Odpůrci dálnice D8 se nevzdávají. Chystají další soud

Pavel Baroch
29. 9. 2008 16:39
Dálnici přes Středohoří posoudí Nejvyšší správní soud
Dnes po silnici, zítra po dálnici
Dnes po silnici, zítra po dálnici | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Ve sporu o dálnici D8 přes České středohoří se krajský soud v Ústí nad Labem postavil proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Rozhodnutí krajských soudců znamená, že územní rozhodnutí na dálnici přes chráněnou krajinnou oblast je platné, přestože Nejvyšší správní soud konstatoval, že krajský úřad i krajský soud nepostupovaly správně.

Sdružení Děti Země a další odpůrci dálnice chystají proti nejnovějšímu verdiktu krajského soudu další stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, i když pochybují o tom, jestli to bude mít ještě nějaký praktický význam: Dálnice se totiž už staví.

"Územní rozhodnutí sice jednou čeká zrušení, ale to už bude dálnice D8 v Českém středohoří zřejmě postavená, i když v rozporu se zákony, neboť teď se nezákonně vydávají stavební povolení," konstatoval Miroslav Patrik z Dětí Země.

Soud: Byla to jen formalita

Stížnost odpůrců D8 mířila k výjimce, které bylo třeba pro to, aby dálnice mohla vést přes Středohoří. Jenže tuto výjimku vydalo ministerstvo životního prostředí až poté, co kraj o trase D8 rozhodl. A to je podle Nejvyššího správního soudu problém.

"Pokud o výjimce nebylo pravomocně rozhodnuto, nemohla být v daném území ani umístěna stavba," uvedla předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Žišková.

Ústecký krajský soud přesto postupoval stejně jako v dubnu 2005, kdy žalobu odpůrců dálnice proti územnímu rozhodnutí zamítl poprvé. V nynějším, druhém rozhodnutí konstatuje, že by případné zrušení územního rozhodnutí kvůli absenci ministerské výjimky "bylo naprosto formální a neúčelné".

Miroslav Patrik z Dětí Země pokládá soudní verdikt za nehorázný. "Rozsudek považujeme za paskvil nemající obdoby," tvrdí Patrik.

Odpůrce podpořil i veřejný ochránce práv

Ačkoli ministerstvo dopravy i státní Ředitelství silnic a dálnic od počátku tvrdily, že při přípravě D8 přes Středohoří nebyly porušeny žádné zákony, opačný názor vyjádřil veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Ombudsman před třemi lety uznal kritiku odpůrců dálnice a konstatoval, že úřady při povolování D8 několikrát zákon porušily, protože stavba nebyla dostatečně posouzena podle vlivu na životní prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy