Prvním účelem je podpořit podnikání, tvrdí šéf Senátu před odletem na Tchaj-wan

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 27. 8. 2020 17:30
Když předseda Senátu Miloš Vystrčil v červnu oznamoval cestu na Tchaj-wan, nebylo zdaleka jasné, kolik firem či podnikatelských svazů se s ním na dalekou cestu vydá. Zvláště když prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš dali najevo, že s cestou nesouhlasí. Krátce před odletem je ale jasné, že s Vystrčilem letí zástupci 36 firem i představitelé vysokých škol či Akademie věd.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem, který Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořil.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem, který Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořil. | Foto: Jakub Plíhal

Když předseda Senátu Miloš Vystrčil v minulosti mluvil o své cestě na Tchaj-wan, vždy ze všeho nejdříve zdůrazňoval, že je na svobodné vůli Senátu, kam jeho zástupci vyjedou navzdory kritickému odsudku Číny i některých vrcholných českých politiků. Číňané považují Tchaj-wan za součást svého území a jsou proti tomu, aby státy udržovaly s tímto ostrovem politické kontakty.

Vystrčil názor o důležitosti svobody zastává nadále, ovšem když ve čtvrtek krátce před odletem na Tchaj-wan vystoupil, poprvé vzpomněl ze všeho nejdříve podnikání a obchodní výměnu mezi oběma zeměmi. I z toho je patrné, že právě podnikatelská mise bude mít v historické a pro některé kontroverzní misi velmi důležité místo.

"Prvním účelem naší cesty je snaha podpořit naše podnikatele, aby navázali na Tchaj-wanu kontakty a uzavřeli dobré kontrakty," řekl hned na začátku Vystrčil. Zároveň se zmínil o tom, že by si přál zlepšení konkurenceschopnosti České republiky, pokud jde o český vývoz na Tchaj-wan a zároveň také další navýšení už tak poměrně velkých tchajwanských investic v České republice. 

Teprve samotná cesta naznačí, jak se Vystrčilovo přání naplní, každopádně hlavní tíha bude na zástupcích 36 firem, kteří do letadla nasednou a společně s Vystrčilem a některými dalšími senátory se účastní řady jednání. "Povedeme  jednání s velkými tchajwanskými firmami, které již předběžně projevily zájem investovat v České republice nebo se tady jiným způsobem etablovat," upozornil Vystrčil bez větších podrobností.

Které firmy projevily zájem a nakonec byly vybrány, není zatím stále jasné. Oficiální seznam dosud Senát nevydal a také se nikde jinde neobjevil. Zájmem o cestu a kontakty s tchajwanskými podnikateli se ale nijak netají především dvě firmy, jejíž zástupci vystoupili s předsedou Senátu ve čtvrtek i na oficiální tiskové konferenci v Senátu. Jde o společnosti Bohemia Interactive Simulations a Circular Energy.

Může to pomoci nakopnout českou ekonomiku

"Velmi nás upoutalo, že stát dává touto cestou najevo, že stojí o svobodné podnikání a podporuje hodnoty, jako je kreativní a svobodné tvoření," vysvětluje jeden z důvodů cesty Petr Mácha z firmy Bohemia Interactive Simulations, která se mimo jiné zabývá vojenskými simulacemi. "Díky této svobodné kreativitě můžeme produkovat takové simulace na světové úrovni. Rádi se takové cesty na Tchaj-wan účastníme," uvedl s tím, že nemá ani obavy z odvetných kroků Číny. 

Pokud jde o to, co konkrétně jeho firma od návštěvy ostrova očekává, z jeho slov vyplývá, že by se ráda něco nového přiučila. "Očekáváme, že budeme mít možnost zúčastnit se nějakých zajímavých obchodních jednání a že si přivezeme zajímavé nápady a inspiraci. Současně zkoumáme možnosti nějakého budoucího výzkumu a vývoje," řekl Mácha.

To společnost Circular Energy, která se zabývá získáváním energie z odpadů, především plastových, se pokusí získat obchodní partnery. "Cesta nám dává příležitost ukázat na Tchaj-wanu technologii, která byla velice inovativním způsobem zdokonalena v České republice. Myslím si, že by tato technologie mohla přinést Tchaj-wanu vyřešení určitých problémů s plasty a pneumatikami," soudí Adam Bílek z této firmy. 

Ani on se podle svých slov neobává "trestu" od Číny. Když dostal otázku k tomuto ožehavému problému, reagoval diplomaticky. "Díváme se na to tak, že ekologické problémy řeší celý svět. Omezovat se jenom na některé země by byla chyba, protože máme jednu planetu. A to, že někde to vyřešíme a někde to nebudeme řešit, tak nám to vůbec nepomůže," podotkl.  

Při výběru firem spolupracoval Senát s Česko-tchajwanskou obchodní komorou, jejíž předseda Pavel Diviš tvrdí, že se hodně soustředili právě na inovativní firmy.

"Česká ekonomika potřebuje restart a nakopnutí tím správným směrem -  inovativním. To je přesně to, co jsme si stanovili jako cíl pro naši cestu. Vezeme české podniky, které hledají technologie a inovace, a jestliže je Tchaj-wan čtvrtá nejinovativnější ekonomika světa, tak má smysl jet právě tam, a to v této době. To je hlavní účel cesty," prohlašuje Diviš. Přitom dává najevo, že mnohé už potom bude záležet na firmách. "Já všem firmám přeji, aby cestu využily, protože Tchaj-wan skutečně nabízí příležitosti. Je to svobodná ekonomika, tvořená malými a středními firmami. To je přesně to, co hledáme, je to pro nás partner jako dělaný," tvrdí optimisticky.

I přes všechny zmínky o podnikání a ekonomice je nepochybné, že cesta má především politický podtext. Vysoce postavený český politický činitel Tchaj-wan už léta nenavštívil, tím posledním byl v roce 2004 Václav Havel. Ani cesty světových politiků nejsou na tento ostrov u jihovýchodního pobřeží Číny obvyklé. Však také předseda Senátu Miloš Vystrčil během tiskové konference několikrát opět vysvětloval, proč se rozhodl nakonec splnit plán svého předchůdce v čele Senátu Jaroslava Kubery, který chtěl na Tchaj-wan letět. Svůj záměr ale nemohl naplnit, protože zemřel na infarkt. 

"Naším cílem je ukázat, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí," sdělil Vystrčil ve čtvrtek. "Naše parlamentní diplomacie, zejména pokud se týká českého Senátu, má zájem, aby Česko vystupovalo tak, jak kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier st. To znamená, že hájíme svobodu a demokracii, hájíme svou suverenitu a snažíme se spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje, nebo nepřeje," dodal Vystrčil.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy