Fiala s tím, že Česko potřebuje silnou pravici. "Jde o hodně, pojďme do toho společně," dodal.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by ODS slevila ze svých požadavků na příští koalici, aby zabránila takové vládě, Fiala odpověděl, že se uvidí až po volbách. "My jsme před volbami. My teď nesestavujeme vlády, protože není po volbách. My teď přesvědčujeme lidi, aby dali hlas ODS. Až uvidíme, jak dopadnou volby, tak můžeme přemýšlet, s kým nejlépe naplníme náš program. Ale neuděláme to s nikým, pokud nebudou splněny body z Vyšehradské deklarace," tvrdil v úterý po poledni Fiala.

Dvanáct nepřekročitelných bodů  

ODS už dříve představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. Předseda Fiala při představení takzvané Vyšehradské deklarace upozornil, že pokud případní koaliční partneři na podmínky strany nepřistoupí, nemohou počítat s účastí ODS v kabinetu.

Strana údajně chtěla tímto dokumentem demonstrovat svůj nesouhlas s vedením současné politické diskuse. Uvědomuje si zároveň svou rostoucí podporu po vládní krizi. Pro občanské demokraty bude ale obtížné najít vládního partnera, který by bez výhrad akceptoval všechny body deklarace. Nemožné to ale podle předsedy není. 

"Nechceme hrát ve vládě roli, jakou hraje v současnosti KDU-ČSL, která se tváří, jako by tam nikdy nebyla, ani ČSSD, která si nechá od koaličního partnera šlapat po hlavě, ani jako ANO, které nedodržuje to, co říká," řekl Fiala.

Občanští demokraté také trvají na omezení byrokratické zátěže a zjednodušení kontaktu občanů se státní správou. Vláda by podle nich měla snížit národní dotace firmám a zrušit investiční pobídky, finanční prioritou by se mělo stát školství. 

V zahraniční politice požaduje ODS odmítnutí závazku přijmout společnou evropskou měnu, který Česko přijalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Vláda by také měla do šesti let zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak se Česko zavázalo v Severoatlantické alianci.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy