ODS zrušila rozhodnutí olomoucké krajské organizace, z Langera je opět řadový člen

Domácí Domácí, Tomáš Pergler
Aktualizováno 17. 3. 2019 14:47
Výkonná rada ODS v sobotu zrušila rozhodnutí olomoucké krajské organizace, která nedávno zvolila do svého vedení bývalého místopředsedu ODS a někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Nyní je z něj opět jen řadový člen. Informoval o tom Týdeník Respekt, kterému to potvrdil místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.
Ivan Langer
Ivan Langer | Foto: Honza Mudra

"Při jednání regionálního sněmu ODS Olomouckého kraje došlo k procedurálnímu pochybení. Jen jsme konstatovali, že všechna rozhodnutí a volby jsou neplatné. Předseda regionu svolává nový regionální sněm na nový termín," řekl Kupka Respektu

Podle Kupky olomoucká krajská organizace porušila stanovy strany, tím že neměla legitimně zvolené delegáty sněmu, protože loni sněm neuspořádala, což podle stanov měla. Regionální sněm se musí sejít znova.

Zdroj z vedení ODS Aktuálně.cz potvrdil, že porušení procedury v krajské organizaci výkonná rada spíše využila k tomu, aby Langera usměrnila. "Samozřejmě, že jde primárně o Langera," řekl zdroj. Bývalý místopředseda strany tím dostal na srozuměnou, aby se držel zpátky.

Langer se začátkem března stal členem Regionální rady ODS Olomouckého kraje, tedy členem vedení strany v kraji. Langer v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že neusiluje o žádné veřejné funkce.

"Zcela jasně jsem i členům místního, oblastního a regionálního sdružení ODS na Olomoucku řekl, že nemíním nikde kandidovat do veřejné funkce," řekl Langer.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že výkonná rada by postupovala stejně i v případě pochybení v jiném kraji. Doufá ale, že Langer i delegáti budoucího stranického sněmu v Olomouci budou reflektovat kritický názor předsedy ODS Petra Fialy na Langerovu volbu a podle něj se zachovají.

Langer byl v letech 1998 až 2002 a 2004 až 2010 místopředsedou strany, od června 1996 do voleb v roce 2010 poslancem. Od září 2006 do května 2009 byl Langer v obou vládách Mirka Topolánka ministrem vnitra. Po neúspěchu ve volbách v červnu 2010, kdy se nedostal do Sněmovny a následně skončil i ve vedení ODS, se z vysoké politiky stáhl. V listopadu 2012 se ještě neúspěšně pokoušel o zvolení do výkonné rady ODS.

V roce 2015 policie při akci Vidkun Langera několik hodin vyslýchala. Kriminalisté ho zadrželi s dalšími lidmi, které prověřují pro údajnou korupci a zneužití pravomocí. Policisté při domovní prohlídce v bytě bývalého ministra vnitra zabavili dokumenty a počítač. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisely s výkonem jeho advokátní praxe, komora je odmítla kriminalistům vydat. Langer nepatří mezi čtyři obviněné v kauze Vidkun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy