ODS bude volit nového lídra poprvé bez vlivu velrybářů

Martina Machová Martina Machová
16. 6. 2010 22:10
Strana svolává kongres podle nových pravidel
Kongres ODS: volba předsedy strany
Kongres ODS: volba předsedy strany | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Severočeští velrybáři a kmotři se stali hlavní atrakcí posledních sněmů ODS. Fotografie balíku pětitisícovek, kterými ústecký boss Patrik Oulický platil svou útratu, se stal symbolem kmotrovství.

Stejný muž byl označený jako první politický velrybář, když byl obviněn, že nakupoval podporu pro ústeckého kandidáta na stranického místopředsedu - Petra Gandaloviče.

Před volebním kongresem ODS vyšlo najevo, že kdosi zaplatil studenty a dělníky, aby hromadně vstupovali do strany. Po vyslovení hesla "Velrybář" pili zadarmo. Gandalovič i Oulický nařčení odmítli, nálepka jim ale zůstala.

Právě kvůli účelovým náborům, které dokázaly změnit poměry sil ve straně, se rozhodli občanští demokraté pro změnu. Místo velikosti členské základny má napříště půl na půl rozhodovat o počtu delegátů volební výsledek a množství odevzdaných hlasů. Každá oblat má navíc zaručeného jednoho zástupce.

Právě podle těchto regulí bude svolán nadcházející sněm, který bude volit nové vedení strany. A změna systému nejvíce postihla právě Ústecký kraj.

"Nemyslím, že bychom ztráceli vliv. Naopak, můžeme ho získat tím, že se tak vygenerují kvalitní osobnosti, které mohou mnohé vydiskutovat," tvrdí krajský předseda ústecké ODS Jan Kubata.

Přesto tvrdí, že i velikost členské základny by se měla do modelu sestavování kongresu zohlednit. "Nemůžeme na ni úplně rezignovat, je to trochu jako neúcta k členům," míní. Rád by diskuzi na toto téma ještě otevřel.

Delegáti

Region - 2010 - 2009

Praha - 64 - 49
Stř. Čechy - 65 - 35
Jihoč. - 32 - 26
Plzeň- 29 - 35
KV - 13 - 9
Ústí - 34 - 58
Liber - 21 - 15
HK - 25 - 16
Pardubice - 26 - 15
Vysočina - 23 - 15
Jihomor.- 54 - 44
Olomouc - 29 - 19
Zlín - 30 - 13
Ostrava - 55 - 34
Celkem - 500 - 383

Celkově si jeho region pohoršil oproti předchozímu kongresu o polovinu hlasů. Když se odečtou funkcionáři, kteří mají na kongres vstup automaticky, zbude severočechům jen 34 delegátů. Ještě před rokem jich přitom disponovali osmapadesáti. A spolu s poslanci a senátory dokonce 79.

Velrybaření je podle ústeckého lídra na ústupu. "Zaznamenali jsme pokles členů. Od těchto praktik, kterými se jednotliví hráči snažili zajistit cestu na kandidátky, se upustilo," míní Kubata.

V současnosti navíc ústecký region přeregistrovává členy ze zrušených organizací v Mostě a v Děčíně. Mostecká buňka ODS měla před zrušením rekordních 890 členů, Děčín 390. Momentálně každá disponuje jen sto členy.

Sama severočeská ODS si zavedla o pravidlo proti účelovým náborům navíc. Při nominacích na regionální sněm se rovněž zohledňuje výsledek voleb. Sílu členské základny však zcela neodvrhli. Na každých 150 straníků připadá jeden mandát, celkově však deset na oblast.

V Plzni žádné drama, skokani u Bendla

Protivelrybářské opatření zasáhlo i plzeňský region. Ovšem ne tak dramaticky. Z původních 35 delegátů zbylo podle nového klíče jen 29.

Mezi skokany naopak patří střední Čechy, tedy jeden ze čtyř krajů, kde se podařilo ODS volby vyhrát. Ke svým původním 35 delegátů díky novému systému přepočítávání hlasů se vyšplhal na 65.

Jako zadostiučinění to ale středočeský lídr a šéf tamního regionu Petr Bendl necítí. "Tak to rozhodla výkonná rada a my to respektujeme," řekl jen.

Středočeská ODS sice momentálně vládne největším počtem hlasů, po jejím regionálním sněmu je ale více než jasné, že na víkendovém kongresu nebude hlasovat jako celek. Sám Bendl, i když se mu podařilo oplatit Davidu Rathovi porážku z kraje, ztratil u spolustraníků podporu.

Praha silnější...

Výrazně posílila i Praha. Ačkoli zdejší občanští demokraté v parlamentních volbách hlavní město ztratili na úkor TOP 09, co se týče procentuálního zisku, nemá mezi ostatními regiony konkurenci.

"Nemyslím si, že by to mohlo mít zásadní vliv na dění uvnitř strany. Je ale pravda, že nové podmínky jsou více odpovídající aktivitě straníků v regionu," komentoval změny první místopředseda pražské ODS Pavel Klega, který v současnosti konzervativce v hlavním městě řídí.

Pražský primátor Pavel Bém totiž v reakci na ztrátu poslední bašty ODS rezignoval.

... a Morava též

Delegáti navíc získala obecně i Morava, která v souboji se socialisty prohrála. Nečasův Zlínský kraj, který patří obecně k menším regionům, posílil o více jak polovinu. Po volbách disponuje silou třiceti hlasů.

Významě posílil i Moravskoslezský kraj, kde ODS v konkurenci s ČSSD absolutně propadla. Delegátů z Ostravska přijede na kongres místo třiceti čtyř pětapadesát, tedy deset procent z celkového počtu delegátů

"Je to tím, že místní ODS získala třetí nejvyšší počet hlasů, celkově 110 tisíc. Veliké kraje i při slabším výsledku takto mohou posílit," líčí severomoravský lídr Pavel Drobil.

Přiznává, že region tak získal lepší vyjednávací pozici. "Do většiny je to ale daleko. Pokud se kraj není schopen bavit s ostatními, nepomohlo by ani dvacet procent," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy