ODS má Vizi. Manifest, ze kterého vzejde program

Kateřina Eliášová
12. 11. 2009 16:50
Kongres ODS ovládne debata o programu, volit se nejspíš nebude
Takto představovala ODS program letos. Ten nový má být lepší
Takto představovala ODS program letos. Ten nový má být lepší | Foto: Jan Langer

Praha - ODS chce napravit pachuť ze svého narychlo spíchnutého a obecného volebního programu, kterým po pádu Topolánkovy vlády lákala voliče do předčasných voleb.

Když možnost volit letos padla a politici se nakonec přiklonili k řádným volbám v červnu, ODS má podle svých slov čas připravit detailnější a propracovanější teze.

Už na kongresu, který se koná příští víkend, představí manifest Vize 2020, ze kterého nový program vzejde.

"České politice schází výhled dál do budoucnosti," zdůvodnil Topolánek, proč si chce ODS stanovit dlouhodobé programové cíle. Jejich sepsáním pověřil vesměs bývalé ministry své vlády nebo členy vedení strany.

Nejdřív vize, pak program

ODS sice bude vycházet z původního programového dokumentu, který sepsala letos, chce jej ale rozšířit.

"Manifest občanských demokratů Vize 2020 má ukázat základní principy, které povedou k vytvoření "svobodné, prosperující, vzdělané, zdravé společnosti," popsal zatím obecně Topolánek.

Manifest má ukázat směr, program má být už konkrétnější.

Zdravotnictví v rukou Julínka a Šnajdra

Už teď je ze složení "týmu Vize 2020" patrné, že otázky zdravotnictví, konkrétně dlouhodobý rozvoj zdravotnictví, bude formulovat někdejší ministr Tomáš Julínek. Reformu a financování problematického resortu avšak dostal "na starost" jeho bývalý náměstek Marek Šnajdr, který na ministerstvu zůstal.

Ekonomický program zůstává v rukou Martina Kocourka, kterým ODS nahradila svého experta Vlastimila Tlustého.

V týmu Vize se objevil i Petr Gandalovič, který v případě volebního kongresu zvažoval kandidaturu na předsedu strany. Topolánek počítá i s Markem Bendou, o němž média psala v souvislosti s plzeňskou právnickou fakultou. Benda bude znovu obhajovat titul JUDr., jeho práce nesplňovala předepsané podmínky.

Kongres je nevolební, ODS chce raději debatovat, než před volbami volit nové vedení.

Programová debata na kongresu se má odehrávat v tematických blocích "obrana svobody", "Česká republika v Evropě a ve světě", "vzdělaná a konkurenceschopná země", "nové civilizační výzvy" a "vnitřní záležitosti ODS". V závěru sjezdu by jeho účastníci měli hlasovat o dokumentu Vize 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy