Odmítli obsloužit Zemana. Až po roce je policie nechala být

Radek Nohl Jan Gazdík Radek Nohl, Jan Gazdík
25. 3. 2015 12:15
Manžele, kteří provozují penzion ve Velké Úpě, policie vyšetřovala kvůli údajnému podněcování k nenávisti. Udání se objevilo poté, co podnikatelé odmítli uspořádat pohoštění pro hradní delegaci.
Manželé Pallovi odmítli obsloužit prezidenta Zemana. Přes rok je vyšetřovala policie.
Manželé Pallovi odmítli obsloužit prezidenta Zemana. Přes rok je vyšetřovala policie. | Foto: Jan Gazdík

Trutnov - Vyšetřování manželů Pallových, kteří ve svém penzionu v Modříně ve Velké Úpě v Krkonoších nechtěli obsloužit prezidenta Miloše Zemana a jeho doprovod, skončilo. S tímto odmítnutím sice policejní prověřování přímo nesouviselo, podnikatelé jsou si ale jisti, že to byla něčí msta právě za ně.

Na svých webových stránkách penzion tou dobou informoval, že příznivci pravice v podniku dostanou dvacetiprocentní slevu. Policie to vyšetřovala jako údajné podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Na konci ledna - po více než roce vyšetřování - konstatovala, že provozovatelé penzionu nic špatného neudělali. "Spis Modřín byl odložen, jelikož se v dané věci nejednalo o přečin ani trestný čin a ani přestupek," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová.

"O tom, že policie trestní oznámení na mě a manželku odložila, nic nevíme. Jako podnikatelé máme jiné problémy, než se starat o to, kdo nás kvůli našim postojům nesnáší anebo se nám trestními oznámeními i mstí. Ale docela jste nás potěšili, to zase ano. Mnoho našich příznivců se nás totiž ptalo, zda nás policie stále stíhá, a my jim nemohli sdělit nic určitějšího. Jen jsme stále opakovali, že podle všeho ano," přiznává Ondřej Palla.

A dodává, že on ani jeho manželka Agnieszka na svých kritických postojích k prezidentu Miloši Zemanovi nic nezměnili - spíše naopak. "K prezidentovu chování máme stále větší výhrady. Téhle zemi nedělá dobrou pověst," říká Palla.

Soukromou prezidentovu návštěvu by neodmítli

Pokud by tedy přišla znovu hromadná objednávka na pohoštění prezidenta a několika desítek lidí z jeho doprovodu, což by prý notně komplikovalo provoz penzionu, Palla by ji opět odmítl. Ryze soukromou prezidentovu návštěvu ale ne.

"Jsme profesionálové, takže bychom prezidenta Zemana a jeho manželku obsloužili stejně jako každého jiného hosta. Bez ohledu na to, co si o něm myslíme," shrnuje celou kauzu s odmítnutím pohoštění hlavy státu.

Trestní oznámení na manžele Pallovy bylo podáno poté, co se v srpnu 2013 rozhodli, že nepohostí Miloše Zemana a jeho doprovod, když delegace mířila při Svatovavřinecké pouti na Sněžku. "Se Zemanem nesouhlasíme, netěšilo by nás to," zdůvodnila tehdy své rozhodnutí Agnieszka Pallová.

Zeman se od šetření distancoval

Prezident Miloš Zeman se od počátku od policejního vyšetřování distancoval. A jeho mluvčí popřel, že by trestní oznámení podával někdo z Hradu.

Pallovi však od doby, kdy prezidenta odmítli, poznali sílu laviny udání. Další anonymní stížnosti dostávaly úřady, takže kontroly si v jejich Modřínu podávaly dveře.

"Doslova jedna za druhou. Ať již z obchodní inspekce, hygieny anebo živnostenského úřadu," prohlásila Agnieszka Pallová a její manžel dodal: "Za pětadvacet let, co tu podnikáme, takovou vlnu kontrol nepamatujeme."

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy