Dovolená jako důvod pro odložení druhé dávky nestačí. Kdy posun termínu možný je?

Radek Dragoun Michaela Endrštová Radek Dragoun, Michaela Endrštová
7. 6. 2021 16:53
Dovolená, operace, nemoc nebo těhotenství. To všechno může stát v cestě druhé dávce očkování proti covidu. Zatímco u plánovaných operací nemají zdravotníci problém dávku odložit, u důvodů, jako je dovolená, už tak vstřícní nejsou. Aktuálně.cz shrnuje, co dělat, pokud se vás některý z těchto případů týká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Po první dávce jsem měl/a vedlejší účinky. Musím přijít na druhou dávku?

Ano, je to nutné. Očkování po první dávce nechrání podle mezinárodních studií zdaleka tolik jako po druhé dávce. Vedle toho není jisté, jak dlouho očkování po první dávce chrání. Může se stát, že pouze jedna dávka člověka před nákazou v dlouhodobém měřítku vůbec neochrání. 

"Anglická vládní zdravotní agentura Public Health England vydala stanovisko v souvislosti s indickou variantou, že po první dávce  vakcíny ještě dostatečně nechrání. I v případě britské varianty významná část lidí pořád může nemoc dál přenášet i jí onemocnět. Po druhé dávce toto riziko významně klesá. Dá se říct, že je velmi malé riziko, že člověk onemocní nebo že nemoc bude přenášet," vysvětlil nedávno bývalý národní koordinátor pro testování Marián Hajdúch.

To, že měl člověk po první dávce nežádoucí účinky, navíc automaticky neznamená, že je bude mít i po druhé. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy