ODS dostala milionové dary od krachujících firem. Změnili jsme od té doby pravidla, tvrdí strana

ČTK ČTK
28. 6. 2016 16:14
ODS v letech 2012 a 2013 získala darem 12,75 milionu korun od dvou brněnských firem, které ale prokazatelně měly finanční problémy, dlužily peníze svým dodavatelům a neplatily včas faktury. ODS se brání, že od té doby už se změnila pravidla kontroly sponzorských darů. "Dary byly řádně vykázány a prošly účetní závěrku, je to historie," řekl Zbyněk Stanjura na dotaz, zda se bude ODS případem zabývat. S většími sponzory dnes vedou zástupci strany osobní pohovor, není tak možné, že by byli například v insolvenci.
Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: Jiří Zerzoň

Praha - ODS po vstupu Petra Fialy do funkce předsedy změnila pravidla pro kontrolu sponzorských darů. Podle šéfa sněmovního klubu Zbyňka Stanjury, který se věnuje i stranickým financím, tak není možné, aby dárci nebyli solventní.

Radiožurnál uvedl, že policie prověřuje dva největší sponzory ODS z let 2012 a 2013. Dvě brněnské firmy vlastněné stejnou podnikatelkou tehdy straně daly 12,75 milionu korun, ačkoli podle zjištění Radiožurnálu neměly peníze.

"Dary byly řádně vykázány a prošly účetní závěrku, je to historie," řekl Stanjura na dotaz, zda se bude ODS případem zabývat. Uvedl nicméně, že po příchodu Fialy do čela strany v lednu 2014 se pravidla prověřování dárců změnila. S většími sponzory například vedou zástupci strany osobní pohovor, není tak možné, že by byli například v insolvenci.

Policie případ odložila

Brněnské firmy D-Pharm a Lékárna u Rubínu v letech 2012 a 2013 straně darovaly 12,75 milionu korun. Podle Radiožurnálu si ale už v polovině roku 2012 pravděpodobná majitelka obou společností Danuše Vítková zřídila bankovní účet s povoleným kontokorentem pět milionů korun, který čerpala, a v únoru 2013 společnost D-Pharm dlužila peníze svým dodavatelům a neplatila včas faktury.

"Krátce před tím přitom firma poslala ODS tři miliony korun a následně - v dubnu 2013 - další 1,75 milionu. To už byla v prodlení hned s několika fakturami a dlužila dodavatelům více než čtyři a půl milionu korun. A podobné to bylo i v případě Lékárny u Rubínu," uvedl Radiožurnál. Vyjádření podnikatelky se Radiožurnálu nepodařilo získat.

Kvůli sponzorským darům podala trestní oznámení dodavatelská společnost firem. "Výsledkem šetření sice byla obžaloba i odsouzení Danuše Vítkové, ale pro trestný čin zatajení věci, sponzorské dary policie nakonec zřejmě odložila. Pharmos se proto obrátil i na protikorupční policii, která ale odmítla průběh případného šetření komentovat," uvedl Radiožurnál na svém webu.

Trestní oznámení ohledně sponzorských darů nyní podle stanice zvažuje insolvenční správce Lékárny u Rubínu Jiří Mlčoch a připravuje ho i insolvenční správkyně společnosti D-Pharm Martina Jinochová Matyášová. Společnost podle ní podala návrh na insolvenci jen krátce poté, kdy uplynula lhůta, ve které insolvenční správce mohl dary pro ODS rozporovat a požadovat podle zákona jejich vrácení.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy