Rathovy odposlechy byly nezákonné. Vrchní soud smetl klíčové důkazy v celé kauze

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 12. 2016 15:46
Vrchní soud v Praze označil odposlechy v kauze exhejtmana Davida Ratha za nezákonné, informoval server Euro.cz. Ty byly v jeho kauze klíčovým důkazem a právě na jejich nezákonnost si Rath stěžoval. "Vrchní soud v Praze shledal u řízení, jež předcházelo vyhlášení napadených rozsudků, zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí," stojí v usnesení soudu. Celý případ se tak vrací znovu na začátek.
Bývalý středočeský hejtman David Rath.
Bývalý středočeský hejtman David Rath. | Foto: ČTK

Praha – Odposlechy v případu bývalého hejtmana Davida Ratha byly nezákonné. Vrchní soud v Praze tak podle serveru Euro.cz zdůvodnil, proč v říjnu zrušil rozsudek ve sledované kauze. Odposlechy přitom byly klíčovým důkazem, o nějž se obžaloba opírala.

"V rámci svého přezkumu Vrchní soud v Praze shledal u řízení, jež předcházelo vyhlášení napadených rozsudků, zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu," uvedl podle webu v odůvodnění soudce Pavel Zelenka. "A to s ohledem na nedostatečné odůvodnění příkazů a písemných žádostí, čehož se také dovolávají obžalovaní MUDr. Petr Kott, MUDr. Kateřina Kottová, MUDr. Jindřich Řehák, Ing. Martin Jireš a MUDr. David Rath. Všichni obžalovaní pak spatřují nezákonnost těchto důkazů také v tom, že o nich rozhodovali soudci místně nepříslušného soudu, navíc v rozporu s rozvrhem práce," vysvětlil.

Podle Zelenky Okresní soud v Ústí nad Labem, který odposlechy povoloval, jednal v rozporu se zákonem opakovaně. Neodůvodnil například, proč je nutné nasadit odposlechy a nelze informace získat jiným způsobem. Neuvedl ani, proč bude odposlouchání probíhat nejdelší možnou dobu. Několik příkazů dokonce neobsahuje ani to, pro jaký konkrétní trestný čin se nasazení odposlechů vztahuje. Podle Zelenky okresní soud nekriticky přebíral názor státního zástupce a "fakticky rezignoval na svou rozhodovací činnost".

Krajský soud v Praze obsah odůvodnění nekomentoval. "Rozhodnutí jsme rozesílali v pátek. Protože ještě nebylo doručeno všem účastníkům, nemůžeme je jakkoli komentovat," uvedla mluvčí soudu Pavlína Bočková.

Celý případ, ve kterém Krajský soud v Praze nepravomocně odsoudil Davida Ratha k 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionu korun, se tak vrací znovu na začátek.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy