reklama
 
 

ODS zrušila rozhodnutí olomoucké krajské organizace, z Langera je opět řadový člen

Aktualizováno 17. 3. 2019 14:47
Výkonná rada ODS v sobotu zrušila rozhodnutí olomoucké krajské organizace, která nedávno zvolila do svého vedení bývalého místopředsedu ODS a někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Nyní je z něj opět jen řadový člen. Informoval o tom Týdeník Respekt, kterému to potvrdil místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.

"Při jednání regionálního sněmu ODS Olomouckého kraje došlo k procedurálnímu pochybení. Jen jsme konstatovali, že všechna rozhodnutí a volby jsou neplatné. Předseda regionu svolává nový regionální sněm na nový termín," řekl Kupka Respektu

Podle Kupky olomoucká krajská organizace porušila stanovy strany, tím že neměla legitimně zvolené delegáty sněmu, protože loni sněm neuspořádala, což podle stanov měla. Regionální sněm se musí sejít znova.

Zdroj z vedení ODS Aktuálně.cz potvrdil, že porušení procedury v krajské organizaci výkonná rada spíše využila k tomu, aby Langera usměrnila. "Samozřejmě, že jde primárně o Langera," řekl zdroj. Bývalý místopředseda strany tím dostal na srozuměnou, aby se držel zpátky.

Langer se začátkem března stal členem Regionální rady ODS Olomouckého kraje, tedy členem vedení strany v kraji. Langer v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že neusiluje o žádné veřejné funkce.

"Zcela jasně jsem i členům místního, oblastního a regionálního sdružení ODS na Olomoucku řekl, že nemíním nikde kandidovat do veřejné funkce," řekl Langer.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že výkonná rada by postupovala stejně i v případě pochybení v jiném kraji. Doufá ale, že Langer i delegáti budoucího stranického sněmu v Olomouci budou reflektovat kritický názor předsedy ODS Petra Fialy na Langerovu volbu a podle něj se zachovají.

Langer byl v letech 1998 až 2002 a 2004 až 2010 místopředsedou strany, od června 1996 do voleb v roce 2010 poslancem. Od září 2006 do května 2009 byl Langer v obou vládách Mirka Topolánka ministrem vnitra. Po neúspěchu ve volbách v červnu 2010, kdy se nedostal do Sněmovny a následně skončil i ve vedení ODS, se z vysoké politiky stáhl. V listopadu 2012 se ještě neúspěšně pokoušel o zvolení do výkonné rady ODS.

V roce 2015 policie při akci Vidkun Langera několik hodin vyslýchala. Kriminalisté ho zadrželi s dalšími lidmi, které prověřují pro údajnou korupci a zneužití pravomocí. Policisté při domovní prohlídce v bytě bývalého ministra vnitra zabavili dokumenty a počítač. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisely s výkonem jeho advokátní praxe, komora je odmítla kriminalistům vydat. Langer nepatří mezi čtyři obviněné v kauze Vidkun.

autoři: Domácí, Tomáš Pergler | 16. 3. 2019 21:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama