,,Odložte státní maturity," žádají učitelé premiéra

ČTK ČTK
9. 12. 2010 16:19
Plošné testování podle nich vede jen k "biflování"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odborníci na vzdělávání poslali premiéru Petru Nečasovi (ODS) otevřený dopis. Chtějí, aby se zasadil o odklad státních maturit.

Plošné testování podle nich vede jen k "biflování" a nepostihuje opravdové schopnosti a dovednosti dětí.

Zástupci sdružení EduIn proto odmítli i chystané testování žáků v 5. a 9. třídách.

Namísto toho by mělo ministerstvo školství podle signatářů zavést průběžné sledování pokroku žáků a podpořit individuální výuku tak, aby se dostalo potřebné péče i znevýhodněným školákům.

Ministerstvo chce testování zavést, aby se sjednotila kvalita vzdělávání.

"Obsah testů bude určovat, nač žáci a učitelé zaměří svou pozornost, tedy na to, co se snadno testuje. Jiné důležité cíle vzdělávání se rychle dostanou na okraj pozornosti učitelů, žáků a jejich rodičů," stojí v dopise pro premiéra.

Podepsal se pod něj třeba vysokoškolský pedagog Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty UK, šéfredaktorka Učitelských listů Jana Hrubá, ale také ředitel firmy Scio Ondřej Šteffl, jehož společnost podobné testování škol nabízí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy