Odmítnout vyšetření? To bych Rathovi neradil, říká žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 4. 2015 15:17
Státní zástupce Petr Jirát chce, aby bývalého poslance Davida Ratha prohlédl znalec a řekl, zda se Rath skutečně nemůže kvůli zdravotnímu stavu účastnit soudu. Pohrozil přitom Rathovi vazbou.
Petr Jirát
Petr Jirát | Foto: Marek Pokorný

Praha - Žalobce Petr Jirát ve středu vyzval soud, aby nechal prozkoumat zdravotní stav bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Chce, aby znalec zjistil, zda Rath po nedělním pádu z kola skutečně není schopen osobně se účastnit trestního líčení ve své korupční kauze. A zda tedy Rath účelově soud nezdržuje.

Trest nad většinou z jedenácti obžalovaných už soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský vynesl počátkem dubna. A předpokládal, že nad samotným Rathem padne rozsudek do konce května. Jenže na pondělní líčení se Rath nedostavil právě kvůli cyklonehodě a strávil dva dny v kladenské nemocnici.

Ve středu pak Rathův advokát Adam Černý předložil soudu Rathovu neschopenku a propouštěcí zprávu z nemocnice s tím, že lékař Rathovi nařídil dva týdny na lůžku.

"Pro mne už dnes ten pohár trpělivosti přetekl. Každý obžalovaný by měl přijít osobně a říct: Já nemůžu, pane předsedo, já jsem nemocen, tady předkládám lékařskou zprávu a skutečně se necítím dobře. Doktor Rath už k soudu ani nepřijde," řekl Jirát v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Co vás vedlo k tomu, že jste požádal o přezkoumání zdravotního stavu Davida Ratha a pohrozil vazbou, pokud se prokáže, že Rath k soudu přijít mohl?  

Petr Jirát: Že má někdo doklad o pracovní neschopnosti, je pro zaměstnavatele, pokud ho má. To neznamená, že to každého obžalovaného automaticky opravňuje k tomu, aby se neomluvil a k soudu nepřišel. Soud musí přezkoumat, zda ta jeho nemoc nebo cokoliv jiného je takového charakteru, že mu znemožňuje účast u hlavního líčení. To, že má někdo – pro příklad – naraženou ruku, má ji zabandážovanou, tak mu samozřejmě nebrání v tom, aby seděl na lavici a poslouchal u hlavního líčení. Takže to posuzuje soud.

Vy jste už před týdnem naznačil, že chování pana Ratha - tedy neustálé protesty proti všemu a protahování jednání -  se dá charakterizovat jako obstrukční. Toto je podle vás tedy další snaha oddálit rozsudek?

K tomu se nebudu vyjadřovat, já jeho zdravotní stav skutečně neznám. Já jenom tvrdím, a na to je i judikatura Nejvyššího soudu, že pracovní neschopnost automaticky neznamená, že obžalovaný není schopen účasti u hlavního líčení. Jestli má někdo čtyřicítky horečky a je to potvrzeno lékařem, tak samozřejmě není. Podívejte se třeba na doktora Kotta (Petr Kott, spoluobžalovaný v kauze Davida Ratha – pozn. red) – ten chodil k soudu i s přetrženou achilovkou. O berlích. To je prostě povinnost obžalovaného. To je hra se soudní mocí, to není žádná legrace.

Může doktor Rath odmítnout posudek a nechat se vyšetřit určeným znalcem?

To bych mu neradil.

Proč? Co může soud udělat? Nechat ho zatknout a převézt do vězeňské nemocnice, ať posudek udělají tam?

Samozřejmě že pokud by byl obžalovaný vzat do vazby, tedy jakýkoliv obžalovaný, protože nyní mluvím obecně, tak může soud nařídit, aby vězeňští lékaři – tam jsou samozřejmě specialisté na různé obory zdravotnictví – přezkoumali zdravotní stav každého obviněného či obžalovaného, který je ve vazbě.

Tedy když říkáte, že byste mu neradil odmítnout posudek, znamená to, že by mohlo dojít k jeho zatčení?

Neznamená to vůbec nic. Jen říkám, že bych mu to neradil.

Jste dlouholetý žalobce, který se specializuje na hospodářské trestné činy. Měl jste už případ, kdy se obžalovaný opakovaně ze zdravotních důvodů omlouval a nakonec znalecké posudky řekly, že může chodit k soudu?

Takové zkušenosti nemám, v hospodářské trestné činnosti je případ s panem doktorem Rathem víceméně neobvyklý. Ale mám zkušenosti s člověkem, který byl stíhán pro závažné daňové podvody a vyhýbal se trestnímu řízení fingováním nemoci. Skončilo to tak, že ho k soudu přivedli v poutech.

Co když znalec řekne, že pan Rath je schopen účastnit se líčení, ale on bude chtít přezkoumání toho posudku? Může to oddálit plánované líčení, než bude hotovo přezkoumání?

Jestliže soudem určený znalec řekne, že doktor Rath má zranění, které mu nebrání v účasti u hlavního líčení, tak přijít musí. Pokud nepřijde, budu nekompromisně navrhovat jeho vzetí do vazby, protože by mařil trestní řízení.

Soudce chce mít znalecký posudek hotov do konce příštího týdne. Je obvyklá taková rychlost?

Samozřejmě. To není jen u doktora Ratha, to se týká všech obžalovaných. Vždyť ta trpělivost s doktorem Rathem – to asi víte všichni novináři - byla obrovská. Především ze strany soudu.

Pro mne ale už dnes ten pohár trpělivosti přetekl. Protože každý obžalovaný by měl přijít osobně a říct: Já nemůžu, pane předsedo, já jsem nemocen, tady předkládám lékařskou zprávu a skutečně se necítím dobře. Doktor Rath už k soudu ani nepřijde.

Myslíte, že mu už třeba docházejí argumenty?

K tomu se nebudu vyjadřovat. Mám na to svůj názor a asi víte jaký. Ale vyjadřovat se opravdu nebudu.

 

Právě se děje

Další zprávy