ODS dle průzkumu nepotvrdila posílení z voleb. Nalákala vzdělané voliče, říká Median

Domácí Domácí
2. 11. 2018 16:21
Sněmovní volby by v říjnu vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta hlasů. Pro druhé piráty a ODS by hlasovalo shodně 12 procent voličů a čtvrtá ČSSD by získala 9,5 procenta. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. Do sněmovny by se dostalo celkem devět politických stran a hnutí. Překvapivý je dle agentury výsledek ODS. Strana nepotvrdila posílení pozice z komunálních voleb.
Předseda Petr Fiala
Předseda Petr Fiala | Foto: Jakub Plíhal

PrahaODS si oproti září pohoršila o dva procentní body. "Překvapením je možná to, že ODS nepotvrdila posilování pozice z komunálních a senátních voleb. To je ale v souladu s výzkumy dalších agentur (STEM). Opravdu je to asi tak, že ODS v těchto sekundárních volbách uspěla díky tomu, že v nízké účasti tvořili velkou část voličů vzdělaní obyvatelé," komentoval průzkum Daniel Prokop z agentury Median.

Zcela jiný pohled na pozici ODS u voličů však nabízí průzkum CVVM, který výzkumníci publikovali taktéž v pátek. Podle něj podpora občanských demokratů stoupla v říjnu na 19 procent ze zářijových 14 procent.

Ale zpět k průzkumu Median. Aktuální výsledek hnutí ANO je stejný jako v zářijovém modelu agentury Median. Podpora pirátů vzrostla o jeden procentní bod a dorovnali se tak na zmíněnou ODS. 

Na čtvrtém až šestém místě se seřadily ČSSD, SPD a KSČM. Sociální demokraté by získali 9,5 procenta, SPD by podpořilo 9 procent voličů a komunisty 8,5 procenta voličů. Těsně nad hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny se pohybují STAN, lidovci a TOP 09, které mají od 5,5 do 5 procent.

Ochotu jít k volbám v říjnu vyjádřilo 64,5 procenta respondentů. To by znamenalo vyšší volební účast než při volbách do sněmovny v roce 2017.

Průzkum agentury Median se konal od 25. září do 25. října. Zapojilo se do něj 1097 respondentů ve věku 18 a více let.

Až 31,5 procenta pro ANO

Kromě volebního modelu zveřejnil Median také hodnoty volebního potenciálu stran, který říká, kolik hlasů by strana získala, pokud by se k ní přiklonili všichni, kdo zvažují její volbu. 

Nejvyšší potenciál má podle výzkumu dlouhodobě hnutí ANO. V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, by ANO útočilo na zisk okolo 31,5 procenta. Zisk pouze přesvědčených voličů by mu však stačil jen na zhruba 19,5 procenta.

Volební potenciál pirátů se pohybuje kolem 16,5 procenta a u ODS okolo 14,5 procenta. "Nicméně ODS má větší jádro přesvědčených voličů než piráti," uvedl Median. U levicových stran má ČSSD o něco větší jádro voličů a má také vyšší volební potenciál.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy