Čáslavští letci se chystají do Iráku: Letí s námi i ženy, ale musíme respektovat tamní zvyklosti

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 4. 2016 19:45
Jedna z nejvýznamnějších zahraničních vojenských misí se spouští v Čáslavi. Příprava na odlet kontingentu 212. letky bitevních letounů do Iráku tam nabírá na otáčkách každým dnem. Letci studují kulturu a společenské zvyklosti Iráku, trénují přežití v poušti, absolvují lékařské prohlídky, psychotesty a vstřebávají potřebná očkovací séra. Více než jindy se věnují střelbě z pěchotních zbraní, aby byli schopni efektivní obrany i na zemi, pokud budou napadeni. Vedle dodávek munice, bojových vozidel či tanků se touto misí Česko stává důležitým hráčem v boji proti Islámskému státu.
Letiště v Čáslavi
Letiště v Čáslavi | Foto: Ludvík Hradilek

Čáslav - Na 21. letecké základně v Čáslavi panuje zdánlivý klid. O stupňujícím se napětí svědčí nicméně rezolutní podmínka jindy sdílných letců: nepište tentokrát žádná jména, nanejvýš iniciály.

"Nejde ani tak o nás, ale o bezpečí našich blízkých," vysvětluje velitel třicetičlenného kontingentu pilotů a mechaniků Zdeněk P., který v jejich čele odlétá zanedlouho do Iráku, aby tam Češi po následující dva roky cvičili tamní letce ve vzdušných úderech na pozice islamistů. Přispívají snad k ostražitosti čáslavských letců sebevražedné teroristické údery v Paříži či Bruselu?

"Samozřejmě, ale znovu říkám: snažíme se chránit především své rodiny. Jako vojáci s rizikem počítáme, je součástí naší práce," dodává podplukovník, jeden z nejzkušenějších českých bojových pilotů.

Na některé se nedostalo

Avšak nehledě na zmíněné riziko, zájem letců o tuto misi převyšuje poptávku. Všechna místa odlétajícího kontingentu jsou již dávno obsazena. A hlásí se další piloti s mechaniky, ženy nevyjímaje. Pro další zájemce je však místo až v následujícím kontingentu, který za půl roku vystřídá ten nyní sotva zformovaný.

Co čáslavští letci budou vlastně Iráčany učit? "Čeká nás tam výcvik Iráčanů v ovládání bitevního letounu L-159 ve všech jeho režimech. Ať již jde o hlídkování, průzkum anebo i ničení pozemních cílů... kanonem, raketami či bombami. Jednotlivým letounem, anebo skupinou bitevníků. Mimořádně důležité je i vypilování součinnosti s předsunutými leteckými návodčími na zemi," shrnuje velitel základny Petr Hromek (jediný, jehož jméno je možné uvést). Při intenzivní výuce to lze podle Hromka stihnout do konce tohoto roku.

"Jejich velení si ale musí říct, co přesně a v jakém rozsahu od nás chtějí. Máme jim co nabídnout," ujišťuje. A jen tak na okraj připomíná, že čeští bitevní piloti se již dlouho pravidelně zúčastňují těch nejobtížnějších aliančních manévrů.

Ženy ano, ale...

V Iráku už dva bitevní letouny L-159 jsou a v nejbližších dnech k nim (z celkově patnácti) přibudou další tři. Češi zatím před odletem studují s pomocí expertů kulturu a společenské zvyklosti Iráku, trénují přežití v poušti, absolvují lékařské prohlídky, psychotesty, vstřebávají očkovací séra a více než jindy se věnují střelbě z ručních zbraní, aby byli schopni efektivní obrany i na zemi, pokud budou napadeni.

"Původně jsem si říkal, že výbavu letounů pro případ katapultáže na vodní hladinu necháme snad doma. Blízko naší základny v Baladu je ale velké jezero, takže nakonec bereme kompletní výbavu," říká velitel kontingentu Zdeněk P. V Baladu koneckonců už několikrát byl, aby se seznámil s podmínkami, které jeho letce v Iráku čekají. "Původně jsem si představoval jen a jen poušť. Překvapilo mne však množství zeleně," přiznává.

Mezi čáslavskými letci působí i ženy - všechny špičky ve svém oboru. Počítá se s nimi tudíž i v Iráku? "Určitě. Musíme ale respektovat tamní zvyklosti. Irácký pilot by určitě nevydýchal, pokud by ho měla učit žena - pilotka. Může nám být ale velmi prospěšná v jiné významné funkci. Například při součinnosti s týmy amerických poradců, kteří v Iráku již jsou," vysvětluje Zdeněk P. opatrně další citlivé stránky této irácké mise. Několik žen se mu ostatně již v první fázi přípravy samo přihlásilo. "Jejich odvahy a profesionality si moc cením," říká podplukovník.

Nic, co bychom nezvládli

Ministr obrany Martin Stropnický připomíná pro tuto misi zásadní věc: nikdo z českých letců se v Iráku nezapojí do bojových akcí. "Jde o velmi důležitou, nicméně ryze výcvikovou misi. Irácké piloty budeme cvičit tak, aby uměli české bitevní letouny používat v plném rozsahu jejich schopností. A toho nelze dosáhnout během jakkoliv kvalitního, avšak krátkého kurzu v Česku."

Do Iráku může být podle ministra vysláno až 35 vojáků (vláda si ponechává malou početní rezervu, pokud by bylo nutné kontingent posílit). Jedná se o letecké instruktory, mechaniky, zásobovače či ostrahu. Dva roky by měli působit na letecké základně v Baladu 60 kilometrů severně od Bagdádu.

Na čáslavských letcích je sice patrné napětí z blížícího se odletu, ovšem i nepřehlédnutelná míra sebevědomí. "Odlétáme sice do naprosto odlišného prostředí, ale nejde o nic, co bychom nezvládli," ujišťuje jeden z mechaniků Pavel H. Navíc jde o vůbec první bojové nasazení českých bitevníků L-159, takže si například pilot A. S. od mise slibuje, že si i s pomocí iráckých pilotů rozšíří znalosti o schopnostech svého ve své třídě špičkového stroje.

A pak je tu ještě jeden překvapivý poznatek: tihle zkušení letci se ani v nejmenším nerozpakují přiznat, jak moc pro ně v těchto dnech znamená podpora jejich partnerek a blízkých. "Fronta s Islámským státem není zase až tak daleko od základny Balad," říká na objasněnou pilot A. S.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy