ODS chce Pecinovu hlavu, bude jednat s Fischerem

Domácí Domácí
1. 10. 2009 23:25
Spor vyvolala odstoupení náměstka Zdeňka Zajíčka, který měl na starosti elektronizaci státní správy
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Nejužší vedení ODS požaduje, aby z vlády odešel ministr vnitra Martin Pecina.

Vztahy mezi tímto ministrem a někdejší vládní stranou se vyhrotily, když ve čtvrtek oznámil odchod z ministerstva Pecinův náměstek Zdeněk Zajíček zastupující právě Občanskou demokratickou stranu.

Zajíček měl na starosti veřejnou správu a informační technologie a Pecina se rozhodl odejmout jednu z těchto oblastí z jeho vlivu.

ODS původně naznačovala, že by mohla kvůli Pecinovi rozkývat osud Fischerovy vlády, ale místopředseda Ivan Langer to večer v telvizi na přímý dotaz vyloučil.

"Určitě nevyvoláme hlasování o nedůvěře vládě," uvedl. 

ODS však vyzvala ostatní politické strany, aby už v pondělí jednali s premiérem Fischerem o složení vlády a jejím mandátu po zrušených předčasných volbách.   

Vláda se bude měnit

"Vláda musí prodělat změnu, vyplývá to z politické situace," uvedl Langer.

Vláda po zrušení předčasných voleb pracuje na svém novém programu, protože doba, po niž má vládnout se o několik měsíců prodlouží a je také zřejmé, že se Fischerově týmu se několik jmen změní.

Kvůli povinnostem v evropských strukturách je na odchodu ministr životního prostředí Jan Miko a kromě toho se debatuje o dalších jménech ministrů. Například Zelení jsou velkými kritiky ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové.

A proč?

Pecinu navrhla do vlády ČSSD a jeho nominaci kritizovala část poslanců ODS, ale také Strany zelených už na jaře, kdy Fischerův kabinet předstoupil před sněmovnu se žádostí o důvěru.

Pecina v televizi řekl, že kvůli sporu o Zajíčka rezignovat nehodlá. "Nechápu, proč bych rezignovat měl," řekl v České televizi.

Spor se Zajíčkem, který se mimo jiné  staral o elektronizaci státní správy vysvětluje jako koncepční. Jeho sféru vlivu prý zmenšil proto, že tento náměstek řídil více než 700 lidí a některé úkoly se nedařilo plnit.

Jako příklad uvedl spuštění datových schránek, které už bylo z původního červencového termínu přesunuto na listopadový.

Zajíček naopak tvrdí, že veřejnou správu a informační technologie nelez rozdělit, protože obě věci spolu úzce souvisejí.

Všechny projekty, které jsou rozpracovány, mohou být nyní podle něj ohroženy. Na mysli měl především CzechPoint.

Tradiční přestřelka

Spor o Pecinu vyvolal dnes odpoledne slovní přestřelku mezi oběma velkými stranami.

ODS ministrovi vnitra věcně vytýká, že dělá příliš velké systémové změny v resortu a že překračuje mandát úřednické vlády.

"Věřím, že premiér Fischer bude dbát, aby byl mandát vlády respektován," uvedl Ivan Langer v narážce na požadavek Pecinova odvolání. 

V ryze politické slovní přestřelce pak předseda ODS Topolánek Pecinovi vyčetl, že jen plní pokyny šéfa socialistů Paroubka. ČSSD pak označila reakci ODS za hysterickou. „Co se týče změn na ministerstvu vnitra, myslím si, že naopak pan Pecina napravuje situaci, kterou způsobil pak Langer," řekl poslanec a bezpečnostní expert socialistů Jeroným Tejc.

Premiér Fischer pak ve sněmovně řekl, že bude v pátek s martinem Pecinou jednat. Především prý však o tom, kdo odstoupivšího náměstka Zajíčka nahradí. 

 

Právě se děje

Další zprávy