Odmítla soudit Parkanovou, protože zná svědky. To nevadí, jste profesionál, přikázal odvolací soudce

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 7. 2016 0:02
Přátelství soudce s některými svědky není důvodem, aby odmítl rozhodovat případ. V kauze obžalované exministryně obrany Vlasty Parkanové, které hrozí až osmileté vězení za nákup dopravních letadel Casa, to uvedl Městský soud v Praze. Odmítl tak argument soudkyně Markéty Binderové, že nemůže případ rozhodovat, protože má blízký vztah k dvěma svědkům - exministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a bývalému ministru obrany Alexandru Vondrovi. Zda ale začne případ projednávat ještě letos, je nejasné. Musí nastudovat dvacet tisíc stran spisu, a navíc je nyní nemocná.
V srpnu 2013 skončila Parkanová jako poslankyně ve Sněmovně, poté se zcela stáhla z politiky a odešla do důchodu.
V srpnu 2013 skončila Parkanová jako poslankyně ve Sněmovně, poté se zcela stáhla z politiky a odešla do důchodu. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová má začít soudit případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) za nákup letounů Casa. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, když odmítl její námitku, že se cítí podjatá.

Svoji podjatost, kvůli níž případ půl roku stál, Binderová vysvětlovala tím, že zná dobře dva svědky případu: tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a nástupce Parkanové ve funkci Alexandra Vondru.

Binderová v devadesátých letech pracovala v prezidentské kanceláři a Schwarzenberg byl jako hradní kancléř její nadřízený. S Vondrou ji pak pojí dlouholeté přátelství a tykají si. "Cítila se proto podjatá a musela to oznámit," řekla Zuzana Barochová, mluvčí soudu pro šestý pražský obvod.

Profesionála přátelství se svědkem nerozhodí

Rozhodnutí Binderové ale napadl státní zástupce Jan Kořán, který na Parkanovou podal obžalobu, a soudce Městského soudu v Praze Jan Kareš mu dal zapravdu.

"Poměr bývalé kolegiality na jednom pracovišti a přetrvávající přátelství k jmenovaným svědkům neopodstatňují vyloučení z projednávání věci," uvedl Kareš ve svém rozhodnutí z poloviny dubna, které nyní získala redakce na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Kareš poukázal i na to, že oba zmínění svědci jsou navíc v případu nedůležití - o jednání, kvůli kterému stojí Parkanová před soudem, nic nevědí. "Jejich důkazní potenciál k věci je prakticky nulový," poukázal.

Soudkyně by navíc měla být dostatečná profesionálka na to, aby ji takové vztahy neovlivnily. "Pokud by soudce z důvodů kolegiálních či přátelských vztahů podléhal tendencím upřednostňovat jejich údaje před jinými, pak nemá v soudcovských řadách co pohledávat," podotkl Kareš.

Soudkyně je nemocná

Spis se vrátil na Obvodní soud pro Prahu 6 v polovině června. Zda jej Binderová již začala číst a v jaké je případně fázi, se Aktuálně.cz nepodařilo zjistit. "Je v pracovní neschopnosti, a tak vám na vaše otázky nemohu odpovědět," uvedla mluvčí soudu Barochová.

Případ Casa

Duben 2009 - Vláda Mirka Topolánka v demisi schvaluje nákup čtyř nákladních letounů Casa za 3,6 miliardy korun

Rok 2011 - Letouny nemohou létat, mají řadu závad.

Červen 2012 - Policie žádá sněmovnu o vydání Parkanové. Podle ní nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny nakupovaných letounů. Stát tak prý přišel o 658 milionů korun. Poslanci Parkanovou vydávají poměrem hlasů 117 ku 45. Spolu s ní je stíhán ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Srpen 2013 - Parkanová zveřejňuje na svém webu veškeré výpovědi svědků v její kauze. Úřad pro ochranu osobních údajů jí kvůli tomu dal pokutu, Parkanová proti ní podala žalobu.

Prosinec 2015 - Státní zástupce podává k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 obžalobu za porušení povinnosti při správě cizího majetku, oběma hrozí osmileté vězení. Dvě soudkyně odmítají případ projednávat, prý jsou podjaté.

Není přitom jisté, zda projednávání začne ještě do konce tohoto roku. Celý spis má okolo dvaceti tisíc stran a jeho prostudování zřejmě bude trvat soudkyni Binderové několik měsíců. "Jen obžaloba má dvě stě stránek," potvrdil advokát Parkanové Tomáš Sokol, který také s žádostí o alespoň předběžné sdělení termínu neuspěl.

"Na soudu nám řekli, že nic nevědí, protože soudkyně je nemocná," uvedl Sokol. I když i on připouští, že spis je velmi rozsáhlý, podle něj je pro podstatu případu důležitá jen jeho malá část.

Binderová přitom byla již druhá soudkyně, která se případem odmítla zabývat. První byla její kolegyně Alice Havlíková. Ta svoji podjatost zdůvodnila tím, že má velmi blízké vztahy se žalobcem Janem Kořánem, který obžalobu podal. Soud proto případ předal její kolegyni.

Barták i Dalík

Parkanovou žalobce viní z toho, že doporučila pořízení letounů Casa za 3,6 miliardy korun, aniž nechala udělat znalecký posudek na jejich hodnotu. Státní kasu tak podle žaloby připravila o 658 milionů korun.

Není to první armádní zakázka, která skončila před soudem. Před ním stál i její tehdejší náměstek a posléze i ministr obrany Martin Barták s podezřením, že žádal úplatek za dodávku vozů Tatra pro armádu. Soud ho ale obžaloby zprostil.

Naopak pravomocně poslal již soud do vězení Marka Dalíka, který byl tehdy pravou rukou premiéra Mirka Topolánka. Za to, že si řekl v souvislosti se zakázkou na obrněné transportéry pandur o půlmiliardový úplatek, stráví čtyři roky ve vězení.  

 

Právě se děje

Další zprávy