Odpůrci D8 uspěli u soudu. Pozdě, dálnice se už staví

Pavel Baroch
20. 4. 2008 15:21
O dálnici přes Středohoří rozhodovaly soudy pět let
Dnes po silnici, zítra po dálnici
Dnes po silnici, zítra po dálnici | Foto: Ondřej Besperát

Brno/Ústí nad Labem - Sdružení Děti Země a další odpůrci dálnice D8 přes České středohoří uspěli se svou žalobou proti této stavbě u Nejvyššího správního soudu. Jenže verdikt přišel pozdě: široká silnice přes chráněnou krajinnou oblast se už od loňského podzimu staví.

"Soudní rozhodnutí má smysl pro pedagogy, studenty, historiky, ale nemá význam pro ochranu přírody a stavbu dálnice," řekl Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí Země. Nejvyšší správní soud rozhodl už v únoru, ale teprve nyní dorazil písemný rozsudek.

"Prakticky to skutečně neznamená nic, to je na tom to nejsmutnější," konstatoval Patrik. V krátké době to už je druhý případ, kdy soudy rozhodly pozdě. V Olomouci sice tamní krajský soud zrušil územní rozhodnutí o umístění prodejní haly Hornbachu, jenže největší český obchod pro stavbu, dům a zahradu je od loňského podzimu otevřený.

"Je to hra na soudy, připadá mi to jako systémová chyba správního soudnictví," tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země. Soudy . krajský v Ústí nad Labem a pak nejvyšší správní v Brně - o námitkách odpůrců dálnice rozhodovaly pět let.

Soud uznal šest ze sedmi námitek

Brněnský Nejvyšší správní soud uznal šest ze sedmi námitek. Podle Miroslava Patrika to je výjimečné, protože soudy obvykle uznají jednu nebo dvě stížnosti.

"Jsme velice překvapeni, že soud v Brně v podstatě uznal téměř všechny naše námitky proti tozsudku krajského soud, což nepřímo znamená, že tento soud rozhodoval jakoby amatérským způsobem, což se mi nechce ani veřit," konstatoval Patrik.

Správní soud například uznal, že před vydáním územního rozhodnutí krajského úřadu v Ústí nad Labem chybělo důležité podkladové rozhodnutí o povolené výjimce k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin v Chráněné krajinné oblasti Český středohoří.

Dále souhlasil i s námitkou, že krajský soud nepřezkoumal, zda územní plán vyššího územního celku okresu Litoměřice byl nařízením vlády přijat v únoru 1996 podle zákona, když obsahoval pouze jeden koridor dálnice D8.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Odpůrce podpořil Motejl

Ačkoli ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic od počátku tvrdilo, že při přípravě D8 nebyly porušeny žádné zákony, opačný názor vyjádřil veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Ombudsman před třemi lety uznal kritiku odpůrců dálnice a konstatoval, že úřady při povolování D8 několikrát zákon porušily, protože stavba nebyla dostatečně posouzena podle vlivu na životní prostředí.

Verdikt Nejvyššího správního soudu znamená, že krajský soud v Ústí nad Labem musí územní rozhodnutí o umístění dálnice zrušit. Jenže to už podle Miroslava Patrika z Dětí Země stejně nebude mít žádný vliv na dokončení čtyřproudé silnice přes Středohoří, po níž by první auta měla projet na konci roku 2010.

U soudů ještě leží šest žalob na D8. Nejvyšší správní soud v Brně řeší jednu stížnost a Městský soud v Praze dalších pět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy