Odmítli v penzionu lidi z Hradu. Pak začaly potíže

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 30. 12. 2013 6:45
Příběh lidí, kteří dali veřejně najevo, že nesouhlasí s prezidentem.
Manželé Pallovi z penzionu Modřín. Odmítli prezidenta a mají potíže.
Manželé Pallovi z penzionu Modřín. Odmítli prezidenta a mají potíže. | Foto: Jan Gazdík

Pec pod Sněžkou - Manželé Pallovi mají, co by si každý majitel penzionu přál - o jejich horském hotýlku ví teď skoro každý. Ale šťastní z toho nejsou.

V srpnu odmítli ve svém penzionu Modřín ve Velké Úpě pohostit prezidenta Miloše Zemana a jeho doprovod. Ke starostem s přípravou zimní sezony přibyl nepříjemný bonus. Agniezsku Pallovou - jak už Aktuálně.cz psalo - vyšetřuje policie. Manželé si navíc stěžují, že do penzionu míří mnom víc kontrol než dříve.

Žádná odvaha

Pallovi se brání rozšířenému názoru, že se zachovali odvážně. "Jakápak, prosím vás, odvaha. Nemá to s ní nic společného," namítá Palla. Kdyby prý Miloš Zeman šel kolem jejich hotelu a zavítal do restaurace, anebo kdokoliv jiný z modrých, zelených, oranžových či rudých… beze slova by ho obsloužili. Stejně jako nedávno europoslance za ČSSD Richarda Falbra s rodinou.

"Ovšem v případě plánované hradní návštěvy jsme byli požádáni, abychom pro větší skupinu včele s panem prezidentem uspořádali oběd. A my snad můžeme říci, zda to pro poměrně početnou prezidentovu svitu v provozním frmolu zvládneme a uděláme anebo ne. Nijak jsme ho přece vulgárně neurazili, jen jsme ho i kvůli tomu, jak prezidenta Zemana vnímáme, odmítli - toť vše," shrnuje Ondřej Palla.

Udavač je znám

Týden před Štědrým dnem se paní Pallová dozvěděla jméno člověka, který na ni podal trestní oznámení podle paragrafu 356 o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Záminkou byl vzkaz, který se objevil na webových stránkách penzionu po příhodě s Milošem Zemanem - pravicově smýšlejícím lidem tu byla nabídnuta sleva dvacet procenet.

Pallovi byli přesvědčeni, že jde o drobnou nepříjemnost a policie oznámení odloží, ale nestalo se tak. I když policii řekli, že neví, jak se na web nabídka dostala, případ nadále pokračuje.

"Myslela jsem, že se jen dozvím, že trestní oznámení bylo odloženo," říká Agneieszka Pallová. "Tuhle profesi nemůžete poctivě dělat bez dobrého vztahu k lidem. A je snad sleva pro pravicové voliče podněcováním k nenávisti?"

Jedna za druhou

Webové stránky penzionu Modřín, který patří manželům Pallovým.
Webové stránky penzionu Modřín, který patří manželům Pallovým. | Foto: Aktuálně.cz

Pallovi tvrdí, že v jejich penzionu narostl na podzim výrazně počet kontrol.

"Doslova jedna za druhou. Ať již z obchodní inspekce, hygieny, anebo živnostenského úřadu," říká Agnieszka Pallová a její manžel Ondřej dodává: „Za pětadvacet let, co tu podnikáme, takovou vlnu kontrol nepamatujeme."

Rozčarování Pallových je o to větší, že vždy platili poctivě daně a nikdy prý neměli potíže s úřady. A třebaže to kontroloři těchto institucí uznávají, s omluvou prý Pallovým vysvětlují, že musí přece ověřovat pravdivost anonymních udání, které na ně ode dne, kdy se vymezili vůči prezidentovi, jen sypou.

"A když mě k tomu do telefonu navíc seřval úředník Hradu, že jsme před prezidentem zavřeli dveře, napadají člověka všelijaké myšlenky. Jak jinak to všechno máme brát než jako šikanu? Je normální, aby úředníci či inspektoři, kteří nás navštíví několikrát za rok, dobře nás znají, vědí, že jsme bezproblémoví… se na nás najednou vrhli jako vosy na med? A to jen kvůli anonymům," říká Agnieszka Pallová.

Proč nám vadí 

Přesto by se prý ani dnes nezachovala jinak než tehdy v létě, protože názor na prezidenta republiky nezměnila. Stále se nemůže přenést přes jeho volební kampaň, která skončila skandálním inzerátem proti Karlu Schwarzenbergovi.

"Stále ve mně leží to, jak byl dehonestován Zemanův protivník Karel Schwarzenberg. Jak byla urážena jeho manželka, jak se najednou hodilo krámu i poválečné vystěhování sudetských Němců a tedy i smyšlené tvrzení, že chce Schwarzenberg vrátit sudetským Němcům majetek."

Paní Pallová říká, že určitý populismus byl patrný i ze slov a činů Václava Klause, avšak ten to prý aspoň vystupoval s větší noblesou. „S posledními Klausovými činy nesouhlasíme, avšak to, jak zostra nastoupil na politickou scénu důchodce z Vysočiny, to nás vyloženě uráží a trápí," svěřuje se hoteliérka.

Vox populi

Pokud je pro Pallovi velkou zkušeností celý případ,  tou největší jsou reakce veřejnosti. Nečekali, jak velmi protichůdná a emotivní bude odezva. Od nadšených až po ty vulgární a nenávistné.

Stránky hotelů Modřín byly během chvíle zavaleny reakcemi. "Až jsme je museli vypnout. I proto, že některé názory a útoky byly vyloženě nechutné. Zpočátku jsem se snažil odpovídat, vysvětlovat… ale pak už to jednoduše nešlo. Kdo se jednou pustil do internetové diskuse, ví o čem mluvím," říká Ondřej Palla.

Neznámí lidé ho ale na druhé straně od té doby zdraví na ulici. Anebo třeba zážitek zkraje prosince v Dejvickém divadle. "Jste chlapík, pana Palla," tlumočí jednu z reakcí ve foyer divadla Agnieszka Pallová.

Nepříčetný hlas z Hradu

Pro anonymní stížnosti, zájem úřadů, ale i policie má Agnieska Pallova ještě jedno vysvětlení.

"Neuvědomila jsem si, že odmítáme prezidenta Zemana přijmout v době, kdy začínala předvolební kampaň SPOZ. Odtud zřejmě pramenil i nepříčetný telefonát z Hradu. Tohle mi ovšem došlo až když na nás vletěly ty kontroly."

Předvolání na policii Pallovi chápou jako hrozbu začínajícího druhého kola šikany. "Už jsme to nechtěli dál rozviřovat. Pokud se ale naše obavy potvrdí a policie to nesmyslné trestní oznámení neodloží, je to pro nás signál, že se šikana znovu rozjíždí. V tom případě se poradíme s advokátem a budeme se bránit. Nic jiného nám ani nezbývá," říká odhodlaně hoteliér Palla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy