Odpad po svátcích? 1000 hektarů papíru a 3000 tun šrotu

Pavel Baroch, Příroda
4. 1. 2010 11:15
Odpad po dárcích by zaplnil stovky Václavských náměstí
Netříděný odpad - San Francisco.
Netříděný odpad - San Francisco. | Foto: Reuters

Česko - Minimálně 250 Václavských náměstí by podle odhadů nevládního Hnutí Duha zaplnil použitý sváteční balící papír, který lidem doma zbyl po letošních Vánocích a oslavách konce roku.

Vzhledem k tomu, že klasickým českým dárkem se stala elektronika, bude nadto potřeba zrecyklovat další stovky tun odpadu, zejména elektrošrotu - tak, jak lidé vymění vysloužilé spotřebiče za nové. Vloni se v zemi rozebralo asi 1500 tun takového odpadu, letos to podle expertů bude dvojnásobek.

Hnutí Duha ve výpočtu vycházelo z předpokladu, že každá ze čtyř milionů rodin v Česku spotřebuje během svátků 2-3 čtvereční metry papíru, údaje o likvidaci elektrošrotu pocházejí ze statistik společnosti ASEKOL, která v zemi organizuje sběr a recyklaci vysloužilých počítačů či televizorů.

Jak dlouhá cesta tuny odpadů čeká, než se díky recyklaci stanou znovu užitečnou, nebo aspoň nezávadnou hmotou? Projděte si

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy