Odmala má vážné problémy s ledvinami. Teď si ostravský mladík čistí krev sám doma

hrz hrz
7. 3. 2021 12:00
Pacienti odkázaní na hemodialýzu, tedy mimotělní přístroj, který nahrazuje funkci ledvin, teď mohou absolvovat tento proces v domácím prostředí. Léčbu si provádí sami nebo s pomocí rodiny. Hemodialyzační středisko Fakultní nemocnice Ostrava zajistí instalaci dialyzačního přístroje i pravidelnou zavážku materiálu, který je k procesu potřeba.
Dialyzační jednotka v domácnosti Erika Truksy.
Dialyzační jednotka v domácnosti Erika Truksy. | Foto: Erik Truksa

Domácí forma dialýzy je vhodná pro pacienty, u nichž byla hemodialyzační léčba již zahájena na hemodialyzačním středisku a mají nastavenou léčbu i medikaci. "Samozřejmě musí mít také kvalitní cévní přístup, tedy cévní spojku nebo dialyzační katetr, který je nezbytný k úspěšné dialyzační léčbě," doplňuje Ivo Valkovský, primář Hemodialyzačně-transplantačního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Přístroj, tzv. dialyzační jednotka, nebo též "umělá ledvina", má pacient půjčený na celou dobu léčby zdarma. Jak dodává mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová, další potřebné zdravotnické prostředky jsou individuální, pro jednotlivé pacienty různé. Obvykle jde hlavně o dezinfekci a obvazový materiál. Vše pacient dostane a je zasvěcen do všech tajů hemodialýzy.

Prvním ostravským pacientem, který se pro takovou léčbu v domácím prostředí rozhodl, je 22letý student vysoké školy Erik Truksa. "První dva týdny jsem se docházel zaučovat na středisko a následně jeden týden dojížděla sestřička ke mně domů, kde na mě dohlížela, a kdykoliv bylo potřeba, pomohla s obsluhou přístroje," říká.

Na domácí dialýze je už téměř tři měsíce a nemůže si ji vynachválit. "Za největší výhodu považuji možnost vlastního nakládání s časem, kdy se nemusím přizpůsobovat dialýze, ale dialýza se přizpůsobuje mně," vysvětluje mladý muž, který se s onemocněním ledvin potýká od dětství.

Metoda se hodí zejména pro šikovné pacienty

K úkonu pacient potřebuje dialyzační jednotku a úpravnu vody, popřípadě vaky s dialyzačním roztokem, které mu z nemocnice pravidelně dodávají.

"Pacienti, kteří se budou chtít léčit hemodialýzou v domácím prostředí svépomocí, musí počítat s tím, že proces budou absolvovat pět- až šestkrát týdně. Doba dialýzy se v takovém případě pohybuje mezi dvěma až třemi hodinami," uvádí primář Valkovský. Pacient na domácí hemodialýze pak chodí na kontroly do odborné nefrologické ambulance obvykle jednou za čtyři týdny, doplňuje.

U domácí hemodialýzy je podle mluvčí Petlachové nutné dát si pozor na řadu věcí. "Hodí se proto zejména pro šikovné pacienty, kteří to zvládnou sami, nebo pro pacienty, kterým jsou schopni pomoci například rodinní příslušníci," dodává.

Hemodialyzační středisko v ostravské fakultní nemocnici poskytuje lidem s chronickým selháním ledvin dvanáct dialyzačních lůžek. Anebo jim mohou zavézt jednotku a veškerý materiál domů a po pečlivé instruktáži to již nechat na pacientovi.

"Kdykoliv mám sebemenší potíže nebo se chci pouze na něco zeptat, tak se obrátím na staniční sestru. Ta se mnou skvěle komunikuje," pochvaluje si Erik Truksa.

Video: Daroval ledvinu kamarádovi: Rozhodl jsem se během oběda, nelituju toho, říkáme jí Jitka

Moc jsem se nerozmýšlel, prostě mi došlo, že to udělám, s rallye skončím, jinak rizika života bez ledviny nejsou velká, říká herec Zima | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy