Odposlech: Soudce ukryl spis, aby delikvent unikl

Sabina Slonková
18. 1. 2013 9:04
Dva případy detailně popisují, jak podle žaloby pracoval litoměřický soudce
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Litoměřice - Případ Josefa Knotka, který jako první soudce v historii usedne kvůli přímé korupci v únoru na lavici obžalovaných, ukazuje, jak snadno si šlo na tamním okresním soudu "koupit spravedlnost".

Deník Insider ve čtvrtek zveřejnil detaily dvou trestních kauz, které soudce Knotek podle žaloby ovlivnil nebo pomáhal ovlivnit ze známosti, anebo proto, že mu za to poté zaplatili.

Insider se odvolává na přepisy odposlechů a videozáznamů z Knotkovy kanceláře, které tajně pořizovala policie a které jsou nyní součástí spisu. Z nich vyplývá, že třeba urychlení na podmínku propuštěného podvodníka si soudce "ocenil" na nejméně deset tisíc korun.

Pro svého kolegu ze soudu, který mu v této kauze šel podle obžaloby na ruku, zase vyjednával láhev alkoholu. "Tady mi napiš dvě flašky skotský whisky a nazdar," čteme v přepisu odposlechů, jak soudce pobízel svého mladšího kolegu.

Ve druhém případě Insider popisuje intervenci v případě mladého delikventa, kterému hrozilo vězení za jízdu bez řidičského průkazu. V něm soudce podle žaloby ukryl příslušný spis a vrátil ho až poté, co se záležitost z procesních důvodů vyřešila ve prospěch přímluvců. "Už je to hotový, vůbec to nemusíte řešit. Já jsem to dokonce udělal mazácky," dokumentuje přepis odposlechů soudcova slova.

Obsah tajně pořízených záznamů ze soudcovy kanceláře očividně zaskočil i dlouholeté vyšetřovatele a žalobce. "Nepřekvapilo to jenom mě, ale všechny kolegy, kteří slyšeli výstupy z odposlechů," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Lenka Bradáčová, která tak naznačila mimořádnou závažnost litoměřického případu.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Přepisy odposlechů z případu litoměřického soudce. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy