ODS a TOP 09 poslaly vládě připomínky ke služebnímu zákonu

ČTK ČTK
6. 8. 2014 16:40
Opozice dál trvá na zrušení generálního ředitelství státní služby, podmiňuje tím svůj souhlas.
Zbyněk Stanjura.
Zbyněk Stanjura. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Občanští demokraté poslali úřadu vlády své připomínky k podobě služebního zákona. Trvají v nich i nadále na zrušení generálního ředitelství státní služby a navrhují, aby na každém úřadu byl nejvyšším úředníkem státní tajemník.

Materiál ODS obsahuje i další připomínky. Předseda poslanců této strany Zbyněk Stanjura ale řekl, že některé z nich nejsou natolik podstatné, aby jimi ODS podmiňovala podporu tomuto zákonu. Své připomínky předala už v pondělí také TOP 09. Ve středu večer se ve Sněmovně sejdou představitelé vládních stran s opozicí a budou o připomínkách jednat.

Zrušení institutu generálního ředitelství je zásadním požadavkem ODS a TOP 09, které tvrdí, že pokud v zákoně zůstane, neumožní jeho schválení.

ODS: Nejvyšší úředník je státní tajemník

Nejvyšším úředníkem na každém úřadu má být podle ODS státní tajemník, kterého bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra. Jeho funkční období by bylo delší než volební období, tedy například pět let. Státní tajemník by rozhodoval o personálním obsazení úřadu a měl by na starosti dodržování zákona o státní službě. Fungoval by obdobně jako tajemníci městských nebo krajských úřadů.

ODS také požaduje umožnit vstup do státní služby, a to i na místa představených, lidem z obecních, městských i krajských úřadů, akademické obce nebo soukromého sektoru. Navrhuje také zachovat funkce náměstků ministra, na které se nebude služební zákon vztahovat. Spolu s tím navrhuje zrušit náměstky pro řízení sekcí a nahradit je funkcí vrchního ředitele.

Shodný požadavek na zrušení generálního ředitelství vznáší také TOP 09. Mezi její další připomínky patří také otevřenost státní správy pro úředníky samosprávy i zástupce akademické a soukromé sféry. Stejně jako ODS chce i TOP 09 zrušení náměstků pro řízení sekce a také zajištění personální stability a kontinuity.

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka jde o to, nalézt řešení, aby mohl zákon fungovat od 1. ledna 2015.

Koalice bude přemlouvat

Koalice se podle něj pokusí večer opozici přesvědčit o tom, že musí existovat nějaký koordinační útvar pro státní službu. "Pokusíme se je přesvědčit o tom, že nějaký koordinační útvar musí být, protože jinak to nebude koordinovaná činnost a státní tajemníci by měli mít jedno zastřešení," řekl Faltýnek.

"Nemusí to být nutně generální ředitel, může to být vedoucí státní služby třeba při ministerstvu vnitra, " dodal. Důležité podle něj jsou kompetence, které zákon generálnímu řediteli připisuje. "A ty opozice nezpochybnila," zdůraznil.

ERÚ mimo zákon

Z působnosti zákona navrhuje ODS vyjmout například Energetický regulační úřad, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad pro civilní letectví, Nejvyšší kontrolní úřad nebo třeba inspektory Státního úřadu inspekce práce.

Ze zákona chce vypustit výjimku pro absolventy moskevského diplomatického institutu MGIMO. Do seznamu vysokých škol, jejichž absolvování se nepočítá jako vysoká škola, chce přidat Fakultu státní bezpečnosti a Fakultu ochrany státních hranic bývalé Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti.

Mezi dalšími připomínkami ODS je i návrh, aby bylo možné opakovat úřednickou zkoušku. V případě opakované zkoušky by pak mohla být zvýšena částka, kterou musí uchazeč zaplatit. ODS také navrhuje snížit plat při postavení úředníka mimo službu a dobu mimo službu zkrátit na nejvýše šest měsíců. Navrhuje také zrušit přítomnost zástupce odborů u úřednické zkoušky.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy