Odmítla amnestii v kauze Chvalovský, nevinu potvrdil soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 10. 2014 18:25
Po třinácti letech padl pravomocný verdikt nad úředníky Komerční banky, kteří se podíleli na miliardových úvěrech pro velkouzenáře Františka Chvalovského. Hlavní obžalovaná se toho nedožila.
František Chvalovský
František Chvalovský | Foto: Eduard Erben

Praha - Bývalá úřednice Komerční banky Eva Žižková to má po třinácti letech chození k soudům od středy 29. října černé na bílém: Při poskytování úvěrů pro skupinu Františka Chvalovského neporušila zákon.

"Ten skutek se stal, ale nenaplňuje znaky úmyslného trestného činu," uvedl ve zprošťujícím verdiktu soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka. Podle něj se totiž neprokázalo, že by věděla, že podklady k úvěrům pro Chvalovského, které předkládala vedení banky ke schválení, byly nepravdivé.

Skupinu úředníků banky v čele s vedoucí odboru dokumentárních akreditivů (to je způsob financování obchodů) Jiřinou Kaplanovou poslal kvůli úvěrům pro fotbalového bosse a současně velkouzenáře Františka Chvalovského státní zástupce před soud již koncem roku 2002. V roce 2006 Městský soud v Praze rozhodl, že Kaplanová půjde na pět let do vězení, u zbytku upustil od potrestání – dostatečným trestem pro ně prý bylo chození po soudech.

Vrchní soud ale tento verdikt vzápětí zrušil s tím, že celé vyšetřování bylo již od počátku špatně – mimo jiné proto, že policie nedostatečně popsala trestné činy, kterých se měli dopustit. A vrátil vše dokonce ještě před sdělení obvinění.

Amnestie je jen pro syčáky!

Policie tak musela celé trestní řízení včetně všech výslechů provést znovu a bankéře také znovu obvinit. Při novém verdiktu předloni v září pak soudce Alexander Sotolář dal Kaplanové dvouletou podmínku, u zbylých zcela upustil od potrestání.

Než pak stačil vrchní soud projednat nové odvolání úředníků, přišla novoroční amnestie. Kaplanová a Žižková ji ale odmítly přijmout. "Odvolaly jsme se, amnestie je jen pro syčáky. Já jsem nic neudělala," uvedla loni Žižková. "Vždy jsem jen realizovala to, co schválil generální ředitel," dodala.

Dnešní zprošťující verdikt nakonec Žižková vyslechla sama: Kaplanová se jednání nedožila a letos na jaře zemřela. Zbylí úředníci sice také trvali na své nevině, ale amnestii nakonec přijali. Chtěli už mít klid a nestrávit zbytek života chozením k soudu.

Zprošťující verdikt má přitom pro Žižkovou ještě jeden efekt: Po soudu tak může chtít úhradu nákladů na advokáty – suma tak může jít i přes milion korun. A může také požadovat odškodné za neoprávněné stíhání. Naopak kdyby s amnestií souhlasila, náklady na její obhajobu by jí soud neuznal.

Chvalovský získal zpět majetek

Ale ještě zpět k samotnému Chvalovskému. Zpočátku to vypadalo, že bude o vině rozhodnuto relativně brzo: První obvinění padlo již v roce 2000 a obžalobu na Chvalovského a jeho společníky podal státní zástupce František Fíla již v dubnu 2002. Jenže soud mu ji kvůli vážným vadám vrátil třikrát k došetření a dopracování.

Prvoinstanční verdikt tak padl až na jaře 2011 a František Chvalovský jako hlava celého podvodu dostal deset let vězení. Jenže verdikt v září 2012, tři měsíce před amnestií, zrušil vrchní soud. Podle něj měl totiž rozsudek zásadní procesní vady. Hlavní z nich prý byla ta, že z protokolů výslechů není zřejmé, zda byli někteří svědci a obžalovaní dostatečně poučeni o svém právu odmítnout výpověď.

I na tento případ tak dopadla kvůli víc než osm let trvajícímu stíhání amnestie. A i v tomto případě ji jeden z obžalovaných a prvoinstančně odsouzených – tehdejší majitel Masokombinátu Příbram Zdeněk Mezera – nepřijal. O jeho případu soud zatím nerozhodl. I kdyby přitom tentokrát vinu a původní sedmiletý trest potvrdil, Mezera už ve vězení nemůže skončit.

Sám Chvalovský se navíc před třemi týdny dočkal toho, že mu soud vrátil část před lety zabaveného majetku – mezi jiným několik aut, nyní starých přes 15 let, pozemek v Blšanech či sumu v řádu milionů korun. Radovat by se z toho ale neměl – vrácený majetek by měl totiž skončit jako úhrada jeho půjček u Komerční banky.

 

Právě se děje

Další zprávy