Odpor proti radaru. Dvě třetiny lidí jsou proti

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 11. 2008 13:00
70 procent voličů by chtělo referendum
Poklidný protest proti americkým radarovým základnám po "americku" - tedy vsedě.
Poklidný protest proti americkým radarovým základnám po "americku" - tedy vsedě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda by se měla na radar zeptat lidí, vyplynulo z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Pro referendum, zda má být v České republice umístěna radarová základna americké protiraketové obrany, se vyslovilo více než sedmdesát procent z 834 dotázaných.

Pokud by se pak referendum konalo, proti radaru by vyslovily dvě třetiny lidí.

"Výsledky už od roku 2006 vykazují převahu nesouhlasu," píše se ve zprávě sociologů z Akademie věd České republiky.

Radarovou základnu na českém území si podle nich nepřeje stabilně 61 až 70 procent lidí. Počet příznivců se nikdy nedostal nad třetinu.

Podpis smlouvy s USA nic nezměnil

Názor veřejnosti nezměnil ani podpis českoamerické smlouvy o radaru, uzavření dohody mezi Spojenými státy a Polskem o rozmístění antibalistických raket či nedávný konflikt na Kavkaze.

Pokud jde o politickou příslušnost příznivců radaru, většinou se rekrutují z voličů ODS. Levicově zaměřeným by radar v Česku vadil, odmítají ho především voliči KSČM. Záporný postoj ale převažuje také mezi lidmi, kteří nefandí žádné straně.

"Vyšší podíl souhlasu zaznamenalo šetření zmezi muži, středoškoláky, podnikateli a vysoce kvalifikovanými odbornými pracovníky," shrnuje také zpráva. Tito lidé většinou vidí svou životní úroveň jako dobrou. "Ne" radaru by naopak jednoznačně řekli lidé starší 60 let a ti, kteří si podle svého názoru moc dobře nežijí. 

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy