Odposlechy: Europoslanec z ČSSD úkoloval policii

Miloslav Lubas
22. 10. 2010 17:30
Zjisti to, ale okamžitě, zazněl u soudu pokyn Roberta Duška exřediteli liberecké policie
To je europoslanec Robert Dušek z ČSSD. U policie měl (anebo stále má?) známé.
To je europoslanec Robert Dušek z ČSSD. U policie měl (anebo stále má?) známé. | Foto: Martina Machová

Liberec - Předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek úkoloval po vítězství sociálních demokratů v krajských volbách 2008 ředitele policie na Liberecku Miroslava Dvořáka, jako by ho měl ve své velitelské pravomoci.

Vyplývá to z odposlechů, které zazněly u Okresního soudu v Liberci při procesu s Dvořákem. Dušek mimo jiné Dvořákovi nakázal: "Tak to zjisti. Ale okamžitě!"

Dvořákovi hrozí až osm let vězení za přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele a další trestné činy. Dvořák se hájí, že se stal obětí spiknutí policejní inspekce a svých protivníků v řadách policie.

Dušek chtěl na konci listopadu 2008 od Dvořáka vědět, jestli se proti funkcionáři ČSSD Martinu Seppovi nevede nějaké nové trestní stíhání.

Telefonoval Dvořákovi těsně před jednáním krajského zastupitelstva, na němž Seppa nakonec zvolili náměstkem hejtmana pro dopravu. Dvořák si kvůli "službičce" Duškovi vysloužil obžalobu ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Tehdejší poslanec sněmovny a současný europoslanec Robert Dušek zastihl Dvořáka na mobilu. A co zachytil odposlech policejní inspekce?

Dušek v roce 2006.
Dušek v roce 2006. | Foto: ČSSD

Mirku, já myslel, že mě budeš informovat

Dušek: „No, Mirku, čau, Robert. Prosím tě, já myslel, že mě budeš informovat, když se něco stane…"

Dvořák odpověděl: „Co myslíš? Nic se nestalo. Já jsem teď byl u doktora…"

Dušek: „Poslouchej, za chvíli je ustavující zastupitelstvo krajský, teď tady běhá mezi novinářema, že prej na Seppa vyběhlo ňáký další stíhání nebo obvinění. Víš o tom něco?"

Dvořák: „Nevím o tom nic, teďka jedu z Jablonce… já se ti na to podívám, Roberte, a dám ti hnedka vědět, jo?"

Dušek: „No, prosím tě. Tak to zjisti. Ale okamžitě! Jako, kdo to dělá (trestní stíhání proti Seppovi - pozn. redakce), kdo to otevřel, nebo co to je."

Dvořák: „Jasný, vždyť tam nic nebylo. To je naprostá blbost. Nic o tom nevím. Hnedka ti to zjistím a zavolám ti, jedu z Jablonce…"

Dušek: „Já vím, ale jestli můžeš někomu zavolat, ať to zjistí, protože máme málo času. Jo? Dík."

Dvořák: „Jo. Já to hnedka zjistím."

Dvořák pak zavolal mobilem Josef Šůmu, důstojníka ze služby kriminální policie a vyšetřování a požádal ho, ať mu zjistí, zda-li proti Seppovi nezačalo nějaké nové trestní stíhání.

"Řekl jsem mu z hlavy, že se žádné nové trestní stíhání proti Seppovi nevede," uvedl Šůma. "Nesouhlasil jsem s dotazy tohoto typu, ale Dvořák byl můj nadřízený, chápal jsem to jako rozkaz a kdybych odmítl, byl bych potrestán."

Na Seppa (vlevo na jednání zastupitelstva Libereckého kraje) tenkrát nic neměli.
Na Seppa (vlevo na jednání zastupitelstva Libereckého kraje) tenkrát nic neměli. | Foto: Jan Langer

Proti Seppovi nic nového nebylo

Dvořák pak zavolal Duškovi, aby mu oznámil, že proti Seppovi se žádné nové trestní řízení nerozběhlo. "Tamto předtím je zastavené," dodal tehdejší policejní ředitel. Oč šlo, není z jednání u soudu zřejmé.

Sepp tehdy ale čelil a stále ještě čelí "starému" obvinění kvůli prodeji pozemků v Liberci. S transakcí souhlasil jako jeden z mnoha mnoha městských zastupitelů. "Zastavíme to. Kolektivní vina neexistuje," řekl Dvořák na konci listopadu 2008 Duškovi.

K otázce Aktualne.cz: "Co říkáte Duškově 'rozkazu', abyste zjistil údaje o Seppově bezúhonnosti?" Dvořák uvedl: "Pan Dušek jednal ve velkém spěchu a uznal, že svou otázku formuloval špatně. Nevidím nic špatného na tom, že jsem mu údaje poskytl. Nedošlo k poškození ničí cizí újmy."

Dvořák při hlavním líčení obvinil policejní inspekci z falšování důležitého odposlechu, který se týká údajného přijímání úplatků. Právě tento trestný čin je pro Dvořáka nejvíce nebezpečný. Může za něj skončit ve vězení až na osm let. "Odposlech pochází z telefonního hovoru, který na mém výpisu účtů z mobilního telefonu vůbec neexistuje," prohlásil Dvořák.

A pak volal Michal David 

Odposlechy, přehrávané u soudu, zachycují také rozhovory expolicisty Dvořáka s jeho známým, zpěvákem Michalem Davidem, který býval v éře Jiřího Paroubka hvězdou volebních mítinků ČSSD. 

Zaznělo v nich mimo jiné: "Jeden kluk boural u České Lípy… kdybyste to mohli pohlídat."

Zpěvák pro Aktuálně.cz vysvětluje, že neitervenoval, jen prý žádal rychlé policejní služby pro známého.

"Akorát jsem se dožadoval, aby tam přijeli co nejdříve policajti, protože se jednalo o mého známého, aby tam nestál dlouho. Jinak jsem vůbec neintervenoval. O nic tam nešlo, nedošlo k žádnému zranění, byla to normální bouračka," řekl Aktuálně.cz Michal David.

"S panem Dvořákem se znám 20 let. Jsme známí, je to člověk, za kterého se postavím, člověk, který je naprosto v pořádku," dodal.

Všichni ředitelovi muži

V procesu s Dvořákem obžaloval státní zástupce další tři bývalé policisty. Za zneužití pravomoci veřejného činiteli jim hrozí až tři roky vězení. Poslechli Dvořákovy pokyny a podle obžaloby porušili zákon.

Soudce Richard Skýba odročil hlavní líčení na 8. až 10. prosince. Kromě řady policistů vyslechne jako svědky i libereckého hejtmana Stanislava Eichlera, europoslance Roberta Duška a náměstka hejtmana Martina Seppa (všichni ČSSD).

 

Právě se děje

před 34 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy