ODS má Vizi. Manifest, ze kterého vzejde program

Kateřina Eliášová
12. 11. 2009 16:50
Kongres ODS ovládne debata o programu, volit se nejspíš nebude
Takto představovala ODS program letos. Ten nový má být lepší
Takto představovala ODS program letos. Ten nový má být lepší | Foto: Jan Langer

Praha - ODS chce napravit pachuť ze svého narychlo spíchnutého a obecného volebního programu, kterým po pádu Topolánkovy vlády lákala voliče do předčasných voleb.

Když možnost volit letos padla a politici se nakonec přiklonili k řádným volbám v červnu, ODS má podle svých slov čas připravit detailnější a propracovanější teze.

Už na kongresu, který se koná příští víkend, představí manifest Vize 2020, ze kterého nový program vzejde.

"České politice schází výhled dál do budoucnosti," zdůvodnil Topolánek, proč si chce ODS stanovit dlouhodobé programové cíle. Jejich sepsáním pověřil vesměs bývalé ministry své vlády nebo členy vedení strany.

Nejdřív vize, pak program

ODS sice bude vycházet z původního programového dokumentu, který sepsala letos, chce jej ale rozšířit.

"Manifest občanských demokratů Vize 2020 má ukázat základní principy, které povedou k vytvoření "svobodné, prosperující, vzdělané, zdravé společnosti," popsal zatím obecně Topolánek.

Manifest má ukázat směr, program má být už konkrétnější.

Zdravotnictví v rukou Julínka a Šnajdra

Už teď je ze složení "týmu Vize 2020" patrné, že otázky zdravotnictví, konkrétně dlouhodobý rozvoj zdravotnictví, bude formulovat někdejší ministr Tomáš Julínek. Reformu a financování problematického resortu avšak dostal "na starost" jeho bývalý náměstek Marek Šnajdr, který na ministerstvu zůstal.

Ekonomický program zůstává v rukou Martina Kocourka, kterým ODS nahradila svého experta Vlastimila Tlustého.

V týmu Vize se objevil i Petr Gandalovič, který v případě volebního kongresu zvažoval kandidaturu na předsedu strany. Topolánek počítá i s Markem Bendou, o němž média psala v souvislosti s plzeňskou právnickou fakultou. Benda bude znovu obhajovat titul JUDr., jeho práce nesplňovala předepsané podmínky.

Kongres je nevolební, ODS chce raději debatovat, než před volbami volit nové vedení.

Programová debata na kongresu se má odehrávat v tematických blocích "obrana svobody", "Česká republika v Evropě a ve světě", "vzdělaná a konkurenceschopná země", "nové civilizační výzvy" a "vnitřní záležitosti ODS". V závěru sjezdu by jeho účastníci měli hlasovat o dokumentu Vize 2020.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy