Odposlechy dokazují, že Nagyová měla motiv. Chtěla, aby se premiér rozvedl, tvrdí žalobce

ČTK ČTK
14. 6. 2016 13:08
Jana Nagyová podle obžaloby tlačila svého partnera, premiéra Petra Nečase, k okamžitému rozvodu s Radkou Nečasovou. To měl být důvod, proč jeho manželku nechala sledovat. Nečas se své někdejší šéfky kabinetu už v minulosti zastal, tvrdí, že s Radkou řešil rozvod už o rok a půl dříve. Z telefonického odposlechu vyšlo najevo, že Nečas manželku požádal o rozvod až počátkem roku 2013. Kauza Vojenského zpravodajství vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády.
Jana Nečasová
Jana Nečasová | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Odposlechy v kauze zneužití Vojenského zpravodajství dokazují podle státního zástupce Rostislava Bajgera osobní motiv obžalované Jany Nečasové (dříve Nagyové) k trestnému činu. Její obhájce Eduard Bruna to odmítl.

Obžaloba tvrdí, že Nagyová tlačila svého partnera, premiéra Petra Nečase (ODS), k okamžitému rozvodu. Proto prý nechala nezákonně sledovat jeho tehdejší manželku Radku.

Podle obžaloby sledovalo Vojenské zpravodajství Radku Nečasovou na základě pokynu Nagyové a bez vědomí ministra obrany v roce 2012. Nagyové prý šlo o soukromé cíle, protože chtěla ukončit Nečasovo manželství.

Nečas se své někdejší šéfky kabinetu už v minulosti zastal, tvrdí, že s Radkou řešil rozvod už o rok a půl dříve.

Z telefonického odposlechu, který na základě pokynu odvolacího senátu přehrál Obvodní soud pro Prahu 1, vyšlo najevo, že Nečas manželku požádal o rozvod až počátkem roku 2013. Totéž potvrzuje i textová zpráva ze 14. ledna 2013. Oba důkazy ukazují na to, že Nečas požádal manželku o rozvod až tehdy. Stejně jako záznamy, které u soudu zazněly už loni, vypovídal i tento odposlech o tom, že Nagyová byla ve vztahu s premiérem silně dominantní.

O rozvodu se Nečasovi bavili řadu let

"Z odposlechů vyplývá, že ze strany obžalované Nečasové bylo skutečně aktivně působeno na svědka Nečase s cílem přimět ho k okamžitému rozvodu. Pro nás to dokazuje motiv jednání obžalované, který byl osobního rázu," řekl novinářům Bajger.

Obhájce Nečasové s tímto závěrem nesouhlasí. "Manžel paní Nečasové už jako svědek vypovídal, že se o tom rozvodu bavili řadu let. Ty dnešní odposlechy neukazují na to, že by na něj tlačila, ale spíš obráceně, že on byl natěšený, že se bude rozvádět. Důkaz o tom, že by ho tlačila do kouta, tam nikde není," uvedl.

Část dnešního hlavního líčení se uskutečnila bez přítomnosti veřejnosti, protože se obžalovaný bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník vyjadřoval k utajovaným skutečnostem.

"Podívejte se, včera byli dva svědci obžaloby. Jeden svědek už nebyl tři měsíce ve funkci, když se děla inkriminovaná činnost. Druhý svědek sám přiznal, že neměl všechny dokumenty a že neví o Vojenském zpravodajství vlastně vůbec nic. Dneska jsem na některé ty věci reagoval," řekl později novinářům.

V pondělí u soudu vypovídal někdejší náměstek ministra obrany a současný velvyslanec při NATO Jiří Šedivý a šéf policejního Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor.

Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek, kdy se soudkyně Helena Králová rozhodne, zda vyhoví návrhům na doplnění dokazování. Obhájci požadují mimo jiné předvolání operativců z Vojenského zpravodajství, kteří měli akci kolem Nečasovy rodiny na starosti, či doplňující výslech Nečase.

Soudkyně si dnes kvůli návrhům vzala krátkou pauzu na rozmyšlenou, nakonec ale stejně neoznámila, jak se rozhodla. Pokud nepřeruší jednání za účelem předvolání dalších svědků, mohly by ve čtvrtek zaznít závěrečné řeči.

Kauza Vojenského zpravodajství vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády. Obžalované Nečasové a trojici zpravodajců Milanu Kovandovi, Ondreji Páleníkovi a Janu Pohůnkovi hrozí za zneužití pravomoci až pětileté vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy