Odmítnutí Amazonu je pitomé, pustil se Zeman do Brna

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2014 20:47
Prezident brněnské zastupitele kritizoval v rozhlasových Hovorech z Lán.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman označil neschválení smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon postavit v Brně distribuční halu, za "pitomé".

V pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál Hovory z Lán prohlásil, že mu vadí, že z Brna zmizí možnost vytvořit 2000 nových pracovních míst.

Statistický podvod

Počet lidí bez práce v lednu vystoupal nejvýše v historii České republiky. Úřad práce ČR jich evidoval téměř 630 000. Nezaměstnanost se zvýšila na 8,6 procenta.

Podle Zemana je však toto číslo "statistickým podvodem", protože pokud by se počítalo podle dřívější metodiky jen z ekonomicky aktivní populace, byla by míra nezaměstnanosti 11,5 procenta.

Karimov v Česku

Zeman si rovněž přeje vyjednání nového data odložené návštěvy uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Kontroverzní politik měl původně do Prahy přijet 20. února.

Zdůraznil, že nesouhlasí s porušováním lidských práv, ale návštěvu prosazuje i kvůli obchodním vztahům obou zemí. Mohly by podle něj být uzavřeny kontrakty za 15 miliard korun a podepsáno sedm dohod.

"Na druhé straně, když něco mám proti porušování lidských práv v Uzbekistánu, tak využiji příležitosti a řeknu mu to do očí," vzkázal neziskovým organizacím.

Pitomé rozhodnutí

Nejhorší na nezaměstnanosti ale podle Zemana je ztráta lidské důstojnosti. Také proto mu vadí rozhodnutí brněnských zastupitelů.

"Já zamítnu investici, která mi přinese 2000 pracovních míst, a obloukem se vrátím k tomu ponižování lidské důstojnosti, k tomu sociálnímu aspektu nezaměstnanosti. Mohu tvrdit, ať se na mě příslušní zastupitelé nezlobí, že to rozhodnutí je pitomé. Právě z těchto důvodů," řekl Zeman.

Dovede si prý představit odmítnutí, například pokud by proti stavbě haly existovaly námitky ekologů, třeba kvůli prašnosti nebo hlučnosti. Možností by prý bylo i vyžadovat od Amazonu podporu do městských fondů.

"Ale když se to bez jakýchkoliv předběžných podmínek prostě zatrhne, tak 2000 lidí budou bez práce. Tečka," podotkl.

Foto: Amazon.com

Investice za 2,7 miliardy

Brněnští zastupitelé v pátek v jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s Ředitelstvím silnic a dálnic o stavbě dálničního sjezdu. Amazon tak nejspíš odejde jinam.

Ministr průmyslu Jan Mládek novinářům řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí.

Klíčovým problémem se stal neexistující sjezd z dálnice do průmyslové zóny Černovická terasa a neochota developera CTP brát na sebe další závazky v souvislosti s budováním sjezdu. Proti sobě stála rozhodnutí odmítnout minimálně 1500 pracovních míst, nebo zatížit ještě více dopravně městské části na jihu Brna, v nichž žije přes 20 000 obyvatel. Doprava je tam už nyní nadměrně velká.

Obří investice měla přesáhnout 100 milionů eur (2,7 mld. Kč). Ve druhé lokalitě v Česku, kde chce Amazon investovat, v Dobrovízi u Prahy, zastupitelé ve čtvrtek těsně schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem. Obec leží blízko pražského letiště Václava Havla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy