Odpor proti radaru. Dvě třetiny lidí jsou proti

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 11. 2008 13:00
70 procent voličů by chtělo referendum
Poklidný protest proti americkým radarovým základnám po "americku" - tedy vsedě.
Poklidný protest proti americkým radarovým základnám po "americku" - tedy vsedě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda by se měla na radar zeptat lidí, vyplynulo z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Pro referendum, zda má být v České republice umístěna radarová základna americké protiraketové obrany, se vyslovilo více než sedmdesát procent z 834 dotázaných.

Pokud by se pak referendum konalo, proti radaru by vyslovily dvě třetiny lidí.

"Výsledky už od roku 2006 vykazují převahu nesouhlasu," píše se ve zprávě sociologů z Akademie věd České republiky.

Radarovou základnu na českém území si podle nich nepřeje stabilně 61 až 70 procent lidí. Počet příznivců se nikdy nedostal nad třetinu.

Podpis smlouvy s USA nic nezměnil

Názor veřejnosti nezměnil ani podpis českoamerické smlouvy o radaru, uzavření dohody mezi Spojenými státy a Polskem o rozmístění antibalistických raket či nedávný konflikt na Kavkaze.

Pokud jde o politickou příslušnost příznivců radaru, většinou se rekrutují z voličů ODS. Levicově zaměřeným by radar v Česku vadil, odmítají ho především voliči KSČM. Záporný postoj ale převažuje také mezi lidmi, kteří nefandí žádné straně.

"Vyšší podíl souhlasu zaznamenalo šetření zmezi muži, středoškoláky, podnikateli a vysoce kvalifikovanými odbornými pracovníky," shrnuje také zpráva. Tito lidé většinou vidí svou životní úroveň jako dobrou. "Ne" radaru by naopak jednoznačně řekli lidé starší 60 let a ti, kteří si podle svého názoru moc dobře nežijí. 

 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy