Odešla z ANO a šije pro nemocnice. Jsem ráda, že nejsem v politice a pomáhám, říká

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 10. 2020 6:30
Kristýna Zelienková jako poslankyně ANO kritizovala politiku předsedy Andreje Babiše a nakonec - v roce 2016 - se rozhodla opustit sněmovnu i hnutí. V posledních měsících založila malou šicí dílnu a s několika švadlenami šije jednorázové zdravotní pláště pro nemocnice. Jsem šťastná, že už nejsem v politice a můžu takto pomáhat," řekla Aktuálně.cz.
Kristýna Zelienková na náměstí v Uherském Ostrohu před budovou, do které nastěhovala svou šicí dílnu
Kristýna Zelienková na náměstí v Uherském Ostrohu před budovou, do které nastěhovala svou šicí dílnu | Foto: Radek Bartoníček

Náměstí v Uherském Ostrohu není nijak velké a působí spíše opuštěným dojmem. Jedním z nemnoha míst, kam tady lidé chodí, je místní prodejna potravin. Pokud do ní člověk vejde a místo do samotné prodejny se vydá po schodech do prvního patra, najde tady neobvyklou šicí dílnu. Založila ji bývalá poslankyně hnutí ANO Kristýna Zelienková, která se v roce 2016 rozhodla kvůli předsedovi Andreji Babišovi opustit sněmovnu i hnutí.

"Když začala první vlna epidemie koronaviru, chtěla jsem nějak pomáhat. Šla jsem se přihlásit na místní radnici jako dobrovolnice s tím, že bych mohla dělat cokoliv, ale nikdo se neozval. Tak jsem začala zjišťovat sama, jak bych mohla být platná," začíná svůj příběh a popisuje, že změna nastala ve chvíli, kdy se dozvěděla, že v nedaleké Uherskohradišťské nemocnici by potřebovali více jednorázových plášťů pro zdravotníky. 

"Začala jsem obvolávat firmy, které pláště vyrábí, a ptala jsem se, v čem je problém, že jich nedodávají více. A dozvěděla jsem se, že je často nechávají šít v Číně nebo Indii a v době koronavirové epidemie dodávky značně váznou. Tak jsem se zeptala, co kdybych pro ně tyto pláště šila, a pokud bych to opravdu dělala, jestli by je dodávali i do Uherskohradišťské nemocnice," říká.

Zároveň přiznává, že o šití toho do té doby moc nevěděla, byť si jako dospívající dívka občas něco ušila. Teď ale poznávala, že dát dohromady šicí dílnu, vyznat se v různých druzích šicích strojů a způsobů šití plášťů nebude nijak jednoduché. 

"Zpočátku se tyto firmy mému záměru smály, ale na druhou stranu se mi snažily maximálně poradit. Tvrdily, že se mi těžko budou shánět už jen samotné nitě, stejně jako šicí stroje, protože to bylo v době, kdy skoro každý šil roušky. Ale podařilo se mi to, nakoupila jsem šicí stroje i další potřebné věci a s jednou firmou, která pláště dováží i šije, jsem se domluvila na tom, že pláště pro ně budu dodávat," říká.

To ještě netušila, že možná vůbec nejtěžší ze všeho bude sehnat zaměstnance. Uherský Ostroh má bohatou historii oděvního průmyslu, mimo jiné zde měl pobočku známý státní podnik OP Prostějov - Hanačka, jenže to už je dávno. Prostory, kde podnik sídlil, slouží mnoho let k jinému účelu a šikovné švadlenky mnohdy odešly dělat něco zcela jiného.

Pohled do dílny, z které odcházejí tisíce jednorázových plášťů pro zdravotníky
Pohled do dílny, z které odcházejí tisíce jednorázových plášťů pro zdravotníky | Foto: Radek Bartoníček

"Kudy jsem chodila, tam jsem se ptala, jestli o někom neví. Nakonec jsem narazila na Oxanu z Ruska, která přišla, posadila se za stroj a hned bylo jasné, že je to ta pravá. Takže teď šije a zároveň dílnu vede," vysvětluje Kristýna Zelienková, která má nyní šest dalších šiček. Jak přiznává, potřebovala by jich podstatně více, protože stroje má a ráda by kvůli velké poptávce rozjela výrobu ve dvou směnách. "Jde vlastně o mezinárodní dílnu," směje se Kristýna.

"Kromě Oxany tady pracuje také Afghánec Oqab, kterého se nám podařilo dostat do Česka poté, co uvíznul v Indii, když utíkal před Tálibánem. Vždycky si vzpomenu na ty nenávistné řeči lidí, kteří mi říkali, ať si k sobě nastěhuji uprchlíky, když mi tak záleží na tom, aby netrpěli. Tak jsem to udělala. Je to super kluk, který se naučil perfektně česky, pracuje a ve volném čase chodí do místní posilovny. Dnes už ho bereme jako součást naší rodiny," říká a posteskne si, že mu někteří lidé ani neodpoví na pozdrav, přestože se k nim chová velmi přátelsky.

Vláda by měla podporovat co nejvíce české firmy

Zelienková se v této práci našla a je spokojená, že ji může s dalšími lidmi dělat. "Jsem ráda, že dělám něco pozitivního a smysluplného. Člověk dá lidem práci a ještě vykoná něco užitečného," tvrdí a o politice se poprvé zmíní až ve chvíli, kdy přijde řeč na podporu českých firem.

"Nelíbí se mi, že naši politici objednávali věci z Číny a jiných zemí, když máme v Česku šikovné firmy. Myslím, že by je vláda měla co nejvíce podpořit, dát jim úlevy a přestat jim ztěžovat život," míní. 

O tom, že ji práce baví, svědčí i její statusy na sociálních sítích, kde například popisuje náplň svého víkendu. "Rozhodla jsem se celou sobotu skládat pláště, protože jich opět začíná být velký nedostatek. Během dneška a zítřka naskládám stovky nově ušitých plášťů do krabic a v pondělí brzo ráno se dostanou tam, kde je nejvíc potřebují. Třeba do naší Uherskohradišťské nemocnice. Držme se a pomáhejme si," vzkázala lidem.

Andrej Babiš znevažuje roli žen v politice, není pro něj stejně relevantní jako role mužů. Ale ve sněmovně chci zůstat, o kandidatuře jednám s TOP 09. | Video: dvtv

K dobám, kdy byla v hnutí ANO, se už příliš vracet nechce, svůj vstup do politiky vysvětluje tím, že jí třeba vadilo, jak byly zneužívané evropské dotace například k budování golfových hřišť nebo hotelů, zatímco okolní penziony krachovaly. "Dotace se často v Česku dávaly jen ze známosti, takže jsem si myslela, že vstupem do politiky budu bojovat proti korupci," říká dnes s odstupem času.

Vzpomíná na to, jak vstoupila do ANO ve středních Čechách, kde dříve žila a kde šéf hnutí Andrej Babiš vybral na lídra kandidátky do sněmovny podnikatele Tomáše Březinu. "Dvojkou byla Jaroslava Jermanová, která ale chtěla být jedničkou, tak proti němu často vystupovala. On se ze znechucení nakonec rozhodl vůbec nekandidovat," říká Zelienková, která byla na kandidátce hned za Jermanovou.

Byla zvolena poslankyní, ale brzy se s Jermanovou rozhádala. "Chtěla po mně, aby její sestra byla mou asistentkou, což jsem odmítla, protože už byla krajskou manažerkou hnutí a voličům jsme slíbili, že rodinné příslušníky zaměstnávat nebudeme. Obě měly v té době například jako jediné přehled o penězích hnutí v kraji, nikdo jiný z nás se k tomu nedostal," říká exposlankyně ANO, která podle svých slov zjišťovala, že politika hnutí a jejího předsedy Babiše je jiná, než si přála. 

"Hnutí ANO jsme založili na myšlence, že nekrademe, nelžeme a budeme dělat efektivnější, zodpovědnější a férovější politiku než ti před námi. Podívejte se, co z té myšlenky zbylo dnes. Už tenkrát jsem měla z postoje pana Babiše pocit, že jen kličkuje a lavíruje, a přestala jsem mu věřit. Já nelžu a totéž čekám od ostatních," prohlašuje.

S Babišem i některými dalšími lidmi z ANO se jako poslankyně dostala několikrát do sporu. Nelíbilo se jí například to, jak měnil výpovědi k budování Čapího hnízda, nebo když odmítal jakoukoliv pomoc uprchlíkům na českém území. 

"Nikdy neměl zájem na tom, aby pomáhal lidem. A to už nemluvím o řešení problému s lichvou, to jsem musela na klubu ANO tvrdě vybojovat.  A exekuce? Ty se Babišovi vůbec nehodily do krámu. Teritorialitu odmítal, protože je nevýhodná pro Agrofert. Všechno se posuzuje v prvé řadě pohledem Agrofertu. Navenek se však tváří, že lidem rozumí a chce jim pomoct tak, že kvůli tomu nespí, přitom má v záloze Jaroslava Faltýnka na špinavou práci. Ten je Richelieu české politiky," tvrdí Zelienková. Babiš a Faltýnek její dřívější kritiku odmítali, označovali ji za neodůvodněnou.

Jako poslankyně se hodně věnovala mezinárodní politice, byla místopředsedkyní Výboru pro evropské záležitosti a členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Podporovala demokratické změny na Ukrajině a ostře vystupovala proti politice Ruska a Číny.

"O zahraniční politiku se pořád zajímám, sleduji, co se kde děje, byla jsem se nedávno podívat ve Štrasburku, protože tam mám v Radě Evropy dodnes přátele," upozorňuje.

Po odchodu z ANO v roce 2017 ovšem ještě s domácí politikou neskončila, začala být aktivní v TOP 09 a na podzim 2017 byla lídryní této strany pro volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji. Do sněmovny ale zvolena nebyla a rozhodla se dát energii městu, ve kterém se narodila -  Uherskému Ostrohu. "Přála bych si, aby se z Ostrohu stalo znovu město, do kterého se vrátí život. Chci, aby naše krásné náměstí nebylo jenom mrtvým, polorozpadlým skanzenem."

A pokud jde o budoucnost v politice? "Vím, že se do ní někdy pokusím vrátit, protože nedokážu jenom sedět, nadávat a nic nedělat. Ale teď jsem opravdu šťastná, že svou energii dávám například do projektu se šitím plášťů, do budování komunitního centra, do Nadačního fondu ZET, který jsem založila, nebo do projektů s vodou," odpovídá.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy