ODS odstavila Jančíka. Teď ho chce dostat z radnice

Kateřina Eliášová
24. 4. 2010 20:10
Proti Jančíkovi se formuje opozice. Z jeho vlastního týmu
Milan Jančík už není místopředsedou pražské ODS. Teď jej čeká boj o křeslo starosty
Milan Jančík už není místopředsedou pražské ODS. Teď jej čeká boj o křeslo starosty | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kontroverzní smíchovský starosta Milan Jančík přišel pondělním rozhodnutím regionálního sněmu o křeslo místopředsedy pražské ODS.

Teď jej čeká další boj o funkci, tentokrát o samotné křeslo starosty a zastupitele páté městské části.

Proti němu se totiž postavil jeho první zástupce na radnici Petr Horák. Nechce, aby se Jančík dostal na kandidátku do komunálních voleb.

"Jeho odvolání z místopředsednického křesla byl signál, že se ODS chce před volbami voličům ukázat v lepším světle, a že většině delegátů došla trpělivost s určitým typem politiky, kterou Jančík představuje. Bylo by dobré vidět podobné změny i u nás na radnici," řekl Aktuálně.cz Horák.

Proti Jančíkovi, pro Jančíka a zase proti

Primárky do komunálních voleb začnou už po těch sněmovních. Horákův plán je zajistit si na sněmu, který bude kandidátky schvalovat, většinu pro Jančíkův úplný konec. Jeho záměr není zcela bez šance.

"Zahájil jsem už nějaká jednání, je ale předčasné teď dělat závěry. Věřím, že většinu pro úplný odchod Jančíka z politiky najdu," myslí si Horák.

Věc má ale háček. Horák před čtyřmi lety Jančíkovi nakonec pomohl svým hlasem do křesla starosty, byť měl původně tuto funkci zastávat on. V prvním kole současný starosta neměl dostatek hlasů, uspěl - i díky Horákovi - až napodruhé. "Držel jsem se tehdejší dohody zaštítěné primátorem Pavlem Bémem," hájí se dnes Horák.

Právě tento fakt může Horákově snaze nyní Jančíka smést, uškodit. Aktuálně.cz oslovilo i starostu Milana Jančíka, na otázky ale neodpověděl.

Hlavně necitovat

Kauzy Milana Jančíka

  • V prosinci 2002 pospíchal na pracovní schůzku na magistrát. Na Mánesově mostě, který byl pro auta uzavřen, se jeho Audi pokusili zastavit strážníci. Jančík ujížděl dál a jednoho ze strážníků přitom srazil. Zraněný muž strávil více než dva týdny v pracovní neschopnosti.
  • Další kauza příšla na jaře 2003. Soud tehdy rozhodl o tom, že radnice Prahy 5 neprávem drží majetek Radia Classic FM, který zůstal po jeho vystěhování ve vile Portheimka. Úřad vedený Jančíkem nechtěl věci v hodnotě téměř 1,5 miliónu korun vydat a tak se do vily dostavili exekutoři. Rádio se ke svému majetku nakonec dostalo; radnice přitom přišla o desítky tisíc na právních výdajích a ztrátách z exekuce.
  • Další z řady podezření padlo na Jančíka kvůli prodeji funkcionalistického domu v Zubatého ulici. Na policii se obrátili nespokojení nájemníci, kteří za objekt nabízeli 33,3 miliónu. Radnice Prahy 5 však dala přednost firmě Denika Real 2000 s nabídkou jenom o 100 tisíc vyšší.
  • V květnu 2005 se o Jančíka začal zajímat Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Podle informací policie měl Jančík v roce 2003 nepravdivě informovat zastupitelstvo o plánovaném prodeji pozemků Českých drah. Zastupitelé mu uvěřili a souhlasili s převodem 233 miliónů potřebných na nákup do advokátní úschovny.
  • V polovině prosince 2005 se objevilo podezření o "mrtvých duších", a to poté, v rozmezí několika málo dnů vzrostl počet členů ODS v Praze 5 o více než 130 lidí. Většina z nich nesložila podle obvyklých zvyklostí členské příspěvky do rukou pokladníků, ale přímo na účet. Dramatický nárůst nových členů zvýšil šance Jančíka a jeho příznivců získat početní převahu v ODS v Praze 5 a mohl mu pomoci získat pozici na kandidátní listině.

Jančík dnes drží pevně v rukou největší oblastní sdružení Smíchov, hlasy má i v Hlubočepích a rovněž v Jinonicích. Horák má za sebou oficiálně jen hlasy sdružení Klamovka, které vede.

Neoficiálně a pod podmínkou anonymity politici z ostatních oblastí přiznávají, že se jim Jančíkův styl rovněž nelíbí. Jak budou případně hlasovat, teď ale nechtějí oficiálně říct.

"Jak mám podpořit výzvu, která je mi sympatická, nicméně vznáší ji člověk, který před čtyřmi lety pomohl Jančíkovi do křesla? Trochu teď nerozumím tomu, co se děje. To, co se odehrává na smíchovské radnici nicméně nesu velmi těžce," uvedl člen jednoho ze smíchovských sdružení.

"Nesouhlasím s formátem, jaký pan Horák nyní proti Jančíkovi použil. Ta výzva na jeho odstoupení nemá v současné době žádný dopad," řekl Aktuálně.cz šéf sdružení Košíře - Motol Martin Frélich. Jak se "jeho" oblast postaví k případnému Jančíkovu definitivnímu politickému konci, dnes nechce Frélich komentovat. "To prádlo si musíme vyprat u nás, ne skrze média."

Horák: Starostou? Proč ne

Petr Horák se netají tím, že by v případě Jančíkova sesazení starostu v jeho funkci rád nahradil, pokud ODS v Praze 5 zvítězí.

Petr Horák (ODS) - 1. místostarosta smíchovské radnice, zástupce Milana Jančíka
Petr Horák (ODS) - 1. místostarosta smíchovské radnice, zástupce Milana Jančíka | Foto: Aktuálně.cz

Ví ale, že jeho někdejší podpora může mít pro jeho plán důsledky a je ochoten se v rámci dohod své ambice vzdát.

V kuloárech se nyní spekuluje, že by Jančíka mohl vystřídat dosavadní místostarosta Lukáš Herold nebo další členka rady Lucie Vávrová.

Herold se pro Aktuálně.cz nevyjádřil, Vávrová tvrdí, že podpoří Jančíka. "Kandiduji do sněmovny, neuvažuji o tom, že bych kandidovala na starostku," řekla Vávrová. "Jsem v týmu starosty a podpořím ho."

Jančík bude mít nicméně problém dostat se do zastupitelstva hlavního města Prahy. O jeho složení a kandidátkách už rozhoduje pražský regionální sněm. Ten samý, který pohodlnou většinou Jančíka smetl z pozice místopředsedy pražské ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy